Organic mothers & kids products
-
Les Tendances D'EmmaLes Tendances D'Emma Washable Baby Bamboo Colouring Glasses x5
Washable baby pads to replace cotton wool and Wipes when changing baby.
£13.58£2.72/u -
Organic Vegan
AlphanovaAlphanova Bébé Giftboxes Water de Senteur Adopt a Koala 50ml
Discover the "Adopt a koala" Giftbox containing organic ALPHANOVA Baby ® eau de senteur and the "Holly" soft toy.
£19.69£393.80/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Baby hygiene Baby Bubble Gel Hair & Body wash 200ml
Bubble de Baby Wash Gel for the pleasure of a gentle bath.
£15.84£79.20/l -
Organic Made in France
GamardeGamarde Baby Nourishing Organic Face and Body Care 100 ml
Gently nourishes, soothes and protects baby’s delicate skin.
£11.99£119.90/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Winter Shield oil 9ml
Aromatic stick for well-being, especially in winter.
£10.99£1,221.11/l -
Organic Made in France
BabybioBabybio Baby Milks Thickened Optigest 2 Powder from 6 to 12 months 800 g
Organic thickened follow-on formula with starch, tailored for babies aged 6–12 months to meet their specific nutritional needs.
£22.17£27.71/kg -
Organic Made in France
GamardeGamarde Atopic Organic Soothing Baby Care 40 ml
Gently soothes irritation and provides long-lasting hydration for sensitive or eczema-prone skin, ensuring optimal comfort.
£11.54£288.50/l -
Organic Made in France Vegan
-
Organic
NeobulleNeobulle Baby hygiene Gentle liniment 50 ml
Gently cleanses, soothes and protects baby’s delicate skin while repairing irritation and redness with its 4-in-1 formula.
£6.28£125.60/l -
Les Tendances D'EmmaLes Tendances D'Emma Eco Chou Washable Eucalyptus Baby Edges x5
Washable baby squares replace cotton pads and Wipes.
£12.88£2.58/u -
Organic Made in France
BabybioBabybio Baby Milks Caprea 1 organic goat's milk powder From 0 to 6 months 400 g
Organic goat’s milk infant formula enriched with omega-3, suitable from birth.
£21.39£53.48/kg -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Fri'mousse Bioes Massage Oil All Skin Types 200ml
A gentle care product for massaging your baby.
£11.54£57.70/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Fri'mousse Bioes Gentle Cream All Skin Types 200ml
Deeply hydrates all skin types.
£9.89£49.45/l -
Organic
Le Comptoir AromaLe Comptoir Aroma Baby Bio Soothing Hydrosol 200ml
The hydrosol, this floral water of Officinal Lavender soothes Baby's discomfort (sensitive areas, redness, itching, overheating, refreshing)
£12.32£61.60/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Little lotion no need to rinse 100 ml
A gentle floral water from Neobulle that cleanses face and body with no need to rinse.
£11.90£119.00/l -
Organic Made in France
NeobulleNeobulle Stretch marks Nurturing Organic Oil 20 ml
Helps prevent and reduce stretch marks with a nourishing blend of organic plant and essential oils to repair skin.
£8.78£439.00/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Sensitive skin Soothing Skin Cream 50 ml
Soothing and protective cream with organic Calendula, for the face and body.
£15.38£307.60/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Baby hygiene Aloe Caress Gel Dry and Irritated Skin From Birth 125ml
Concentrates hydrating, regenerating & soothing benefits.
£21.56£172.48/l -
Organic Vegan
AcorelleAcorelle 24h Men's Roll-On Deodorant Refill 100 ml
Neutralises odours for 24 hours with alum stone and active ferments, gently hydrating sensitive underarms—no alcohol or aluminium salts.
£13.14£131.40/l -
Organic
Dr. Theiss NaturwarenDr. Theiss Naturwaren Bio Calendula Bébé & Maternité Delicate Cream for Sensitive Skin 75ml
Sensitive Skin Delicate Cream protects babies' and children's sensitive skin from drying out and nourishes it.
£12.64£168.53/l -
Organic Made in France
BabybioBabybio Bonne nuit Mes 1ers Morceaux Fondants Bio from 8 months 2x200g
Organic evening meal for Babies.
£3.29£9.88/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio 8 Months Bioes Pot Menu of the Day 2x200g
For babies aged 8 months and Plus.
£3.50£10.50/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Petit Pot Menu Du Jour Of The Day From 6 Months 2x200g
BABYBIO
Petis pots du jour/menus of the day
From 6 months
2x200g£3.50£10.50/kg -
HippHipp Gourds 100% Fruit 4 to 6 Months 90g
Bottles from 4/6 months - Organic fruit purées specially adapted for Children
£1.09£14.56/kg -
Organic
HippHipp Compotes 100% Fruits From 6 Months 90g
HIPP
_x000D_
Compotes
100% fruitsNo added sugar
£1.09£14.56/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Baby Food Vegetables From 6 Months 2x130g
BABYBIO
Baby food
organic vegetable puree
from 6 months
£2.96£13.65/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Fruit 6 Month Bioes Bottles Fruits 4x90g
Fruit bottles for babies from 6 months.
£3.62£12.06/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Menu Du Jour Day Dish 12 Months 2x200g
BABYBIO
Menu of the day / day dish
From 12 months
No added salt
2x200g£4.10£12.30/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Meal With Chunks For Babies From 12 Months 230g
These menus are small organic dishes for baby.
Their convenient plate-style packaging is ideal for teaching baby to eat alone.£2.52£13.13/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Menu Bonne Nuit Des 12 Mois Assiette 230g
BABYBIO
Assiette menu bonne nuit
Dès 12 mois
Avec morceaux
Préparation bio de légumes cuisinés
230 g£2.41£12.57/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Good Night Dishes From 15 Months 260g
BABYBIO
Assiette bonne nuit / good night dishes
from 15 months
with starchy foods and vegetables
260 g£2.41£11.12/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Good Night Dish From 8 Months 2x200g
BABYBIO
Good night dish
From 8 months
No salt added
2 x 200£3.18£9.55/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Bonne Nuit Bowl For Babies 12 Months Old & Older 2x200g
BABYBIO
night time bowl
with chunks
from 12 months of age
2x200g£3.17£9.50/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Meal Platter Day With 15 Month Chunks 260g
These Menus are organic meals for Baby.
£2.64£12.19/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Fruit Petits Pots Bioes Des 4 Mois 2x130g
Jars of fruit for babies from 4 months.
£2.18£10.08/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Vegetables Baby Food With Vegetables From 4 Months 2x130g
BABYBIO
baby food with vegetables
organic
100% vegetables
8flavours
2 x 130g£2.63£12.15/kg