AVENE
-
Made in France
AvèneAvène Sun SPF50+ Mineral Lotion 100ml
Avène SPF 50+ Sun lotion offers the best protection against UVB/ UVA rays.
£15.94£159.40/l -
Made in France
-
Made in France
AvèneAvène Cleanance Micellar Water Blemish-Prone Skin 100ml
Avène Cleanance Micellar Water gently cleanses face and eyes, designed for blemish-prone skin.
£5.48£54.80/l -
Made in France
AvèneAvène Sun High Protection Oil for Sensitive Skin Spf30 200ml
A high level of Suncare protection for sensitive skin on the body.
£18.14£90.70/l -
AvèneAvène Xeracalm Nutrition Shower cream for dry, sensitive skin 200 ml
Avene Trixera Nutrition is designed for a daily hygiene of dry to very dry sensitive skin.
£8.75£43.75/l -
Made in France
AvèneAvène Xeracalm A.D Repilidating Gel Lacté 200ml
Gel Lacté Relipidant nourishes and moisturises the skin for 48 hours¹.
£17.04£85.20/l -
Made in France
AvèneAvène Cleanance Intensive anti-imperfection fluid SPF30 30 ml
Targets spots, blackheads and post-acne marks while protecting against UV rays with a lightweight, mattifying, non-comedogenic formula.
£19.14£638.00/l -
AvèneAvène Sun Protective Oil Mist Spf30 Sensitive Skin 150ml
AVENE Silky mist Protective oil SPF30 is based on a powerful antioxidant, pre-tocopheryl, for an optimal cellular protection against free radicals.
£18.36£122.40/l -
Made in France
AvèneAvène Hydrance Hydrating aqua gel-cream 50 ml
Deeply hydrates sensitive, dehydrated skin for up to 72 hours with hyaluronic acid and aloe vera polysaccharides, leaving a fresh, radiant complexion.
£19.79£395.80/l -
AvèneAvène Couvrance Compact cream foundation SPF30 8.5 g
High Couvrance for corrected, hydrated and protected Skin (SPF30**). 12-hour hold*. High tolerance. 94% of ingredients of natural origin.
£21.08£2,976.47/kg -
AvèneAvène Couvrance Corrective fluid foundation with velvety finish, SPF20 for sensitive skin 30 ml
Unifies and corrects imperfections for a natural, even complexion while protecting skin with SPF 20.
£18.14£725.67/l -
AvèneAvène Couvrance Eye and Brow Pencil 1.35g
Gently fills in the eyebrows and intensifies the Regard for a natural, long-lasting result.
£14.95£13,288.89/kg -
AvèneAvène Couvrance High Tolerance Mascara 7ml
Combines all the benefits sought a mascara: volume, definition, Bend.
£17.38£2,980.00/l -
AvèneAvène Couvrance High Definition Mascara 7ml
Unfolds and lengthens. Intense black result. High tolerance. 98% ingredients of natural origin.
£17.38£2,980.00/l -
AvèneAvène Sun Sunsimed UVA/UVB blue light 80 ml
Avène Sunsimed SPF50+ offers very high protection against UVA, UVB and blue light while helping prevent skin damage with antioxidant and hydrating actives.
£18.18£227.25/lOut of stock -
Made in France
AvèneAvène Sun Mineral Tinted SPF50+ Sun Fluid 40ml
Avène SPF50+ tinted protective fluid moisturizes sensitive skin, brightens your complexion giving it a golden tint.
£13.42£335.50/lOut of stock