Organic Aromatherapy
-
-20%
Phytosun AromsPhytosun Aroms Organic lavandin abrial essential oil 10 ml
Organic lavandin abrial essential oil by Phytosun Arôms
£2.82 £3.52£282.00/l -
Organic
PranarômPranarôm Plant oils Organic Avocado Vegetable Oil 50ml
PRANAROM
Vegetable oil of avocadoHealth and Beauty Oil
£5.48£109.60/l -
Organic
PranarômPranarôm Essential oils Organic Bergamot Essential Oil 10 ml
Organic bergamot essential oil (Citrus bergamia) from Pranarôm’s expert labs
£6.59£659.00/l -
Organic
PranarômPranarôm Les diffusables Organic Home Comfort 30ml
Relaxation and Well-being at home, thanks to the warm notes of Ylang-Ylang and Damask Rose.
£10.99£366.33/l -
Organic
PranarômPranarôm Aromaboost Roll-On Immunity Bioes 5ml
Pranarôm - Aromaboost Immunity Bio - Olfactive Roll-on - Supports the Immune System and Reduces Physical Fatigue - Immediate Action - Organic Ravintsara Essential Oil - 5 ml£7.25£1,450.00/l -
Organic
FlorameFlorame Purifying freshness spray for air and surfaces 180 ml
Gently helps keep your home clean and healthy by removing bacteria, fungi, yeast and viruses.
£14.84£82.44/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Helichrysum Essential Oil 5 ml
Soothing and regenerating organic helichrysum essential oil.
£20.32£4,064.00/l -
PranarômPranarôm Essential oils Atlas Cedar Essential Oil 10 ml
100% pure and natural Atlas cedar essential oil (Cedrus atlantica) with a warm, woody aroma.
£4.30£430.00/l -
Organic
PranarômPranarôm Essential oils Lavender Aspic Essential Oil 30ml
Organic lavender essential oil
Lavandula latifolia
Organic farming
Dietary supplementOn everything that bites and burns and also for poisonous insects , apply every 5 minutes for 1/2 hour 2 drops of Lavender aspic. The result is almost "miraculous".
£13.74£458.00/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Vegetal Oil Of Daisy 100ml
PROPOS'NATURE
Vegetable oil Daisy (oily macerate) Bio
Also called macerate Bellis
In beauty care breast
Curve, firms and tightens skin tissue
rich in bioflavonoids and vitamin A
for a firmer, more toned and more flexible
100 % pure and natural
ingredient comsétique
mature and tired skin
Face, body and hair
100ml£10.44£104.40/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Sweet orange organic essential oil 10 ml
Soothing organic sweet orange essential oil for natural relaxation
£3.29£329.00/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Bay Laurel Essential Oil 5 ml
Organic bay laurel essential oil for natural aromatherapy and wellness
£5.16£1,032.00/l -
Organic
LadrômeLadrôme Ladrome Organic Ravintsara Essential Oil 10ml
The essential oil of ravintsara promotes the good functioning of the respiratory tracts.
£7.25£725.00/l -
Organic
NatessanceNatessance Organic Sesame Nourishing Oil 50ml
Deeply nourishes and protects skin with organic sesame oil, rich in essential fatty acids.
£4.82£48.20/l -
PranarômPranarôm Aromaforce Organic Natural Defense 30 capsules
Aromaforce with essential oil of ginger and savory help maintain your natural defenses.
£7.68 -
Organic
PranarômPranarôm Essential oils Black Spruce Organic Essential Oil 10ml
Native to Canada, this conifer inhabits mountain slopes and peat bogs.
£7.69£769.00/l -
Organic Made in France Promo
MelvitaMelvita Organic regenerating argan oil 50 ml
This organic argan oil deeply hydrates and subtly scents dry skin.
£15.38£307.60/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Propos'nature Cornflower Hydrolate 100ml
decongesting and clarifying care for skin and eyes
£5.60£56.00/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Bioes Vegetable Avocado Oil 100ml
PROPOS'NATURE
Bioes Plant Oils
Avocado
Cell regenerating, restructuring, Anti-Wrinkle, anti-stretch marks, fortifying
Protective, nourishing, softening and emollient
100% pure and natural
First cold-pressed
Organic Cosmetics
Dry and very dry, dehydrated, mature and fragile skin
100ml£8.78£87.80/l -
LadrômeLadrôme Ladrome Peppermint Essential Oil 30ml
The essential oil of peppermint promotes good digestion.
£7.86£262.00/l -
PranarômPranarôm Essential oils Organic Roman Chamomile Essential Oil 5 ml
100% pure and natural organic Roman chamomile essential oil (Chamaemelum nobile)
£15.94£3,188.00/l -
PranarômPranarôm Essential oils Organic Clove Essential Oil 10ml
Clove oil is renowned for its broad-spectrum Anti-bacterial, antiviral, anti-parasitic, general stimulant and neurotonic properties.
£4.30£430.00/l -
PranarômPranarôm Essential oils Lavandin Super Organic Essential Oil 10ml
Lavandin Super essential oil is renowned for its powerful antispasmodic, variable antibacterial, anti-inflammatory, healing, vulnerary, calming, relaxing and sedative properties.
£3.84£384.00/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Propos'natureroman Chamomile Hydrolate 100ml
softening, soothing and lightening properties for skin and hair
£7.69£76.90/l -
Organic
Dr. ValnetDr. Valnet Dr Valnet Organic Lavender Fine Essential Oil 10 ml
100% pure and natural lavender fine essential oil.
£9.78£978.00/l -
PranarômPranarôm Essential oils Scots Pine Organic Essential Oil 10 ml
100% pure organic Scots pine essential oil with a wealth of soothing benefits.
£5.39£539.00/l -
Organic
Dr. ValnetDr. Valnet Tea tree essential oil 10 ml
Organic tea tree essential oil helps purify and cleanse skin, rich in terpinene-4-ol for a clearer complexion.
£6.26£626.00/l -
PranarômPranarôm Plant oils Organic St John's Wort Oil 50 ml
St. John's wort
Hypericum perforatum
Maceration oil
Fragile, red and irritated skins
Organic cosmetics£7.69£153.80/l -
Organic
Dr. ValnetDr. Valnet ORGANIC PEPPERMINT ESSENTIAL OIL 10ml
The distinctive scent of peppermint can be found in many products such as Toothpaste, gels...
£7.58£758.00/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Ylang Ylang Essential Oil 5 ml
Pure organic ylang-ylang essential oil from Cananga odorata for natural aromatherapy use.
£6.04£1,208.00/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Propos'nature Organic Vegetable Neem Oil 100ml
PROPOS'NATURE
Organic neem plant
100% pure and natural oil
Organic cosmetics
100ml£8.24£82.40/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Niaouli Essential Oil 10 ml
Organic niaouli essential oil for natural wellness and aromatherapy use
£4.06£406.00/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Essential Organic Air Purifying Oil Blend 30 ml
A purifying blend of 11 organic essential oils to freshen and cleanse your home’s air
£11.54£384.67/l -
PranarômPranarôm Essential oils Organic Ylang Ylang Totum Essential Oil 5 ml
Traditionally prized for its calming, mood-lifting and tension-easing properties, plus supportive benefits for circulation and intimacy.
£8.78£1,756.00/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Lavender Spike Essential Oil 10 ml
Organic lavender spike essential oil to soothe mind and body
£5.71£571.00/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Java Citronella Essential Oil 10 ml
Organic Java citronella essential oil – a natural insect repellent.
£3.90£390.00/l