L'Oréal Professionnel Scalp Advanced Dermo-purifying shampoo 500ml
- y_2026, m_10, d_2, h_12
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_146
- loc_en_GB, sid_125638, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 12.47ms
- REVIEWS, PRODUCT
Description
L'Oréal Professionnel
Serie Expert Scalp Advanced
Dermo-purifying shampoo
550ml
[EXCESS SEBUM]: Pollution, stress and a poor diet encourage excess sebum, which can saturate the scalp. This excess sebum is then transferred to the hair from the roots to the ends, creating an oily effect. Scalp Advanced Dermo-purifying shampoo will help reduce this phenomenon.
[ANTI-GREASE TREATMENT]: Scalp Advanced dermo-purifying shampoo from L'Oréal Professionnel has been formulated to absorb excess sebum from the scalp. This lightweight shampoo purifies the scalp of residue, perspiration and sebum for a fresh, clean feeling.
[FORMULA ENRICHED WITH DERMATOLOGIC ACTIVE]: this Silicone-free formula is enriched with AHA 3%, a water-soluble acid. This dermo-purifying shampoo purifies the surface of the scalp, leaving it healthy and clean.
[DERMATOLOGICALLY TESTED SHAMPOO]: the formula for this shampoo for oily hair has been developed by professionals and dermatologically tested. This shampoo for oily hair was co-developed with 3 scalp experts: Vivek Shyam Bhatia from India, Takku Orii from Japan and: Jimmy Jiang from China.
[A PROFESSIONAL SHAMPOO FOR OILY HAIR WITH SCIENTIFICALLY PROVEN EFFECTIVENESS]: after just one use, -78% of sebum on the scalp*.
[FRESH PERFUMES]: a composition enveloped in a refreshing breeze that offers a sensation of purity.
[PRO TIP]: for optimum results and a volume boost, use Scalp Advanced Purifying Clay 2-in-1 250ml as a complement to the dermo-purifying shampoo.
*Instrumental test on the elimination of impurities after applying the purifying shampoo.
How to use it
Apply evenly to wet hair and scalp. Gently emulsify. Rinse thoroughly.
For best results, use the complete routine.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
Formula INCI : AQUA / WATER / EAU • SODIUM LAURETH SULFATE • CITRIC ACID • COCO-BETAINE • SODIUM CHLORIDE • AMMONIUM HYDROXIDE • HEXYLENE GLYCOL • SODIUM BENZOATE • SODIUM HYDROXIDE • SALICYLIC ACID • POLYQUATERNIUM-10 • LINALOOL • COUMARIN • LIMONENE • PARFUM / FRAGRANCE (F.I.L. N295278/1).
In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water.
Keep out of the reach of children.
Related products
-
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Liss Unlimited Intense Smoothing Shampoo 300ml
L'Oreal Shampoo Liss Unlimited ensures a 4 day straigthening action.
(54)£15.29£50.97/lOut of stock -
-20%
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Gold Restructuring Shampoo Expert Series 300ml
Restructuring shampoo for instant transformation.
(72)£13.46 £16.84£44.87/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Colour Radiance System Shampoo Resveratrol Vitamino Color 300ml
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.
Resveratrol is a powerful anti-oxidant from grape skin that fights against colour fading and protects against UV rays.(162)£16.49£54.97/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Scalp Advanced Dermo-clarifying anti-dandruff shampoo 300ml
L'Oréal Professionnel Scalp Advanced Anti-Dandruff Dermo-clarifying Shampoo gently clarifies and effectively eliminates dry and oily dandruff, while leaving the scalp feeling soothed.
(79)£19.68£65.60/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced Purifying shampoo 500ml
L'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced Purifying and Body Shampoo has been formulated for thinning hair. This light gel gently purifies and gives hair a feeling of density. Hair feels fuller.
(1)£29.86£59.72/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced Purifying shampoo 300ml
L'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced Purifying and Body Shampoo has been formulated for thinning hair. This lightweight gel gently purifies and gives hair a feeling of density. Hair feels fuller.
(119)£19.68£65.60/l -
-20%
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-metal shampoo 500ml
Hair looks healthier and regains its shine.
(1)£25.60 £31.99£51.20/lOut of stock -
-20%
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Metal Detox Recarga Anti-metal shampoo 500ml
Hair looks healthier and regains its shine.
(2)£23.03 £28.79£46.06/l -
EucerinEucerin Dermocapillaire Dermo Capillaire Calming Urea Shampoo 250ml
Intensively soothe and balance your scalp with the Eucerin Dermo Capillaire Calming Urea Shampoo, a daily formula that helps to relieve all types of irritation.
(100)£10.86£43.44/l -
Made in France
NeutradermNeutraderm Extra gentle dermo-respect shampoo 500 ml
Gently cleanses hair while protecting the scalp and hair fibre for a soothing wash.
(28)£5.38£10.76/l
Reviews
- y_2026, m_10, d_2, h_12
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_146
- loc_en_GB, sid_125638, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 11.86ms
- REVIEWS, PRODUCT
Got a question?
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getContent, 13.71ms
- QUESTIONS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;