🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

Hair products and treatments

  1. Beliflor Douss Color Permanent Colouring Delicate No Amonia

    Multiple choice

    Beliflor

    Beliflor Douss Color Permanent Colouring Delicate No Amonia

    Gentle DoussColor permanent colouring adds extreme softness while providing perfect coverage for white hair.

    (46)
    £20.70
  2. L'Action Cosmetique Mediatic Mascara For Grey Hair 6+ 3ml

    Multiple choice

    L'Action Cosmetique Mediatic

    L'Action Cosmetique Mediatic Mascara For Grey Hair 6+ 3ml

    PARIS ACTION
    Bye Bye grey hair
    Semi-permanent touch-up
    Applies in 1 minute
    Covers white hair and bleached roots
    6+3ml

    (4)
    £17.50
    £7,000.00/l
  3. L'Action Cosmetique Mediatic Repair Touch Stick Grey Hair 4g

    Multiple choice

    L'Action Cosmetique Mediatic

    L'Action Cosmetique Mediatic Repair Touch Stick Grey Hair 4g

    L'ACTION PARIS
    Gray hair stick 
    Covers gray hair and discolored roots 
    Applies in 1 minute 

    (4)
    £11.21
    £3,362.50/kg
  4. Daen Herba Tural Universal Hair Mask 400ml
    Daen

    Daen Herba Tural Universal Hair Mask 400ml

    Universal mask for all hair types. 

    Restructures the hair with a super-fast moisturising treatment. 

    (0)
    £11.16
    £27.90/l
  5. Florame Men's Organic Shower Gel for Body and Hair 200 ml

    Multiple choice

    Florame

    Florame Men's Organic Shower Gel for Body and Hair 200 ml

    Florame’s organic shower gel for body and hair, enriched with organic essential oils and hydrating organic Aloe Vera.

    (1)
    £7.99
    £47.95/l
  6. Revlon Professional Nutri Color Creme Soin Repigmentant Cheveux Colores 100ml

    Multiple choice

    Revlon Professionnel

    Revlon Professional Nutri Color Creme Soin Repigmentant Cheveux Colores 100ml

    Instant re-pigmenting Care for coloured, bleached and highlighted hair. Fast-acting ionic pigments. Results in 3 minutes.

    (5)
    £13.19
    £158.30/l
  7. Vegan
    Korres Argan oil Permanent Hair Colour With Argan Oil

    Multiple choice

    Korres

    Korres Argan oil Permanent Hair Colour With Argan Oil

    Permanent and long lasting colour

    provides radiant colour and shine

    with argan oil

    (31)
    £11.26
    £93.17/l
  8. A gift for you A gift for you
    Phyto Paris Phytocolor Permanent Colour With Plant Pigments

    Multiple choice

    Phyto Paris

    Phyto Paris Phytocolor Permanent Colour With Plant Pigments

    PHYTO color experts create the first coloring with ammonia-free plant pigments, combining color performance, beauty of the hair and respect of the scalp. 

    (60)
    £6.78
    £72.68/l
  9. Organic
    Alphanova Active ingredient concentrate for DIY shampoo 20ml

    Multiple choice

    Alphanova

    Alphanova Active ingredient concentrate for DIY shampoo 20ml

    Active ingredient concentrates for custom shampoo.

    (0)
    £3.19
    £191.50/l
  10. Biokap Nutricolor Nutricolor Delicato Hair Dye 140ml

    Multiple choice

    Biokap

    Biokap Nutricolor Nutricolor Delicato Hair Dye 140ml

    BioKap Nutricolor Delicato, the gentlest permanent hair colouring. More than just a colouring product, BioKap Nutricolor Delicato is a genuine Skincare product for your hair

    (20)
    £11.54
    £98.93/l
  11. Beliflor Anti Ageing Formula Colouring Cream

    Multiple choice

    Beliflor

    Beliflor Anti Ageing Formula Colouring Cream

    It penetrates the hair fiber and thus perfectly covers the white hair.
    It allows to lighten or darken your colour by 3 tones.
    The Beliflor cream colour is enriched with plant extracts to recreate the keratin layer: jojoba oil, aloe vera gel and shea butter.

    (43)
    £13.30
  12. Beliflor Luscious Colour 135 ml

    Multiple choice

    Beliflor

    Beliflor Luscious Colour 135 ml

    Genuine  nourishing hair concentrate

    covers white hair

    anti ageing formula.

     

     

     

     

    (10)
    £12.08
    £107.41/l
  13. Martine Mahé Hair Dye With Herb Plants 125 ml

    Multiple choice

    Martine Mahé

    Martine Mahé Hair Dye With Herb Plants 125 ml

    This hair dye perfectly covers white hair from the first application.

     

    It respects hair balance

    Clour fades away shampoo after shampoo , giving no root effect.

    (4)
    £40.61
    £389.84/l
  14. New A gift for you
    Herbatint Permanent Hair Colour Treatment 170ml

    Multiple choice

    Herbatint

    Herbatint Permanent Hair Colour Treatment 170ml

    Herbatint permanent hair colour gel colours gently, effectively and provides complete grey cover.

    (109)
    £13.54
    £95.59/l
  15. Color & Soin Permanent Colour With Vegetable Extracts

    Multiple choice

    Color & Soin

    Color & Soin Permanent Colour With Vegetable Extracts

    Permanent dye from vegetable extracts Dyes 100% of white hair from the first application.

    (189)
    £8.78
  16. Mkl Shower Shampoo 200ml

    Multiple choice

    Mkl

    Mkl Shower Shampoo 200ml

    Organic shower shampoos for daily use on hair, face and body.

    (0)
    £2.96
    £17.75/l
  17. Made in France
    Martine Mahé Dyeing with Plants 250ml

    Multiple choice

    Martine Mahé

    Martine Mahé Dyeing with Plants 250ml

    It perfectly colours all white hair from the very first application, respecting your hair's natural texture.

    (24)
    £60.19
    £288.92/l
  18. Le Comptoir Des Tendances Children's magic hair towel

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Children's magic hair towel

    Microfibre hair towel.

    (2)
    £7.14
  19. Le Comptoir Des Tendances Hair brush x1

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Hair brush x1

    Natural fibre hairbrush.

    (0)
    £17.39
    £20.87/u
  20. Batiste Dry shampoo 200ml

    Multiple choice

    Batiste

    Batiste Dry shampoo 200ml

    Large dry shampoo 200ml

    (1)
    £5.82
    £34.90/l
  21. Schwarzkopf Professional Clean Balance Anti-Pollution Water BC Bonacure All hair types 150 ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Clean Balance Anti-Pollution Water BC Bonacure All hair types 150 ml

    A leave-in Anti-Pollution Water for all hair types. Vegan formula - no ingredients of animal origin.

    (0)
    £17.71
    £118.07/l
  22. Vegan
    Batiste Naturally dry shampoo 200ml

    Multiple choice

    Batiste

    Batiste Naturally dry shampoo 200ml

    Natural cleansing power for great hair

    (0)
    £9.56
    £57.35/l
  23. Vegan
    Lazartigue La Couleur Absolue Permanent Colouring with botanical extracts 60ml

    Multiple choice

    Lazartigue

    Lazartigue La Couleur Absolue Permanent Colouring with botanical extracts 60ml

    Ammonia-free permanent Colouring with botanical extracts, concentrated in professional pigments.

    (7)
    £16.62
    £332.33/l
  24. Elcea Permanent colouring with revitalising care 140 ml

    Multiple choice

    Elcea

    Elcea Permanent colouring with revitalising care 140 ml

    Covers 100% of grey hair from the first application, with a hibiscus milk-enriched formula for nourished, radiant hair.

    (11)
    £9.58
    £82.14/l
  25. Les couleurs de Jeanne 100% plant-based Colouring 2x50 g

    Multiple choice

    Les couleurs de Jeanne

    Les couleurs de Jeanne 100% plant-based Colouring 2x50 g

    A plant-based Colouring specially designed for light to medium blonde hair.

    (3)
    £13.09
    £157.10/kg
  26. Le Comptoir Des Tendances Afro comb

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Afro comb

    Natural fibre afro comb.

    (0)
    £6.12
    £7.34/u
  27. Le Comptoir Des Tendances Cutting comb En Fibres Naturelles

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Cutting comb En Fibres Naturelles

    Natural fibre cutting comb.

    (0)
    £4.16
    £4.99/u
  28. Le Comptoir Des Tendances Large comb En Fibres Naturelles

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Large comb En Fibres Naturelles

    Large natural fibre comb.

    (0)
    £4.30
    £5.16/u
  29. Beter Natural Fiber Large brush En Fibres Naturelles

    Multiple choice

    Beter

    Beter Natural Fiber Large brush En Fibres Naturelles

    Natural fibre brush.

    (2)
    £9.23
    £11.08/u
  30. Le Comptoir Des Tendances Natural Beauty flexible skeleton brush En Fibres Naturelles

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Natural Beauty flexible skeleton brush En Fibres Naturelles

    Flexible natural fibre skeleton brush.

    (2)
    £13.18
    £15.82/u
  31. Organic Made in France
    Emblica Colouring with plants 100g

    Multiple choice

    Emblica

    Emblica Colouring with plants 100g

    Botanical Colouring, a 100% natural and organic colouring with Ayurvedic plants, which enhances, colours and strengthens your hair for healthy-looking hair. Capacity: 100g.

    (2)
    £12.64
    £151.70/kg
  32. -15%
    Christophe Robin 12-row Pre-Incurved Blow Dry Brush
    Christophe Robin

    Christophe Robin 12-row Pre-Incurved Blow Dry Brush

    This brush is handcrafted from the finest materials with the utmost respect for the scalp and hair, using traditional French know-how.

    (0)
    £73.72 £86.72
    £73.72/u
  33. Lazartigue No-Mix Colouring Emulsion 60ml

    Multiple choice

    Lazartigue

    Lazartigue No-Mix Colouring Emulsion 60ml

    Easy to use - Covers 100% of white hair - Respects the hair

    (1)
    £17.39
    £347.83/l
  34. Le Comptoir Des Tendances Natural Beauty Scalp massaging brush in natural fibres

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Natural Beauty Scalp massaging brush in natural fibres

    This scalp massage brush is made from natural fibres and features soft silicone bristles for a gentle, efficient massage.

    (0)
    £7.60
    £9.12/u
  35. Nioxin System 1 Natural Hair and Moderate Loss Shampoo 1L
    Nioxin

    Nioxin System 1 Natural Hair and Moderate Loss Shampoo 1L

    Shampoo for natural hair with moderate loss.

    (31)
    £42.74
    £42.74/l
  36. Nioxin System 1 Natural Hair and Moderate Loss Conditioner 300ml
    Nioxin

    Nioxin System 1 Natural Hair and Moderate Loss Conditioner 300ml

    Conditioner for natural hair with moderate loss.

    (29)
    £21.34
    £71.13/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara