Hair products and treatments
-
PropoliaPropolia Treating and purifying shampoo 60 ml
Soothes irritated scalps and balances excess oil with honey, propolis and clay.
£17.04£85.20/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Repairing treatments Bioes Very Dry, Curly, Damaged Hair 200ml
Organic Repairing Conditioner for Dry and Very Damaged Hair 200ml Dermaclay£13.74£68.70/l -
Organic Made in France Vegan
Les couleurs de JeanneLes couleurs de Jeanne Radiance-Fixing and Revealing Shampoo 490ml 490ml
This shampoo enhances hair shine for more intense colour.
£15.38£31.39/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Re/Start™ Intense Hydrating Masks 250ml
Intense Repairing Masks 250ml.
£21.38£85.52/l -
Organic Made in France
DermasensDermasens Extra-gentle shampoo 400 ml
An ultra-gentle shampoo suitable for all hair types.
£10.99£27.48/l -
ArganicareArganicare Coco Repairing serum 100ml
The Arganicae range with Coco nut oil is a blessing for the hair, improving the health of the scalp, promoting growth and adding volume, softness and shine.
£14.86£148.60/l -
EstipharmEstipharm Estigreen Maxi Bamboo Hairbrush Long hair
Ideal for detangling long hair, plus it's made from FSC-certified bamboo, so it's 100% natural.
£12.65£12.65/u -
NorevaNoreva Hexaphane Seboregulating shampoo 250 ml
Hexaphane has been specifically designed for sensitive or irritated scalp.
Its gentle cleansing base cleans, respects and soothes the scalp.£9.94£39.76/l -
Organic
AvrilAvril 2-in-1 hydrating organic curl mask 300 ml
Hydrate, nourish and redefine curls without weighing them down—this organic mask blends shea butter and flaxseed oil for soft, shiny ringlets.
£13.85£46.17/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Repair Intense Repair Shampoo 50ml
This shampoo enriched with plant-based Keratin, 91% of which is of natural origin, repairs capillary damage to damaged and sensitised hair.
£4.39 £5.48£87.80/l -
NioxinNioxin Leave-in hair loss reduction serum 70 ml
Thickens hair from first use and reduces hair loss by strengthening roots.
£52.39£748.43/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Style Masters 0 Reset Volumising Dry Shampoo 150ml
Volumising & refreshing dry shampoo
£12.66£84.40/l -
NorevaNoreva Hexaphane Anti-Hair Loss Shampoo and Lotion Pack
HEXAPHANE ANTI-Hair loss PACK stimulates growth, reduces hair loss and restores vitality to your hair thanks to its revitalising lotion and strengthening shampoo.
£33.12£106.84/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Eimi Finition Glam Mist No-Fix Shine Spray 200ml
SAY STYLE SPEAK EIMI£16.49£82.45/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances NATURAL BEAUTY Thermal brush x1
Natural Beauty thermal round brush£13.09£13.09/u -
Wella ProfessionalsWella Professionals Oil Reflections Light-revealing Masks all hair types 500ml
Hair that's up to three times smoother* and instantly luminous.
£37.44£74.88/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Organic 2in1 Treatment Shampoo Curls 250ml
This sulfate-free 2-in-1 TREATMENT SHAMPOO moisturizes, strengthens and defines Curls while purifying the scalp.
£12.08£48.32/l -
DermaclayDermaclay Bioes Capillary Masks Curls 250ml
Its airy "whipped mousse" texture penetrates quickly to deeply moisturise, nourish the hair fibre and strengthen hair while defining curls.
£18.18£72.72/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart All-in-1 Performer Multi-Benefit Spray 190 ml
This all-in-one spray protects, hydrates and tames hair in one step while shielding it from heat up to 230°C and environmental damage.
£17.64£92.84/l -
Organic Made in France Vegan
PhytemaPhytema Organic Anti-dandruff Shampoo 250ml
Organic Anti-Dandruff Shampoo 250ml reduces dandruff and soothes the scalp.
£16.39£65.56/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Color Brilliance Masks Thick Coloured Hair 150ml
In-depth treatment that smoothes the hair surface and gives them radiant colour
£16.49£109.93/l -
Organic
FlorameFlorame Anti-Hair Loss Serum 50ml
Florame Anti-Hair Loss Serum is a synergy of natural active ingredients such as pea extract and Maca root, selected for their stimulating properties£17.04£340.80/l -
ArganicareArganicare Figue de Barbarie Fortifying Shampoo 400ml
Fortifying Shampoo with Figue de Barbarie for irresistibly soft, disciplined and delicately Perfumes hair.
£11.77£29.42/l -
EcrinalEcrinal Giftboxes of 3 concentrated Anti-Hair loss serums 3x50ml
Excessive hair loss, dull, thinning, anaemic hair, seborrhoeic alopecia, hair loss with dandruff.
£56.69£377.93/l -
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Camellia oil shine shampoo 200 ml
Camellia oil-infused colour shampoo revives and deepens copper tones for chestnut to light blonde hair.
£23.34£116.70/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Bio Capilargil Shampoo For Coloured Bleached Hair With White Clay Cheveux Colores 250ml
Dermaclay shampoo for coloured or bleached hair with white clay
250 ml
The combined action of the active principles nourishes the fiber and protects the beauty of coloured and bleached hair.
£12.64£50.56/l -
Made in France
WeledaWeleda Anti-Lice and Nits Treatment Lotion 100ml
Anti-Lice and Anti-Nits treatment lotion formulated with 100% natural active ingredients, eliminates 100% of lice and nits in just 1 application
£16.27£162.70/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Hydra balancing scalp SOS serum cure with centella asiatica and aloe vera 75 ml
Detoxifying scalp serum to rebalance and soothe discomfort for healthier hair roots
£9.80 £11.54£130.67/l -
ElceaElcea Shine And Radiance Mask Coloured Hair 200ml
Elcéa shine and radiance mask
Coloured, highlighted hair
Repairs and regenerates the hair, sublimates the colour, brings shine and radiance
Dermatologically tested
Pomegranate extract£12.42£62.10/l -
Made in France
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Fix Anti-Fizz Spray Anti-Humidity Styling 250ml
Fix Anti-Frizz by L'Oréal Professionnel is a 24-hour anti-frizz and anti-moisture spray.
£34.32£137.28/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Pur Shampooing Controle Des Boucles Curl Control Beurre De Karite D'afrique 500ml
Pure African shea shampoo.
£34.24£68.48/l -
Vegan
American CrewAmerican Crew Daily Silver Shampoo Shampoo Daily use Grey Hair 250ml
Neutralises yellow highlights.
£15.38£61.52/l -
Organic
BiokapBiokap Belleza Bio Shampooing bio Purifiant Pellicules 200ml
Shampoing bio antipelliculaire pour cuir chevelu sensible. Purifie, apaise les démangeaisons et élimine les pellicules en douceur. Menthol, eucalyptus et tea tree. Vegan£12.64£63.20/l -
New Made in France
CatapouxCatapoux One Shot anti-lice and nit treatment 140 ml
Eliminates head lice and nits in 5 minutes with a natural, insecticide-free formula.
£19.10£136.43/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Metal Detox Pre-Shampoo 250ml
Concentrated in Glicoamine, this anti-metal* cleansing cream helps prevent breakage & colour fading. A rich, generous, sulphate-free cleansing cream texture** that transforms into a concentrated foam. Easy to rinse off.
£26.75£107.00/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Purify Purifying pre-shampoo treatment white clay 75 ml
This propolis-based pre-shampoo, 94% naturally derived, balances and purifies oily scalps.
£21.83 £27.29£291.07/l