Hair products and treatments
-
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Pre-treatment 190ml
Absolut Repair Molecular pre-treatment, Deep Molecular Repair & Instant Transformation.
For all types of damaged hair, 190ml.£47.15£248.16/l -
Organic
Les couleurs de JeanneLes couleurs de Jeanne Fortifying Care Amla Bioes All hair types 100g
This fortifying Care strengthens and stimulates hair growth.
£11.82£118.20/kg -
TadeTadé Aleppo Laurel Shampoo 10% (in French) Short, dry or curly hair 300ml
Aleppo shampoo, free from colouring agents and palm oil, rich in essential fatty acids.
£12.67£42.23/l -
American CrewAmerican Crew Styling Fiber Gel Coiffant-soin Hybrid 150ml
Fiber Gel is a hybrid styling care that adds texture and density to hair, while preserving its healthy, natural look.
£24.84£165.60/l -
OrofluidoOrofluido Original Beauty Shampoo 50ml
Beauty shampoo for natural or colour-treated hair. Provides remarkable shine, silkiness and colour protection.
£4.61£92.20/l -
Organic
Les couleurs de JeanneLes couleurs de Jeanne Henna Purifying Care Neutre Charcoal & Amla Bioes Oily scalp 100g
This purifying Care purifies the hair and scalp.
£11.82£118.20/kg -
In HaircareIn Haircare Exfoliating Gel 200ml
In Haircare's Exfoliating Gel with organic peppermint is combined with fine salt for mechanical exfoliation of the scalp.
£28.79£143.95/l -
American CrewAmerican Crew Classic 3-in-1 Shampoo 100ml
Shampoo, Conditioner and Shower Gel with Original Perfumes
£11.00£110.00/l -
Organic
BiokapBiokap Belleza Bio Shampooing bio Fortifiant Cheveux fins 200ml
Shampoing bio fortifiant pour cheveux fins. Enrichi en prêle et curcuma pour des cheveux plus forts, épais et brillants. Vegan£10.99£54.95/l -
NioxinNioxin Purifying Anti-dandruff Lotion Irritated Scalp 100ml
Designed to soothe irritation, itching, flaking and redness of the scalp.
£29.38£293.80/l -
GranionsGranions Solide Beauty & Vitality Shampoo 80g
The BEAUTÉ & VITALITY SOLIDE SHAMPOO has been carefully formulated using natural ingredients that respect the hair.
£10.44£130.50/kg -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Protective shampoo for coloured hair 500ml
Vitamino Color Spectrum Shampoo protects coloured hair while cleansing the hair fibre.£35.42£70.84/l -
ApaisylApaisyl Anti-lice 3-in-1 shampoo 200ml
Removes head lice and eggs in 5 minutes through mechanical action, protects against reinfestation for up to 72 hours, and leaves hair soft.
£28.79£143.95/l -
NioxinNioxin System 1 leave-in treatment for natural hair and moderate hair loss 100 ml
Reinforces the thickness and density of your hair.
£21.34£213.40/l -
-20%
LazartigueLazartigue Clear Anti-Dandruff Shampoo Dry scalp 250ml
Anti-dandruff shampoo for dry scalp
£15.79 £19.74£63.16/l -
New Made in France
CatapouxCatapoux Anti-lice repellent lotion 100 ml
Repels head lice for 12 hours with Eucalyptus Citriodora essential oil.
£16.22£162.20/l -
CartelCartel Blow-drying brush 31mm barrel
Gently massages the scalp to boost circulation while protecting hair cuticles for a smooth, silky finish.
£17.16£17.16/u -
Organic Made in France
DermasensDermasens Extra-Gentle Nourishing Shampoo for dry, damaged and frizzy hair 400 ml
Gentle nourishing shampoo for sensitive scalps.
£11.54£28.85/l -
Schwarzkopf ProfessionalSchwarzkopf Professional BC Bonacure Root Activating Shampoo Lightened and Lacking Density Hair 250ml
A root-stimulating shampoo for thinning hair.
£14.20£56.80/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Restart Bond Repair 2-in-1 Pre-Shampoo & Leave-In Care 150ml
2-in-1 pre-shampoo and leave-in treatment that repairs and reverses Capillary damage on 4 levels thanks to LipidBond Filler technology
£22.99£153.27/l -
NioxinNioxin System 4 Conditioner for Coloured/Dry/Damaged Hair and Advanced Loss 300ml
Conditioner for coloured/dry/damaged hair with advanced hair loss
£21.34£71.13/l -
Organic Vegan
HerbatintHerbatint Hydrate Conditioner Anti-Frizz Discipline 200ml
Conditioner Hydrates, detangles and tames hair.
£15.18£75.90/l -
NioxinNioxin Sandalore Anti-Hair Loss Shampoo 240ml
Eliminates impurities and promotes hair growth.
£27.71£115.46/l -
American CrewAmerican Crew Classic 3-in-1 Shampoo 1L
Shampoo, Conditioner and Shower Gel with Original Perfumes
£32.09£32.09/l -
EstipharmEstipharm Summer hair ties 6 units
Style your hair with this set of colourful, practical hair ties.
£3.08£0.51/u -
OlaplexOlaplex 0.5 Scalp Longevity Treatments 50ml
Anti-Age, balancing and fortifying serum that preserves the health and youthfulness of the scalp and hair. For all types of scalp and hair.
£35.99£719.80/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Re/Start™ Anti split ends beauty drops 50ml
Split end beauty drops 50ml.
£21.98£439.60/l -
BiopousseBiopousse Nourishing and strengthening shampoo 250ml
This shampoo strengthens the hair fibre, intensely hydrates and smoothes hair thanks to Plant Keratin, Castor oil and Silk Proteins. Seaweed nourishes the scalp. Promotes softness, shine and growth.£23.48£93.92/l -
American CrewAmerican Crew Styling Matte Clay Cream Coiffant-Care Hybride 150ml
Matte Clay Cream is a hybrid styling cream with a matte effect.
£24.84£165.60/l -
Organic Made in France Vegan
PhytemaPhytema After Shampoo Conditioner for Shine 250 ml
This 250ml Bioes conditioner detangles hair, leaving it stronger and more resilient.
£16.39£65.56/l -
Made in France
RespectueuseRespectueuse Sublime Oil 100 ml
Sublime Oil nourishes, soothes and revitalises skin, hair and body with a post-sun glow.
£21.29£212.90/l -
ManhaéManhaé Anti-Hair Loss Serum 50ml
Manhaé Hair Expert serum, rich in white lupin, slows hair loss, stimulates growth and boosts hair density and vitality from the roots.
£24.04£480.80/l -
OrofluidoOrofluido Argan Light Mask 250ml
Masks Lumière Argan 250ml Orofluido provides shine, nutrition, discipline and softness.
£15.38£61.52/l -
OnagrineOnagrine Flora Exotica Regenerating body oil 55 ml
Hydrate, firm and brighten face, body and hair with a blend of 20 precious oils for 10 beauty benefits.
£183.60£3,338.18/l -
ArganicareArganicare Figue de Barbarie Magnificence Masks 400ml
This Masks provides extra-deep care for the driest, most damaged hair.
£17.54£35.08/l -
NioxinNioxin Kit 3 Coloured Hair Light Thinning 350ml
Coloured hair light thinning
Contains 3 products: 1 shampoo 150ml + 1 conditioner150ml + 1 treatment 50ml
£38.87£111.06/l