🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

Women’s health: up to 25% off

  1. Made in France
    Arkopharma Arkocapsules Hot flushes and night sweats 60 capsules
    Arkopharma

    Arkopharma Arkocapsules Hot flushes and night sweats 60 capsules

    Cimicifuga root is known to relieve hot flushes and night sweats associated with the menopause, particularly in the case of intense symptoms.

    (1)
    £10.99
    £289.21/kg
  2. -20% Organic
    Nat&Form ORGANIC HORSE CHESTNUT 200 capsules
    Nat & Form

    Nat&Form ORGANIC HORSE CHESTNUT 200 capsules

    Organic horse chestnut-based food supplements.

    (4)
    £8.35 £10.44
  3. -15%
    Stc Nutrition Drainaxyl 500 Peach Tea 500 ml
    Stc Nutrition

    Stc Nutrition Drainaxyl 500 Peach Tea 500 ml

    Drainaxyl 500 
    Facilitates drainage and elimination to slim down actively and effectively 
    Promotes dynamic digestion for a flat and tonic stomach 
    Herbal dietary supplement 

    (7)
    £16.28 £19.15
    £32.56/l
  4. -20% Organic
    Nat&Form Nettle Leaf Bioes 200 Vegetable Gelules
    Nat & Form

    Nat&Form Nettle Leaf Bioes 200 Vegetable Gelules

    Organic Stinging Nettle Food Supplements

    (5)
    £8.80 £10.99
  5. -15%
    Ménophytea Water retention 30 tablets
    Ménophytea

    Ménophytea Water retention 30 tablets

    Combines active ingredients of plant origin and a vitamin to combat water retention.

    (5)
    £7.56 £8.89
    £460.98/kg
  6. -20% Organic
    Nat&Form Circulation - Red Vine/Hamamelis Bioes 120 vegetarian capsules
    Nat & Form

    Nat&Form Circulation - Red Vine/Hamamelis Bioes 120 vegetarian capsules

    Organic plant-based Food Supplements.

    (1)
    £6.68 £8.35
  7. Made in France
    Activa Well-being Circulation 30 capsules
    Activa

    Activa Well-being Circulation 30 capsules

    Support your circulation for comfort and healthy blood flow.

    (10)
    £17.93
    £1,250.35/kg
  8. -20%
    Nat&Form Cherry Tail Herbal Tea 50g
    Nat & Form

    Nat&Form Cherry Tail Herbal Tea 50g

    Cherry stem is particularly appreciated for its draining action.

    (3)
    £3.90 £4.87
    £78.00/kg
  9. -25% Organic Made in France
    Flora Natura Blackcurrant Bioes Joints and drainage 20 ampulas
    Flora Natura

    Flora Natura Blackcurrant Bioes Joints and drainage 20 ampulas

    Blackcurrant, a natural anti-inflammatory, is recommended for joint Pains.

    (2)
    £7.01 £9.34
    £23.37/l
  10. Made in France
    Ccd Menocia Libido Female Intimacy 60 tablets
    Ccd

    Ccd Menocia Libido Female Intimacy 60 tablets

    Menocia Libido is a dietary supplement for pre-menopausal and menopausal women which promotes libido, supports the mucous membranes and contributes to vitality.

    (1)
    £34.22
    £1,140.67/kg
  11. -25% Organic Made in France
    Flora Natura Horsetail Bioes Remineralizing 20 ampulas
    Flora Natura

    Flora Natura Horsetail Bioes Remineralizing 20 ampulas

    Horsetail is used to relieve joint Pains and urinary problems, and to improve the condition of the skin, hair and nails.

    (2)
    £7.33 £9.78
    £24.43/l
  12. Promo
    Saugella Poligyn Intense Hydration Vaginal Gel 50+ 7 x 4
    Saugella

    Saugella Poligyn Intense Hydration Vaginal Gel 50+ 7 x 4

    Hormone-free vaginal gel to relieve dryness, irritation and intimate discomfort.

    (0)
    £14.29
    £510.36/l
  13. -25% Organic
    Phytoceutic Borage oil organic 120 capsules
    Phytoceutic

    Phytoceutic Borage oil organic 120 capsules

    Organic borage oil rich in gamma-linolenic acid (GLA), a vital omega-6 fatty acid.

    (1)
    £17.58 £23.44
    £260.44/kg
  14. -20%
    Aromalogie Aromatherapy Urinary 60 capsules
    Aromalogie

    Aromalogie Aromatherapy Urinary 60 capsules

    Helps relieve urinary discomfort.

    (5)
    £16.18 £20.22
    £530.49/kg
  15. -15% Made in France
    Effinov Nutrition Materninov 4 Post Partum Women 30 capsules
    Effinov Nutrition

    Effinov Nutrition Materninov 4 Post Partum Women 30 capsules

    Materninov 4 is a combination of micronutrients specifically selected to meet the needs of women after pregnancy and/or during milk feeding.

    (0)
    £14.02 £16.49
    £934.67/kg
  16. -6%
    Ortis Colon Balance Regular Bloating 54 tablets
    Ortis

    Ortis Colon Balance Regular Bloating 54 tablets

    For regular bloating and flatulence

    (1)
    £18.55 £19.69
    £927.50/kg
  17. -20% Organic
    Nat&Form Evening Primrose Oil Feminine Comfort x120 capsules
    Nat & Form

    Nat&Form Evening Primrose Oil Feminine Comfort x120 capsules

    Evening Primrose is a biennial plant native to North America

    (4)
    £15.84 £19.80
  18. -25% Organic
    Phytoceutic Women's MACA Helps Stimulate Libido 30 tablets
    Phytoceutic

    Phytoceutic Women's MACA Helps Stimulate Libido 30 tablets

    Made with maca, ashwagandha and saffron.

    (13)
    £9.07 £12.08
    £354.30/kg
  19. -20%
    Nat&Form Olive Tree Bio 200 Capsules Nat&form
    Nat & Form

    Nat&Form Olive Tree Bio 200 Capsules Nat&form

    Dietary supplement helping the blood circulation thanks to the olive tree.

    (6)
    £11.87 £14.84
  20. -11%
    Ortis Colon Relax Forte Bloating 30 tablets
    Ortis

    Ortis Colon Relax Forte Bloating 30 tablets

    Food Supplements: Colon Relax Forte, Fast action for bloating. Fennel, Chamomile, Peppermint, Lemon balm.

    (1)
    £9.48 £10.62
    £332.63/kg
  21. Arkopharma Arkocapsules Painful Periods 30 capsules
    Arkopharma

    Arkopharma Arkocapsules Painful Periods 30 capsules

    Yarrow aerial parts help ease painful periods, including menstrual cramps.

    (0)
    £8.78
    £487.78/kg
  22. -15%
    Ineldea Santé Naturelle Sante Naturelle Suplefer Iron Supplement X 90 Vegetable Capsules Supplementation En Fer 30 gélules
    Ineldea Santé Naturelle

    Ineldea Santé Naturelle Sante Naturelle Suplefer Iron Supplement X 90 Vegetable Capsules Supplementation En Fer 30 gélules

    dietary supplement with iron and viamins B

    (1)
    £13.08 £15.38
  23. -25% Organic Made in France
    Flora Natura Organic Slimming Complex 4+ 20 ampulas
    Flora Natura

    Flora Natura Organic Slimming Complex 4+ 20 ampulas

    Slimming Complex 4+ stimulates the body's elimination function, helping to eliminate fat and promote weight loss.

    (2)
    £8.50 £11.33
    £28.33/l
  24. Arkopharma Arkocapsules Wild pansy 45 capsules
    Arkopharma

    Arkopharma Arkocapsules Wild pansy 45 capsules

    Arkopharma Arkofluides Wild Pansy  is a food supplement adapted to those who want to keep a healthy skin.

    (2)
    £6.59
  25. -25% Organic
    Phytoceutic Organic Evening Primrose Oil AB Label 120 capsules
    Phytoceutic

    Phytoceutic Organic Evening Primrose Oil AB Label 120 capsules

    Discover Organic AB-labelled Evening Primrose oil for skin beauty and female well-being!

    (3)
    £15.24 £20.32
    £127.00/kg
  26. -20%
    Nat&Form Ecoresponsible Hops 60 Nat&Form Gelules
    Nat & Form

    Nat&Form Ecoresponsible Hops 60 Nat&Form Gelules

    Hops-based food supplements.

    (2)
    £7.69 £9.61
  27. -10%
    Les Petites Choses Flux Super Plus tampons without applicators Bioes cotton x15
    Les Petites Choses

    Les Petites Choses Flux Super Plus tampons without applicators Bioes cotton x15

    Organic pads, box of 15 for Super Plus flux.

    (0)
    £4.45 £4.96
  28. -25% Organic Made in France
    Flora Natura Hepatic 20 ampulas
    Flora Natura

    Flora Natura Hepatic 20 ampulas

    Organic Duo Hepatique helps the liver to function properly thanks to its Detox effect and promotes intestinal comfort.

    (1)
    £7.34 £9.79
    £24.47/l
  29. -25% Made in France
    Intimy Lubricating Gel Cotton Flower 70ml
    Intimy

    Intimy Lubricating Gel Cotton Flower 70ml

    Lubricating gel. Cotton flower.

    (4)
    £5.69 £7.58
    £81.29/l
  30. -20%
    Nat&Form Gaba 30 capsules
    Nat & Form

    Nat&Form Gaba 30 capsules

    Dietary supplement based on gamma-aminobutyric acid and vitamins.

    (0)
    £7.03 £8.78
    £423.49/kg
  31. -15%
    Ineldea Santé Naturelle Cystinil Flash Urinary Comfort 10 Sticks
    Ineldea Santé Naturelle

    Ineldea Santé Naturelle Cystinil Flash Urinary Comfort 10 Sticks

    Attack treatment for urinary tract infections at the 1st sign of infection

    (1)
    £10.27 £12.08
    £408.84/kg
  32. -20%
    Cavaillès Intimate Dryness Moisturising Body Wash dry skin 250ml
    Cavaillès

    Cavaillès Intimate Dryness Moisturising Body Wash dry skin 250ml

    ROGE CAVAILLES Cleansing Care keeps your INTIMATE zone respected and protected.

    (3)
    £6.68 £8.35
    £26.72/l
  33. -25% Organic Made in France
    Flora Natura Horse Chestnut Bioes Circulation 20 ampulas
    Flora Natura

    Flora Natura Horse Chestnut Bioes Circulation 20 ampulas

    Horse Chestnut's veinotropic properties promote good blood circulation in the micro-vessels.

    (3)
    £6.59 £8.78
    £21.97/l
  34. -20%
    Nat&Form L-Tyrosine 60 capsules
    Nat & Form

    Nat&Form L-Tyrosine 60 capsules

    A dietary supplement based on tyrosine (amino acid) and vitamin B6.

    (0)
    £12.01 £15.01
    £335.47/kg
  35. -20% Organic
    Santarome Gemmo Raspberry Bio Gémmothérapie 30ml
    Santarome

    Santarome Gemmo Raspberry Bio Gémmothérapie 30ml

    Discover Santarome Raspberry buds, an essential for a female well-being.

    (0)
    £12.12 £15.14
    £404.00/l
  36. -10%
    Les Petites Choses Bioes tampons with applicator - Flux Super Plus x14
    Les Petites Choses

    Les Petites Choses Bioes tampons with applicator - Flux Super Plus x14

    100% organic cotton tampons, chlorine-free, pesticide-free, GMO-free, Super PLUS absorption.

    (1)
    £5.29 £5.88
    £0.38/u
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara