🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

Contact lenses

  1. Bausch&Lomb Aqualarm Aqualarm Up Intensive 10ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Aqualarm Aqualarm Up Intensive 10ml

    BAUSCH&LOMB

    Bausch + Lomb Aqualarm U.P. Intensive 10ml is a product which one uses at the time of disorders of the eye surface moisture, causing symptoms such as a feeling of dryness of the eye, burn or ocular tiredness.

    medical device

    (24)
    £7.14
    £714.00/l
  2. Bausch&Lomb Aqualarm Intensive Ud 30 unidose 15 ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Aqualarm Intensive Ud 30 unidose 15 ml

    Soothes and refreshes eyes irritated by screens, air conditioning, heating or wind.

    (20)
    £7.26
    £484.00/l
  3. Horus Pharma Vismed Lubrifying Eye Drops 0.3 ml
    Horus Pharma

    Horus Pharma Vismed Lubrifying Eye Drops 0.3 ml

    Vismed Lubrifying Eye Drops: preservative-free, hypo-osmolar solution with sodium hyaluronate for dry eyes

    (9)
    £9.78
  4. Dulcis Health Science Hyaluronic acid eyelid cleanser 50 ml
    Dulcis Health Science

    Dulcis Health Science Hyaluronic acid eyelid cleanser 50 ml

    Ilast Care Hydraclean from Horus pharmanCleans pathological eyelids

    (33)
    £14.29
    £285.80/l
  5. Menicon MeniCare Pure Multi-function solution for rigid permeable lenses 250ML
    Menicon

    Menicon MeniCare Pure Multi-function solution for rigid permeable lenses 250ML

    Care solution for all types of rigid permeable lenses. Clean, decontaminate, rinse, preserve, lubricate

    (3)
    £15.38
    £61.52/l
  6. Bausch&Lomb Renu Mps Multifunction Solution Classic Renu formula 4x360ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Renu Mps Multifunction Solution Classic Renu formula 4x360ml

    Renu MPS multifunctional solution is an all-in-one solution that cleans, rinses and decontaminates at the same time.

    (49)
    £26.86
    £18.65/l
  7. Bausch&Lomb Dexpanthenol Ophthalmic Gel 10g
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Dexpanthenol Ophthalmic Gel 10g

    Dexpanthenol ophthalmic gel is a refreshing, soothing eye gel.

    (2)
    £5.93
    £593.00/kg
  8. Menicon MeniCare Pure Multifunction Solution Pack + Progent
    Menicon

    Menicon MeniCare Pure Multifunction Solution Pack + Progent

    For daily use care of all types of rigid permeable lenses + intensive disinfectant cleaning

    (13)
    £23.52
    £94.08/l
  9. Bausch&Lomb Biotrue Multifunction Solution 300ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Biotrue Multifunction Solution 300ml

    When you wear Contact lenses, your eyes are exposed to external stresses. Lack of Sleep and prolonged computer work can irritate and dehydrate your eyes, especially if you wear contact lenses. Biotrue improves the comfort of your lenses because its formula is inspired by your eyes.

    (5)
    £12.08
    £40.27/l
  10. Bausch&Lomb Aqualarm Intensive spray for dry, tired eyes and irritated eyelids for use on open or closed eyes 10 ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Aqualarm Intensive spray for dry, tired eyes and irritated eyelids for use on open or closed eyes 10 ml

    Intensively hydrates dry eyes and irritated eyelids with hyaluronic acid and liposomes to stabilise the tear film.

    (22)
    £11.68
    £1,168.00/l
  11. Bausch&Lomb Ophtaxia Eye Wash Solution 100ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Ophtaxia Eye Wash Solution 100ml

    Eye solution for the hygiene of irritated, dry and sensitive eyes, eyelids and the eye contour area.

    (1)
    £6.43
    £64.30/l
  12. Horus Pharma Regard + 1 Lens Case 60ml
    Horus Pharma

    Horus Pharma Regard + 1 Lens Case 60ml

    Decontamination and care of soft contact lenses

    (2)
    £5.27
    £87.83/l
  13. Menicon Platincare Oxidising System for all types of lenses 360ml
    Menicon

    Menicon Platincare Oxidising System for all types of lenses 360ml

    Preservative-free for all types of lenses. Cleansing, decontamination, deproteinisation. Neutralisation by platinum disc.

    (2)
    £15.38
    £42.72/l
  14. Dulcis Health Science Ilast Eyelid Cleansing Wipes x20
    Dulcis Health Science

    Dulcis Health Science Ilast Eyelid Cleansing Wipes x20

    Eyelid and Face Cleansing Wipes

    (7)
    £11.98
    £0.60/u
  15. Densmore Ophtalmology Osmodrop preservative-free eye drops 10 ml
    Densmore

    Densmore Ophtalmology Osmodrop preservative-free eye drops 10 ml

    Ophthalmic Solution for the corneal tissue: 10% mannitol and hyaluronic acid.

    (6)
    £9.89
    £989.00/l
  16. Alcon Opti-Free Multi-function decontamination solution 3 x 300 ml
    Alcon

    Alcon Opti-Free Multi-function decontamination solution 3 x 300 ml

    Cleans, disinfects and hydrates lenses for 16 hours with a moisturising matrix, ensuring all-day comfort.

    (18)
    £34.78
    £38.64/l
  17. Bausch&Lomb Biotrue Flight pack 100ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Biotrue Flight pack 100ml

    Biotrue: Multifunctional solution. Improves the comfort of your lenses. Offers a pH balance that respects tears.

    (0)
    £6.82
    £68.20/l
  18. Alcon Aosept Moisture Matrix Hydraglyde Giftboxes All types of lenses 3x360ml
    Alcon

    Alcon Aosept Moisture Matrix Hydraglyde Giftboxes All types of lenses 3x360ml

    For all types of lenses.

    (18)
    £38.51
    £32.91/l
  19. Bausch&Lomb Renu Advanced Multifunction Solution for soft lenses 3x360ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Renu Advanced Multifunction Solution for soft lenses 3x360ml

    Renu multiplus from Bausch&Lomb is an all-in-one solution for soft contact lenses, including silicone hydrogel lenses.

    (4)
    £28.88
    £26.74/l
  20. Bausch&Lomb Renu MPS Multifunctional Solution for Special Lenses Sensitive eyes 100 ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Renu MPS Multifunctional Solution for Special Lenses Sensitive eyes 100 ml

    Keeps soft contact lenses clean when travelling.

    (0)
    £7.00
    £70.00/l
  21. Horus Pharma Regard Solutions Multifonctions + 3 Lens Cases 3x355ml
    Horus Pharma

    Horus Pharma Regard Solutions Multifonctions + 3 Lens Cases 3x355ml

    HORUS
    Regard Multifunctional solutions
    Decontamination and care of soft contact lenses
    Sterile, isotonic and buffered solution
    Oxychlorite® System
    Special for sensitive eyes
    Medical device
    3x355ml + 3 cases included

    (15)
    £33.16
    £31.14/l
  22. Bausch&Lomb Renu Renu Mps Multi-purpose Solution Classic Formula 3 X 360ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Renu Renu Mps Multi-purpose Solution Classic Formula 3 X 360ml

    Its unique sterile formula contains poloxamine and dymed for clean and comfortable lenses.

    (14)
    £27.22
    £25.20/l
  23. Alcon Systane Balance Lubricant Eye Drops Balance 10ml
    Alcon

    Alcon Systane Balance Lubricant Eye Drops Balance 10ml

    SYSTANE™ BALANCE, Lubricant Eye Drops is a dry eye treatment for the temporary relief of dry eye burning and irritation.

    (2)
    £11.93
    £1,193.00/l
  24. Menicon Progent Deproteinising and disinfecting solution 5 A doses + 5 B doses
    Menicon

    Menicon Progent Deproteinising and disinfecting solution 5 A doses + 5 B doses

    The weekly reflex in permeable rigid lenses to guarantee perfect quality of vision for rigid lens wearers

    (6)
    £21.35
  25. Menicon Multifunctional solution for soft lenses with Hyaluronic Acid 360ml
    Menicon

    Menicon Multifunctional solution for soft lenses with Hyaluronic Acid 360ml

    MENICON YALFRESH is a multifunctional solution based on Hyaluronic Acid for decontamination of the skin

    (2)
    £15.38
    £42.72/l
  26. Bepanthen Sensicalm Palpebral atopic eyelid eczema 15g
    Bepanthen

    Bepanthen Sensicalm Palpebral atopic eyelid eczema 15g

    BepanthenSensiCalm® PALPÉBRAL relieves itching in 30 minutes and reduces skin symptoms such as redness and dryness during atopic eczema attacks on the eyelids
    (2)
    £16.03
    £1,068.67/kg
  27. Menicon Menicare Plus Multifunction Solution for Permeable Rigid Lenses 250ml
    Menicon

    Menicon Menicare Plus Multifunction Solution for Permeable Rigid Lenses 250ml

    MENICON
    Multifunctional solution
    For all permeable rigid lenses
    1 time a day
    The new multifunctional solution for rigid permeable lenses for more comfort in daily use
    Medical DIspositive
    250ml

    (6)
    £24.55
    £98.20/l
  28. Bausch&Lomb Renu Mps Multifunction Solution Classic formula 360ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Renu Mps Multifunction Solution Classic formula 360ml

    Renu MPS Multi-Purpose Solution's unique sterile formula contains poloxamine and dymed for clean, comfortable lenses.

    (5)
    £12.08
    £33.56/l
  29. Bausch&Lomb Renu Renu Advanced Multifunction Solution 100ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Renu Renu Advanced Multifunction Solution 100ml

    ReNu® Advanced multifunction solution features a unique triple disinfection system. ReNu® Advanced multi-purpose solution rehydrates lenses.

    (1)
    £6.05
    £60.50/l
  30. Menicon MeniCare Pure Travel Kit multifunction solution + Progent 2x70ml + 2 treatments + 2 cases
    Menicon

    Menicon MeniCare Pure Travel Kit multifunction solution + Progent 2x70ml + 2 treatments + 2 cases

    Travel Kit for daily use care of all types of rigid permeable lenses + intensive disinfectant cleaning

    (4)
    £14.84
    £106.00/l
  31. Bausch&Lomb Cicathenol Eye Spray Eyes and eyelids 17ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Cicathenol Eye Spray Eyes and eyelids 17ml

    CICATHENOL™ reduces inflammation and redness of the conjunctiva and eyelids

    (2)
    £12.64
    £743.53/l
  32. Alcon Opti-Free Pure Moist multi-purpose solution for contact lens disinfection 300 ml
    Alcon

    Alcon Opti-Free Pure Moist multi-purpose solution for contact lens disinfection 300 ml

    Opti-Free PureMoist multi-purpose solution cleans, rinses and disinfects soft and silicone hydrogel contact lenses

    (3)
    £12.50
    £41.67/l
  33. Bausch&Lomb Sensioptic Unidoses x10
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Sensioptic Unidoses x10

    SENSIOPTIC® single-dose is a sterile ophthalmic solution for dry or uncomfortable eyes.

    (0)
    £7.58
    £1,516.00/l
  34. Alcon Aosept Plus All Types Of Contact Lenses 360ml
    Alcon

    Alcon Aosept Plus All Types Of Contact Lenses 360ml

    Cleans, decontaminates, neutralizes, deproteinizes and preserves all types of contact lenses. 

    Holders of lenses sensitive to preservatives. 

    (3)
    £14.18
    £39.39/l
  35. Densmore Sterilef Periocular Wipes x14
    Densmore

    Densmore Sterilef Periocular Wipes x14

    Wipes for clean, comfortable eyes. Adults and Children.

    (1)
    £8.78
    £0.63/u
  36. Bausch&Lomb Easysept Hydrogen Peroxide Contact Lens Solution 360 ml
    Bausch & Lomb

    Bausch&Lomb Easysept Hydrogen Peroxide Contact Lens Solution 360 ml

    Easysept with hydrogen peroxide decontaminates and preserves all soft contact lenses, including silicone hydrogel lenses.

    (3)
    £12.86
    £35.72/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara