Women’s health: up to 25% off
-
-20% Organic Vegan
Nat & FormNat&Form Passionflower Organic Relax 200 capsules
Nat & Form Passion flower is renowned for its relaxing properties.
£8.80 £10.99£141.94/kg -
-20%
CoslysCoslys Gentle cleansing wash 1 L
Coslys neutral cleansing gel for the entire family, 1L size.
£10.12 £12.64£10.12/l -
Promo
SaugellaSaugella CottonTouch Normal flow tampons hypoallergenic 2 x 16 units
Saugella Cotton Touch applicator-free tampons for normal flow – 100% cotton, hypoallergenic and enriched with thymol and sweet almond oil for comfort and security, pack of 16.
£3.62£0.23/u -
-20% Made in France
CcdCcd Gyndelta Microbiota urinary comfort 90 capsules
Post-Coïtal Urinary Comfort x6 sticks Gyndelta, The post-coïtal preventive solution.
£27.38 £34.22£456.33/kg -
Promo
SaugellaSaugella Girl Gentle intimate wash 200 ml
Gentle intimate wash with mallow and marigold extracts, suitable for daily use from age 3 to soothe discomfort caused by poor hygiene habits.
£5.48£27.40/l -
-15%
SolgarSolgar Cranberry natural 400 mg urinary health and immune defence 60 capsules
Natural cranberry combined with vitamin C for daily support.
£19.73 £23.21£556.40/kg -
-20% Organic
Nat & FormNat&Form Organic Eschscholzia Relaxation 200 capsules
Eschscholzia capsules for reparative, calm sleep.
£8.62 £10.76£139.03/kgOut of stock -
-15%
OlioseptilOlioseptil Urinary Tract 15 Vegetable Gelules
INELDEA
Olioseptil
Complex of essential oils
Urinary tract
Combination of 7 100% pure, natural and chemotyped essential oils
Dill, which contributes to the proper functioning of the urinary system
Food Supplements
15 vegetarian capsules£7.01 £8.24 -
ArkopharmaArkopharma Arkocapsules Feverfew 45 capsules
Arkopharma Arkocaps Partenelle 45 Capsules is a food supplement recommended for the women's well-being. It contributes to relaxation, especially during the premenstrual period.
£8.78 -
-15%
SolgarSolgar Borage oil 1300 mg rich in GLA omega-6 for skin, nails and hair health 30 softgels
Solgar’s borage oil is a premium-quality supplement rich in omega-6 for everyday wellness.
£22.73 £26.74£393.59/kg -
-15%
NutreovNutreov Menophytea Menopause serenity 30 tablets
Ménophytea® MÉNOPAUSE SEREINE is designed for women who want to limit the signs associated with the menopause and regain comfort and well-being in their daily lives.£12.61 £14.84£420.33/kg -
-20% Made in France
CcdCcd Gyndelta Flash+ Urinary comfort x6 bags
Short 3-day course of treatment with D-mannose, Cranberry and Orthosiphon for rapid support of urinary comfort.
£10.55 £13.19£555.26/kg -
-25% Organic Made in France
Flora NaturaFlora Natura Harpagophytum Bioes Joints 20 ampulas
Harpagophytum helps to relieve people suffering from joint Pains.
£7.34 £9.79£24.47/l -
-20% Organic
CoslysCoslys Organic Freshness Intimate Gel Rose & Eucalyptus 500ml
Protects your vaginal flora and respects the natural balance of the mucosa.
£8.80 £10.99£17.60/l -
-25% Organic Made in France
Flora NaturaFlora Natura Organic Black Radish 20 ampulas
Food Supplements in ampulas containing black radish
£6.59 £8.78£21.97/l -
-20%
CavaillèsCavaillès Intimate Dryness Freshness Intimate Cleanser 250ml
freshness intimate cleanser
daily use
£6.68 £8.35£26.72/l -
-20% Made in France
Nat & FormNat&Form Red Vine Circulation x200 capsules
The beneficial properties of red vine leaves are based on the presence of several substances which help red vine to maintain good leg/vein function.
£7.03 £8.78£93.73/kg -
ArkopharmaArkopharma Arkocapsules Organic Evening Primrose Oil x 60
Arkocaps Evening Primrose Oil improves a premenstrual comfort.
£8.78£231.05/kg -
-25%
PhytoceuticPhytoceutic Ménopause Bio 80 tablets
Helps reduce hot flushes and maintain bone density, thanks to soya isoflavones and essential oils.
£9.07 £12.08£157.47/kg -
-15% Vegan
Stc NutritionStc Nutrition Hydroxyblast 120 capsules
Hydroxyblast
Weight Control
fat-burning action
metabolism and thermogenesis
Dietary supplement£17.18 £20.21£291.58/kg -
-20% Organic
CoslysCoslys Intimate cleansing wash for sensitive skin organic mauve from Anjou 500
Coslys Extra Gentle Intimate Wash provides daily cleansing while preserving your skin’s natural balance for sensitive areas.
£9.23 £11.53£18.46/l -
-17%
OrtisOrtis Minacia Forte Stomach 12 sticks
Naturally extinguish the fire burning in your stomach
£5.66 £6.80£39.31/kg -
Promo
SaugellaSaugella CottonTouch Super tampons hypoallergenic 16 units
Saugella Cotton Touch super tampons for heavy flow – 100% cotton, hypoallergenic and enriched with thymol and sweet almond oil for comfort and security, pack of 16.
£3.84£0.24/u -
-25% Organic Made in France
Flora NaturaFlora Natura Cranberry Bioes 20 ampulas
Very rich in Vitamin C, Cranberries are an antioxidant.
£7.34 £9.79£24.47/l -
-25% Organic Made in France
Flora NaturaFlora Natura Birch Sap Bioes Detoxifying 20 ampulas
Birch Sap is renowned for its detoxifying effect on the body
£9.82 £13.09£32.73/l -
-20% Organic
Nat & FormNat&Form ORGANIC MELISSE 200 capsules
Organic lemon balm-based food supplements.
£8.35 £10.44 -
-15%
MénophyteaMénophytea Hot Flashes 40 Capsules 20 Gélules Jour + 20 Gélules Nuit
MENOPHYTEA
hot flashes
women 45+
Menophytea Hot flashes is a dietary supplement based on four plant extracts: chicory inulin and kudzu, linseed and hops that help reduce hot flashes and night sweats
40 gélules£8.69 £10.22£391.44/kg -
-15%
NutreovNutreov Triolinum Day/night menopause 120 capsules
Triolinum® DAY NIGHT is formulated for women in the perimenopause and menopause period for their day and night comfort.
£25.45 £29.95£394.57/kg -
Made in France
ActivaActiva Well-being Urinary slow release 30 capsules
Supports urinary comfort and kidney elimination with cranberry, couch grass and heather.
£17.93£1,250.35/kg -
-25% Made in France
PhytoceuticPhytoceutic Joints Marine collagen + vitamin C 60 capsules
A food supplement to support skin health and maintain strong bones and cartilage.
£14.40 £19.21£351.22/kg -
-20% Organic
Nat & FormNat&Form Urinary Comfort - Organic Heather/Bearberry 120 capsules
Organic herbal food supplement for urinary comfort.
£5.80 £7.25£148.72/kg -
-20%
Nat & FormNat&Form CIRCULATION BIOES 20 ampulas
Organic food supplement based on 3 plants to maintain good blood circulation.
£8.35 £10.44 -
Organic
ArkopharmaArkopharma Arkocapsules Arkogelules Borage Oil 60 Capsules 60 Capsules
Borage oil helps to preserve the beauty, suppleness and elasticity of the skin. Vitamin E, anti-oxidant, helps protect the cells of the body against the effects of free radicals.
£8.78£231.05/kg -
-20%
CavaillèsCavaillès Intimate Dryness Freshness Intimate Cleanser 2x250ml
ROGE CAVAILLES Freshness Intimate Cleanser ensures a well-being of mucous membranes.
£11.35 £14.20£22.70/l -
-15%
SolgarSolgar Evening primrose oil 1300 mg supports women’s balance and healthy skin 30 softgels
Solgar’s evening primrose oil is a beauty essential, delivering skin-nourishing benefits in every softgel.
£20.00 £23.53£363.75/kg -
-15%
Ineldea Santé NaturelleIneldea Santé Naturelle Fertilia® male conception for male fertility 30 sachets
Supports normal fertility and reproduction, and contributes to normal spermatogenesis.
£29.47 £34.67£163.72/kg