Be-Life Organic birch sap 500 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 117.51ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Organic birch sap for a detox cleanse
- Rich in minerals and amino acids
- Harvested in Finland
- No additives, unpasteurised
- Food supplement – 500 ml
Be-Life Organic Birch Sap is a food supplement made from birch sap, valued for its naturally high mineral content. This preparation is traditionally used during seasonal transitions, particularly before spring and winter.
A natural source of minerals
Birch sap is the key ingredient in this formula. It is particularly known for its mineral composition, including calcium, potassium, magnesium, manganese and iron. Its mineral content of calcium, potassium, magnesium, manganese and iron makes this drink a popular choice for people wishing to include plant-based sap in their daily diet. Be-Life organic birch sap offers a simple approach, focused on its original ingredient and naturally mineral-rich composition.
Associated with seasonal use
Before spring and winter, many people drink birch sap as they prepare for the new season. This practice forms part of a personal approach, reflecting a desire to adapt dietary habits throughout the year. The product focuses on a plant-based raw ingredient and clearly defined composition, without a long list of ingredients. It is therefore suitable for consumers looking for a birch sap formula and wishing to know precisely which minerals it provides.
With its naturally mineral-rich composition, this food supplement supports a seasonal routine based on simplicity and transparency.
info@biolife.be
BE-LIFE
Rue Camille Hubert 33,
5032 Gembloux
Belgique
+32 81 66 50 00
How to use it
Take each morning, on an empty stomach, a glass of 70ml of pure organic birch sap for 20 days.
For athletes, drink 50ml pure before the effort and 50ml in fresh water during the effort.
Cure of 3 weeks to renew with each change of season.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
Ingredient: 100% pure organic White Birch sap (Betula pendula Roth*)
Nutritional analysis:
| 1 litre | |
| Malic acid | 230-510 mg |
| Succinic acid | 20-50 mg |
| Amino acids | 100-500 mg |
| Tartaric acid | 0-1090 mg |
| Fructose | 3-5 g |
| Glucose | 2-4 g |
| Potassium | 72-166 mg |
| Calcium | 33-85 mg |
| Magnesium | 7-22 mg |
| Phoshore | 5-16 mg |
| Zinc | 0,2-1,8 mg |
| Manganese | 1,5-13 mg |
| Sodium | 0,02-0,6 mg |
| Iron | 0-0,16 mg |
Alcohol-free, preservative-free and unpasteurised.
Precautions for use:
Do not use for prolonged periods without medical advice
Follow the recommended daily doses
Should not replace a varied, balanced diet or a healthy lifestyle
Store in a dry place, away from sunlight and out of the reach of children
Interactions and contraindications:
Do not consume if you are allergic to salicylate derivatives.
Seek medical advice if taking anticoagulants.
Store in the fridge for one week after opening.
Related products
-
Organic
Be-LifeBe-Life Chlorella 500 organic 200 tablets
A detoxifying and stimulating micro-algae.
(5)£19.10£191.00/kg -
Organic Vegan
HerbalgemHerbalgem Depuraseve Fresh Birch Sap Bio Detox 250ml
Enriched with bud extracts to drain and purify.
(8)£12.64£50.56/l -
Organic
Mint-EMint-E Z Parasit V Bio B Intestinal Flora 300ml
Dietary supplement
Helps maintain the balance of intestinal flora and defense against microorganisms, such as parasites, bacteria and yeasts, thanks to garlic.
(10)£29.95 -
Organic Made in France
SantaromeSantarome Organic Pure Sap Birch Bio Détoxifie & Reminéralise 500 ml
Organic pure birch sap
(2)£15.29£30.58/lOut of stock -
Organic
HerbalgemHerbalgem Organic Birch Sap Silhouseve Line 250ml
Silhouseve keeps you in shape with its rosemary, birch, fig & elderberry buds
(4)£14.21£56.84/l -
PranarômPranarôm Oléocaps N°8 Drainage Bioes 30 Oleocaps+ capsules
Oleocaps+ N°8 by Pranarôm to help drain the body
(6)£7.69 -
-25% Organic Made in France
Flora NaturaFlora Natura Birch Sap Bioes Detoxifying 20 ampulas
Birch Sap is renowned for its detoxifying effect on the body
(2)£9.82 £13.09£32.73/l -
Organic Made in France
SuperdietSuperdiet Drainaflore organic detox and purifying 480 ml
An organic detox blend of 15 plants to support the body’s 5 natural elimination pathways.
(1)£23.44£48.83/l -
Organic
Mint-EMint-E Z Parasit V Bio B Intestinal Flora 150ml
Dietary supplement
Helps maintain the balance of intestinal flora and defense against microorganisms, such as parasites, bacteria and yeasts, thanks to garlic.
(5)£25.56 -
Organic Made in France
SantaromeSantarome Desmodium 2500 Détoxifiant du Foie 30 capsules
Santarome Desmodium 2500 is a liver detoxifier.
(2)£13.74£832.73/kg
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 14.36ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;
Got a question?
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getContent, 124.84ms
- QUESTIONS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;