🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

AVENE

  1. Made in France
    Avène My Essentials Micellar Lotion Sensitive Skins Peaux Sensibles 100ml
    Avène

    Avène My Essentials Micellar Lotion Sensitive Skins Peaux Sensibles 100ml

    AVENE

    Avène Micellar Lotion 100ml is a micellar lotion that cleans and removes make-up in only one gesture from the face, eyes and lips. It is ideal for the sensitive skins.

    (17)
    £4.82
    £48.20/l
  2. Avène Xeracalm Nutrition Cleansing Gel 100ml
    Avène

    Avène Xeracalm Nutrition Cleansing Gel 100ml

    This high-tolerance daily use skincare product with its light Perfumes gently cleanses and comforts the skin.

    (37)
    £5.16
    £51.60/l
  3. Avène Hydrating Lipstick 4g
    Avène

    Avène Hydrating Lipstick 4g

    AVENE Moisturizing lip balm, enriched with shea butter, beeswax and Avène Thermal Spring Water, nourishes & protects.

    (4)
    £3.91
    £977.50/kg
  4. Made in France
    Avène Cleanance Comedomed Intensive serum 30 ml
    Avène

    Avène Cleanance Comedomed Intensive serum 30 ml

    Target blemishes and reduce scarring with this ultra-concentrated serum, blending Comedoclastin™, glycolic acid and pro-collagen actives for smoother skin.

    (24)
    £31.72
    £1,057.33/l
  5. Made in France
  6. Made in France
    Avène Sun Ultra-light perfecting nude SPF50+ 50 ml
    Avène

    Avène Sun Ultra-light perfecting nude SPF50+ 50 ml

    Very high daily use Ultra Fluid tinted SPF50+ protection against UVB, UVA, blue light and pollution for even, radiant skin.

    (106)
    £15.50
    £310.00/l
  7. Made in France
    Avène My Essentials Nourishing Revitalizing Cream The Essentials 50ml
    Avène

    Avène My Essentials Nourishing Revitalizing Cream The Essentials 50ml

    Enriched with red fuit extracts & thermal spring water, lastingly nourishes your skin.

    (123)
    £26.21
    £524.20/l
  8. Made in France
    Avène Sun Blemish control fluid SPF50 40 ml
    Avène

    Avène Sun Blemish control fluid SPF50 40 ml

    Lightweight SPF50 facial sunscreen for sensitive skin, offering high protection against UVA, UVB and blue light.

    (81)
    £19.79
    £494.75/l
  9. Avène Couvrance Bronzer Mosaic Powder 10g
    Avène

    Avène Couvrance Bronzer Mosaic Powder 10g

    corrector of complexion

    sun mosaic powder

    (20)
    £20.41
    £2,041.00/kg
  10. Made in France
    Avène Hyaluron Activ B3 Aqua Gel Cellular Regeneration Cream 50ml
    Avène

    Avène Hyaluron Activ B3 Aqua Gel Cellular Regeneration Cream 50ml

    3-in-1 gel-cream (day care, night care and mask) with a fresh, light texture. Concentrated with 0.45% pure Hyaluronic Acid and 6% Niacinamide, it provides lasting stimulation for cell renewal, leaving skin naturally regenerated, smoothed and plumped.

    (544)
    £35.20
    £704.00/l
  11. Made in France
    Avène Xeracalm Nutrition Hydrating body milk for sensitive, dry skin 200 ml
    Avène

    Avène Xeracalm Nutrition Hydrating body milk for sensitive, dry skin 200 ml

    Deeply hydrates and nourishes sensitive, dry skin on face and body with milk thistle oil for 48-hour soothing comfort.

    (80)
    £15.28
    £76.40/l
  12. Made in France
    Avène Sun Mineral Sun Fluid Spf50+ 40ml
    Avène

    Avène Sun Mineral Sun Fluid Spf50+ 40ml

    Avène Mineral Fluid SPF 50+ ensures a very high protection.
    Specially formulated for sensitive and intolerant skin.

    (71)
    £13.64
    £341.00/l
  13. Made in France
    Avène Sun Pigmentation control fluid SPF50+ 40 ml
    Avène

    Avène Sun Pigmentation control fluid SPF50+ 40 ml

    This lightweight tinted SPF50+ fluid offers very high sun protection for sensitive facial skin, shielding against UVA, UVB and blue light.

    (87)
    £19.79
    £494.75/l
  14. Made in France
    Avène Xeracalm Nutrition Hydrating Balm 200 ml
    Avène

    Avène Xeracalm Nutrition Hydrating Balm 200 ml

    This deeply hydrating balm nourishes very dry and sensitive skin for the whole family, made with 95% naturally derived ingredients.

    (112)
    £15.35
    £76.75/l
  15. Made in France
    Avène Hyaluron Activ Procedure Hexapeptide Solution Tensor Serum 18ml
    Avène

    Avène Hyaluron Activ Procedure Hexapeptide Solution Tensor Serum 18ml

    It contains a powerful anti-ageing peptide, inspired by the mechanism of action of botulinum injections.

    (97)
    £51.59
    £2,866.11/l
  16. Made in France
    Avène Activ Cg Intensive Brightening Cream Vitamins 50 ml
    Avène

    Avène Activ Cg Intensive Brightening Cream Vitamins 50 ml

    Thanks to the action of Vitamin Cg*, a highly stable form of pure Vitamin C, Niacinamide and Hyaluronic Acid, Intensive Radiance Cream corrects wrinkles, evens skin tone and illuminates the complexion.

    (537)
    £35.20
    £704.00/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara