🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

Contact lenses

  1. Menicon Spray & Clean Cleaning solution for rigid permeable lenses 15ml
    Menicon

    Menicon Spray & Clean Cleaning solution for rigid permeable lenses 15ml

    Preservative-free cleaning spray for rigid permeable lenses for oily tears

    (0)
    £15.23
    £1,015.33/l
  2. Bausch&Lomb Renu Renu Advanced Multifunction Solution 360ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Renu Renu Advanced Multifunction Solution 360ml

    ReNu® Advanced multifunction solution features a unique triple disinfection system. ReNu® Advanced multi-purpose solution rehydrates lenses.

    (0)
    £12.08
    £33.56/l
  3. Menicon Multifunctional solution for soft lenses with Hyaluronic Acid 100ml
    Menicon

    Menicon Multifunctional solution for soft lenses with Hyaluronic Acid 100ml

    MENICON YALFRESH is a multifunctional solution based on Hyaluronic Acid for decontamination of the skin

    (0)
    £5.39
    £53.90/l
  4. Alcon Opti-Free Pure Moist Multi-Function Decontamination Solution 90 ml
    Alcon

    Alcon Opti-Free Pure Moist Multi-Function Decontamination Solution 90 ml

    Opti-free Puremoist multi-purpose decontamination solution contains hydraglyde, a hydrating matrix that provides 16 hours of lens hydration for all-day wearing comfort.

    (0)
    £10.90
    £121.11/l
  5. Bausch&Lomb Ceruprotect spray bottle Special for swimmers 10ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Ceruprotect spray bottle Special for swimmers 10ml

    Protection for the ear canal against external environmental factors (bath, sea and swimming pool, special swimmers). Hydration and soothing of the ear canal (film-forming action).

    (0)
    £6.67
    £667.00/l
  6. Bausch&Lomb BOSTON SIMPLUS MULTIFUNCTIONAL SOLUTION FOR RIGID LENSES 120ML 120ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb BOSTON SIMPLUS MULTIFUNCTIONAL SOLUTION FOR RIGID LENSES 120ML 120ml

    BOSTON
    Multifunctional solution
    Removes Proteins
    Cleanses, decontaminates, preserves, lubricates, rinses and moisturises
    For rigid lenses
    Gas permeable
    120ml

    (1)
    £12.90
    £107.50/l
  7. Neovis Neovis Total lubricating eye emulsion 30 x 0.4 ml
    Neovis

    Neovis Neovis Total lubricating eye emulsion 30 x 0.4 ml

    Neovis Total is an ophthalmic lubricant emulsion.

    (2)
    £13.42
    £1,118.33/l
  8. Menicon Solocare Aqua Multifunctional solution for soft lenses 90ml
    Menicon

    Menicon Solocare Aqua Multifunctional solution for soft lenses 90ml

    To care for all types of soft lenses with an anti-coating case. Cleans, decontaminates, rinses, preserves, deproteinises and lubricates.

    (2)
    £5.48
    £60.89/l
  9. Horus Pharma Regard Solutions Multifonctions + 1 Lens Case 355ml
    Horus Pharma

    Horus Pharma Regard Solutions Multifonctions + 1 Lens Case 355ml

    HORUS
    Regard Multifunctional solutions
    Decontamination and care of soft contact lenses
    Sterile, isotonic and buffered solution
    Oxychlorite® System
    Special for sensitive eyes
    Medical device
    55ml + 1 case included

    (5)
    £14.18
    £39.94/l
  10. Eye Care Solution Multifunctional Cleaning Solution For Soft Lenses 3x360ml
    Eye Care Solution

    Eye Care Solution Multifunctional Cleaning Solution For Soft Lenses 3x360ml

    An all-in-one care solution for soft contact lenses

    (1)
    £18.18
    £16.83/l
  11. Quies Contact lens solution for soft lenses 30 ml
    Quies

    Quies Contact lens solution for soft lenses 30 ml

    A versatile all-in-one solution for soft contact lenses.

    (1)
    £2.96
    £98.67/l
  12. Eye Care Solution Multifunctional Cleaning Solution For Soft Lenses 360ml
    Eye Care Solution

    Eye Care Solution Multifunctional Cleaning Solution For Soft Lenses 360ml

    An all-in-one care solution for soft contact lenses

    (4)
    £8.56
    £23.78/l
  13. Menicon Solocare Aqua Multifunctional solution for soft lenses 3x360ml
    Menicon

    Menicon Solocare Aqua Multifunctional solution for soft lenses 3x360ml

    To care for all types of soft lenses with an anti-coating case. Cleans, decontaminates, rinses, preserves, deproteinises and lubricates.

    (4)
    £46.60
    £43.15/l
  14. Ophtalmic Comfort Jazz Multi-purpose care solution for soft contact lenses Sensitive eyes 360ml
    Ophtalmic

    Ophtalmic Comfort Jazz Multi-purpose care solution for soft contact lenses Sensitive eyes 360ml

    For all silicone hydrogel and hydrogel soft contact lenses. Sensitive eyes.

    (0)
    £10.98
    £30.50/l
  15. Alcon Aosept Hydraglyde Moisture Matrix 360ml
    Alcon

    Alcon Aosept Hydraglyde Moisture Matrix 360ml

    AOSEPT PLUS
    Cleansing and decontaminating oxidising solution
    Hydraglyde
    Moisture matrix
    Cleanses, decontaminates and neutralises
    All types of lenses
    360ml + Soaking case

    (0)
    £15.28
    £42.44/l
  16. Menicon Solocare Aqua Multifunctional solution for soft lenses 360ML
    Menicon

    Menicon Solocare Aqua Multifunctional solution for soft lenses 360ML

    To care for all types of soft lenses with an anti-coating case. Cleans, decontaminates, rinses, preserves, deproteinises and lubricates.

    (2)
    £20.84
    £57.89/l
  17. Horus Pharma Vismed Multi Lubricating Eye Drops 15 ml
    Horus Pharma

    Horus Pharma Vismed Multi Lubricating Eye Drops 15 ml

    Relieves dry eye discomfort with sodium hyaluronate for long-lasting hydration and comfort.

    (1)
    £13.19
    £879.33/l
    Out of stock
  18. Bausch&Lomb Ophtaxia Daily hygiene wipes for the eye area 20 units
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Ophtaxia Daily hygiene wipes for the eye area 20 units

    Daily hygiene and care for eyelids and eyelashes.

    (17)
    £8.02
    £0.40/u
    Out of stock
  19. Bausch&Lomb Ophtaxia Ophtaxia 20 Wipes Eyes And Eyelids Hygiene 10 Unidoses
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Ophtaxia Ophtaxia 20 Wipes Eyes And Eyelids Hygiene 10 Unidoses

    Bausch & Lomb 
    Ophtaxia wipes 
    hygiene and daily care of eyelids and eyelashes  
    Used only infections, allergies, blepharitis, of ocular dryness and meibomiens dysfunction 
    Preservative 
    medical device 
    20 individual sterile wipes 

    (4)
    £3.28
    £65.60/l
    Out of stock
  20. Horus Pharma Multi lubricating eye gel 15 ml
    Horus Pharma

    Horus Pharma Multi lubricating eye gel 15 ml

    Provides intense, long-lasting relief for dry eyes with its high-viscosity, preservative-free gel formula.

    (11)
    £16.49
    £1,099.33/l
    Out of stock
  21. Alcon Systane Lubricant Eye Drops Ultra 10ml
    Alcon

    Alcon Systane Lubricant Eye Drops Ultra 10ml

    SYSTANETM ULTRA Lubricant Eye Drops is a dry eye treatment for the temporary relief of burning and irritation due to dry eyes.

    (1)
    £10.36
    £1,036.00/l
  22. Menicon MeniCare Pure Multi-function solution for rigid permeable lenses 70ml
    Menicon

    Menicon MeniCare Pure Multi-function solution for rigid permeable lenses 70ml

    Care solution for all types of rigid permeable lenses. Clean, decontaminate, rinse, preserve, lubricate

    (0)
    £6.59
    £94.14/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara