🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

Hair products and treatments

  1. Made in France
    René Furterer Astera Soothing refreshning shampoo 50ml
    René Furterer

    René Furterer Astera Soothing refreshning shampoo 50ml

    Furterer Astera silicone-free shampoo is an essential soothing step for irritated scalps.

    (4)
    £4.39
    £87.80/l
    Out of stock
  2. Uriage D.S Anti-Dandruff Regulating Lotion 100ml
    Uriage

    Uriage D.S Anti-Dandruff Regulating Lotion 100ml

    URIAGE D.S. lotion removes skin flakes, calms itching and cleanses and purifies.

    (14)
    £17.15
    £171.50/l
    Out of stock
  3. Organic
    Cattier Dtangling Balm All Hair Types 150ml
    Cattier

    Cattier Dtangling Balm All Hair Types 150ml

    Cattier detangling balm

    • Deeply nourishes, repairs and revitalises the hair without weighing it down.
    (5)
    £8.24
    £54.93/l
    Out of stock
  4. Organic Made in France Promo
    Melvita Extra-gentle organic fig and kiwi shower shampoo 1 l
    Melvita

    Melvita Extra-gentle organic fig and kiwi shower shampoo 1 l

    Enriched in Fig and Kiwi extracts, this organic certified shower shampoo gently washes and revitalizes the hair and body. 

    (10)
    £14.95
    £14.95/l
    Out of stock
  5. Organic Made in France Promo
    Melvita Extra-gentle Family Shampoo Flower Honey & Lime 1l
    Melvita

    Melvita Extra-gentle Family Shampoo Flower Honey & Lime 1l

    Extra-Gentle Family Shampoo. Flower Honey & Lime.
    (5)
    £15.84
    £15.84/l
    Out of stock
  6. René Furterer Astera Furterer Astera Sensitive Dermo Protective Shampoo 200ml
    René Furterer

    René Furterer Astera Furterer Astera Sensitive Dermo Protective Shampoo 200ml

    ASTERA high tolerence shampoo gently cleanses and maintains the balance of the scalp.

    (14)
    £12.71
    £63.55/l
    Out of stock
  7. Made in France
    René Furterer Astera Furterer Astera Fresh Soothing Shampoo For Irritated Scalps 200ml
    René Furterer

    René Furterer Astera Furterer Astera Fresh Soothing Shampoo For Irritated Scalps 200ml

    ASTERA shampoo gentl cleanses and soothes upon the first application thanks to the cold essential oils of Mint and Eucalyptus

    (57)
    £12.29
    £61.45/l
    Out of stock
  8. -10%
    Bailleul Cystiphane S Balancing Anti Dandruff Shampoo 200ml
    Bailleul

    Bailleul Cystiphane S Balancing Anti Dandruff Shampoo 200ml

    Thanks to the synergy between essential oil of cade and tea tree oil, this shampoo prevents the formation of dandruff while soothing scalp irritation.
    (3)
    £8.90 £9.89
    £44.50/l
    Out of stock
  9. Alphanova Kids Kids Zero Lice Spray 50ml
    Alphanova

    Alphanova Kids Kids Zero Lice Spray 50ml

    Prevents the appearance of lice in children. 

    (6)
    £5.78
    £115.60/l
    Out of stock
  10. Organic Made in France
    Alphanova Kids Kids Zeropou Shampoo 200ml
    Alphanova

    Alphanova Kids Kids Zeropou Shampoo 200ml

    zeropou shampoo

    helps to prevent lice on children hair

    (2)
    £9.79
    £48.95/l
    Out of stock
  11. Organic
    Natessance Capillary Detangling hair lotion 150 ml
    Natessance

    Natessance Capillary Detangling hair lotion 150 ml

    Gently detangles hair without weighing it down, leaving a light fruity scent of apple and pomegranate.

    (4)
    £5.48
    £36.53/l
    Out of stock
  12. Made in France
    Klorane Chamomile Lightening shampoo Blonde hair 400ml
    Klorane

    Klorane Chamomile Lightening shampoo Blonde hair 400ml

    Klorane lightening shampoo gradually brings your hair a natural gold shimmer, shine and radiance.

    (21)
    £11.54
    £28.85/l
    Out of stock
  13. -24%
    Duo Lp Pro Anti-lice and nit lotion 150 ml
    Duo Lp Pro

    Duo Lp Pro Anti-lice and nit lotion 150 ml

    Duo LP Pro’s anti-lice lotion is specially formulated without insecticides to effectively treat head lice and nits.

    (6)
    £12.97 £16.97
    £86.47/l
    Out of stock
  14. Uriage D.S .regulating Foaming Gel Skins Prone To Irritations 150ml
    Uriage

    Uriage D.S .regulating Foaming Gel Skins Prone To Irritations 150ml

    regulating foaming gel

    skins prone to irritations

    redness and scales 

    (10)
    £10.33
    £68.87/l
    Out of stock
  15. René Furterer Volumea Volumising mousse for fine hair 200 ml
    René Furterer

    René Furterer Volumea Volumising mousse for fine hair 200 ml

    René Furterer’s Volumea amplifying mousse instantly adds volume and definition to fine hair in one easy step.

    (57)
    £18.32
    £91.60/l
    Out of stock
  16. A gift for you
    Phyto Paris Phyto7 Universal day cream for all dry hair types 100 ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Phyto7 Universal day cream for all dry hair types 100 ml

    Apply a small amount to damp or dry hair, focusing on the ends—perfect before blow-drying to prevent dryness or as a finishing touch to enhance shine. No rinse needed.

    (0)
    £23.53
    £235.30/l
    Out of stock
  17. Tier price
    Item Dermatologie Item Alpha Cade Hair And Body Shampoo 200ml
    Item Dermatologie

    Item Dermatologie Item Alpha Cade Hair And Body Shampoo 200ml

    Psoriasis hygiene. Scaly skin. Shampoo with cade and cedar essential oils. Salicylic acid. Hair and body.

    (26)
    £9.90
    £49.50/l
    Out of stock
  18. Haleon Stiprox 1% Anti-dandruff Shampoo Regular Care 100ml
    Haleon

    Haleon Stiprox 1% Anti-dandruff Shampoo Regular Care 100ml

    STIPROX 1% Regular Care eliminates dandruff and soothes itchy scalp.

    (11)
    £10.99
    £109.90/l
    Out of stock
  19. Haleon Stiprox 1,5% Anti Dandruff Shampoo 100ml
    Haleon

    Haleon Stiprox 1,5% Anti Dandruff Shampoo 100ml

    Stiprox 1% Anti-Dandruff Shampoo  100 ml is an anti-dandruff treatment suitable for moderate dandruff cases, which eliminates dandruff and soothes itching of the hair.

    (29)
    £11.54
    £115.40/l
    Out of stock
  20. Made in France
    Klorane Mango Nutrition mask for dry hair 150 ml
    Klorane

    Klorane Mango Nutrition mask for dry hair 150 ml

    Klorane Mask with Mango Butter 150ml nourishes and repairs the very dry and damaged hair.

    Results: Your hair, reinforced from the inside, refinds strength and vitality. Perfectly smoothed, it is soft and shiny.

    (169)
    £18.68
    £124.53/l
    Out of stock
  21. Made in France
    Bioderma Node Gentle Shampoo for Sensitive Hair Duo Cuir chevelu sensible 2x400ml
    Bioderma

    Bioderma Node Gentle Shampoo for Sensitive Hair Duo Cuir chevelu sensible 2x400ml

    Nodé sulfate-free shampoo gently cleanses sensitive hair, respecting your fragile scalp.
    (34)
    £12.64
    £15.80/l
    Out of stock
  22. Made in France
    Hei Poa Hair Care Monoï De Tahiti Repair Shampoo Dry and Damaged Hair 150ml
    Hei Poa

    Hei Poa Hair Care Monoï De Tahiti Repair Shampoo Dry and Damaged Hair 150ml

    This delicate shampoo with Monoï de Tahiti repairs and nourishes dry, damaged hair. It strengthens the capillary fibre, improves detangling and leaves hair soft and shiny.

    (5)
    £7.58
    £50.53/l
    Out of stock
  23. Made in France
    Martine Mahé Herbal Herb Conditioner 200ml
    Martine Mahé

    Martine Mahé Herbal Herb Conditioner 200ml

    this conditioner detangles and rehydrates dry hair

    it is supple and restructured.

    (0)
    £20.93
    £104.65/l
    Out of stock
  24. Wella Professionals Fusion Repairing Intensive Masks 150ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Fusion Repairing Intensive Masks 150ml

    Plus hair that's more resistant to future environmental damage

    (374)
    £22.46
    £149.73/l
    Out of stock
  25. Wella Professionals Eimi Volume Light hold styling water 150 ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Eimi Volume Light hold styling water 150 ml

    Professional Styling Water Spray Light Hold

    (1)
    £12.64
    £84.27/l
    Out of stock
  26. Wella Professionals Eimi Lissage Perfect Me Bb Lotion 100ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Eimi Lissage Perfect Me Bb Lotion 100ml

    Professional beauty balm lotion for natural-looking hair styling control

    (3)
    £12.97
    £129.70/l
    Out of stock
  27. Wella Professionals Eimi Texture Grip Cream Creme De Modelage 75ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Eimi Texture Grip Cream Creme De Modelage 75ml

    Create and style personalised styles with EIMI Grip Cream. Formulated with Brazilian Carnauba wax and high-tech polymers, this creamy styling paste provides a strong, yet flexible hold. Wella Grip Cream provides a soft, non-sticky texture and strong hold. Suitable for styling all lengths or all hair types.

    (2)
    £13.19
    £175.87/l
    Out of stock
  28. Wella Professionals Eimi Texture Pearl Styler Gel De Modelage Brillant 100ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Eimi Texture Pearl Styler Gel De Modelage Brillant 100ml

    Styling Gel that adds a unique pearly shine to hair

    (6)
    £13.20
    £132.00/l
    Out of stock
  29. Wella Professionals Oil Reflections Light Enhancing Conditioner & Conditioner 200ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Oil Reflections Light Enhancing Conditioner & Conditioner 200ml

    Instantly leaves hair up to three times smoother and more luminous.

    (117)
    £18.59
    £92.95/l
    Out of stock
  30. Ducray Densiage Redensifying Conditioner Thin & Brittle Hair 200ml
    Ducray

    Ducray Densiage Redensifying Conditioner Thin & Brittle Hair 200ml

    DENSIAGE creamy conditioner is designed to  detangle, nourish and improve the quality of your hair

    (7)
    £15.94
    £79.70/l
    Out of stock
  31. L'Oréal Professionnel Blondifier Serie Expert Sun-kissed Blonde Perfector spray 150 ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Blondifier Serie Expert Sun-kissed Blonde Perfector spray 150 ml

    Sun-Kissed Spray has been specially designed to care for medium to dark blonde hair.

    (0)
    £27.82
    £185.47/l
    Out of stock
  32. René Furterer Okara Blond Brightening Conditioner 150ml
    René Furterer

    René Furterer Okara Blond Brightening Conditioner 150ml

    Furterer OKARA BLOND conditioner detangles and revives the brightness of a natural blond, highlighted or coloured hair. 

    (22)
    £17.05
    £113.67/l
    Out of stock
  33. René Furterer Okara Silver Toning Conditioner Gray, White & Platinum Blonde Hair 150ml
    René Furterer

    René Furterer Okara Silver Toning Conditioner Gray, White & Platinum Blonde Hair 150ml

    René Furterer OKARA SILVER conditioner moisturizes the hair fiber and neutralizes unwanted yellow highlights for gray, white or platinum blonde hair. 

    (41)
    £17.48
    £116.53/l
    Out of stock
  34. American Crew Cream Pomade 85g
    American Crew

    American Crew Cream Pomade 85g

    A natural look while styling.

    (4)
    £15.38
    £180.94/kg
    Out of stock
  35. American Crew Grooming Spray Styling Gel 250ml
    American Crew

    American Crew Grooming Spray Styling Gel 250ml

    Variable-hold finish spray.

    (51)
    £17.59
    £70.36/l
    Out of stock
  36. American Crew Defining Paste Styling Wax 85g
    American Crew

    American Crew Defining Paste Styling Wax 85g

    Styling wax with flexible hold and Matte Effect.

    (8)
    £15.38
    £180.94/kg
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara