Hair products and treatments
-
NioxinNioxin System 2 Natural Hair and Advanced Loss Conditioner 1L
Conditioner for natural hair with advanced loss.
£42.70£42.70/l -
NioxinNioxin System 3 Shampoo for Dyed/Dry/Damaged Hair and Moderate Loss 1L
Shampoo for coloured/dry/damaged hair with moderate loss.
£42.74£42.74/l -
NioxinNioxin Purifying System Anti-dandruff Scalp Scrub 50ml
Helps unclog pores and remove dead skin cells, promoting a healthier environment for the scalp.
£26.70£534.00/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances Magic Microfibre Towel x1
With this towel, you can reduce the need to use a hairdryer, so your hair is less damaged.
£4.39£5.27/u -
CartelCartel Pneumatic brush boar bristles 1 x unit
The Cartel pneumatic brush effortlessly detangles and smooths hair while reducing static for a sleek finish.
£14.86£17.83/u -
American CrewAmerican Crew 3 in 1 Tea tree Shampoo 450ml
Shampoo, Conditioner and Shower Gel with a refreshing Perfumes.
£23.54£52.31/l -
American CrewAmerican Crew 3 in 1 Shampoo Chamomile + Pine 1L
Shampoo, Conditioner and Shower Gel with a relaxing Perfumes.
£32.09£32.09/l -
American CrewAmerican Crew 3 in 1 Tea tree Shampoo 1L
Shampoo, Conditioner and Shower Gel with a refreshing Perfumes.
£31.98£31.98/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Color Motion Colour Revealing Masks 75ml
Up to 8 weeks of Colour Protection, strengthened hair and brilliant shine*.
£10.99£146.53/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances Beter Natural Fiber Brosse Mini En Fibres Naturelles 0.050
Mini brush made from natural fibres.
£5.94£7.13/u -
Wella ProfessionalsWella Professionals Eimi Finition Dynamic Fix Hair Sculpting Spray 45 seconds light hold 300ml
SAY STYLE SPEAK EIMI£16.49£54.97/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Color Fresh Mask Peach Blush temporary Colouring Masks 150ml
13 Masks to revive or transform your colour at home in just 10 minutes.£16.49£109.93/l -
Made in France
Martine MahéMartine Mahé The reflection Herbal dyes 125ml
Made in France, the Reflet range from La Teinture aux Plantes can be used to perfect your natural colour or to give a pretty sheen to a shade from the La Teinture aux Plantes range.
£40.64£390.16/l -
Les couleurs de JeanneLes couleurs de Jeanne 100% plant-based Colouring 2x50 g
A plant-based Colouring specially designed for light to medium blonde hair.
£13.09£157.10/kg -
Schwarzkopf ProfessionalSchwarzkopf Professional Blond Me Nourishing Balm 1L
Discover Bond Repair Nutritive Balm for blonde and lightened hair that instantly detangles and smoothes.
£57.52£57.52/l -
BodyguardBodyguard Head Lice Repellent 100 ml
Naturally repels head lice and protects hair with organic jojoba and castor oils for a healthy scalp.
£11.59£139.10/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances Natural Beauty pneumatic brush
Gently detangles hair without tugging, thanks to 100% biodegradable natural wheat fibres.
£8.80£10.56/u -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Color Conditioner 200 ml
Deeply hydrates hair while locking in colour pigments and reducing breakage, thanks to vitamin B5 and glycine.
£29.15£145.75/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Color Conditioner 30 ml
Deeply hydrates hair while locking in colour pigments and reducing breakage, thanks to vitamin B5 and glycine.
£9.34£311.33/l -
NioxinNioxin Anti-Ageing Serum 70 ml
Slows signs of hair ageing by boosting density and shine with niacinamide, caffeine and black oat peptides.
£76.42£1,091.71/l -
NioxinNioxin Anti-Ageing Conditioner 240 ml
Deeply nourishes and strengthens hair with hyaluronic acid, caffeine and niacinamide for softer, revitalised strands.
£31.82£132.58/l -
NioxinNioxin Anti-Ageing Shampoo 240 ml
Gently cleanses the scalp and restores shine and body to hair with a sulphate-free, silicone-free formula enriched with niacinamide.
£31.82£132.58/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Color Shine spray 95 ml
Give coloured hair intense shine and lasting softness with vitamin B5 and Olivate for optimal hydration.
£29.15£306.84/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Color Miracle no-rinse mask 95ml
Protects and deeply hydrates colour-treated hair while preserving its shine, thanks to vitamin B5 and antioxidant actives.
£50.04£526.74/l -
10% from 2
Natural NutritionNatural Nutrition Moringa oil Goût Cassis 250ml
Deeply nourishes skin and enhances hair with 100% pure moringa oil, rich in omega-9.
£15.90£318.00/l -
New -20%
LazartigueLazartigue Thicker Anti hair loss spray 50 ml
Helps create denser hair and reduces hair loss with Capixyl™ and Redensyl™.
£52.70 £65.88£1,054.00/l -
Organic
PhytemaPhytema Repairing conditioner 250 ml
Repairs and nourishes fragile hair with oat, rice and soya extracts
£15.25£61.00/l -
New A gift for you A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Color Gloss Care Mask 200 ml
Neutralises brassy and yellow tones while nourishing hair with violet pigments.
£14.58£87.50/l -
CartelCartel Pince Plate 9.5 cm Gold 1 x
Holds hairstyles with elegance and lightness without damaging hair.
£11.02£11.02/u -
CartelCartel Plate clip 9.5 cm dark brown 1 x
Lightweight, durable acetate clip that holds hair without breakage.
£11.02£11.02/u -
New -2%
Docteur PouxDocteur Poux Anti-Lice Emergency Kit
Naturally removes head lice and nits in 5 minutes with a mechanical action and coconut oil.
£48.42 £49.56£242.10/l -
New -5%
Docteur PouxDocteur Poux Treating anti-lice shampoo power 5 family size 200 ml
Eliminates 100% of lice and eggs in one application with coconut oil
£22.26 £23.40£111.30/l -
New -7%
Docteur PouxDocteur Poux Travel anti-lice treatment shampoo Power 5 100 ml
Eliminates 100% of head lice and eggs in one application with coconut oil.
£15.54 £16.68£155.40/l -
New -5%
Docteur PouxDocteur Poux Anti-Poux spray power 5 100 ml
Eliminates 100% of head lice and eggs in just 5 minutes with a plant-based mechanical action.
£21.54 £22.68£215.40/l -
New -5%
Docteur PouxDocteur Poux Anti-Poux Lotion With Applicator Power 5 100 ml
Eliminates 100% of head lice and eggs in just 5 minutes with a natural mechanical action.
£21.06 £22.20£210.60/l -
New A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phyto7 Repair elixir shampoo gift set
Nourishes and transforms dry hair with 7 precious botanical oils.
£24.00£160.00/l