🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

Hair products and treatments

  1. A gift for you
    Phyto Paris Reparer Masque Réparation Intense Damaged And Broken Hair 150ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Reparer Masque Réparation Intense Damaged And Broken Hair 150ml

    PhytoKeratin Repairing Care Mask intensely repairs your hair fiber, smoothes scales and fills in micro-lesions.

    (7)
    £21.29
    £141.93/l
    Out of stock
  2. A gift for you
    Phyto Paris Volume Volumising Shampoo Thin Hair 250ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Volume Volumising Shampoo Thin Hair 250ml

    Leaves hair with more volume.

    (13)
    £9.54
    £38.16/l
    Out of stock
  3. René Furterer Style Holding Spray Precise And Strong 150ml
    René Furterer

    René Furterer Style Holding Spray Precise And Strong 150ml

    The maintenance is accurate and the holding strong enough . The formula of this strong fixing spray is with jojoba oil to protect the hair fiber. The advantage of this spray is that it has no cardboard effect and leaves no residue. 

     

    (4)
    £13.69
    £91.27/l
    Out of stock
  4. Organic
    Natessance Kids Organic lavender protective spray Papoo 100 ml
    Natessance

    Natessance Kids Organic lavender protective spray Papoo 100 ml

    Gently keeps insects away from children’s hair (ages 3+) with a sulphate-free formula.

    (0)
    £7.58
    £75.80/l
    Out of stock
  5. Made in France
    René Furterer Absolue Keratine Ultimate Repair Mask Normal to Thin Hair 100ml
    René Furterer

    René Furterer Absolue Keratine Ultimate Repair Mask Normal to Thin Hair 100ml

    Absolue Keratine Ultimate Repair Mask lastingly restores normal to thin hair.

    (51)
    £26.62
    £266.20/l
    Out of stock
  6. Made in France
    René Furterer Absolue Keratine Ultimate Repair Mask for Normal to Thin Hair Cheveux abimés, fragilisés, normaux à fins 200ml
    René Furterer

    René Furterer Absolue Keratine Ultimate Repair Mask for Normal to Thin Hair Cheveux abimés, fragilisés, normaux à fins 200ml

    Absolue Keratine Ultimate Repair Mask lastingly restores normal to thin hair.

    (8)
    £43.72
    £218.60/l
    Out of stock
  7. Schwarzkopf Professional PH 4.5 Color Freeze Balm spray BC Bonacure for Colouring Hair 400ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional PH 4.5 Color Freeze Balm spray BC Bonacure for Colouring Hair 400ml

    Helps achieve the optimum pH level of 4.5 and improves styling.

    (1)
    £31.03
    £77.58/l
    Out of stock
  8. Wella Professionals Fusion Intense repair shampoo 1 l
    Wella Professionals

    Wella Professionals Fusion Intense repair shampoo 1 l

    Wella Professionals Fusion Intense Repair Shampoo deeply nourishes damaged and weakened hair for stronger, healthier results.

    (3)
    £42.79
    £42.79/l
    Out of stock
  9. Wella Professionals Fusion Intense Repair Mask 500ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Fusion Intense Repair Mask 500ml

    A repair mask designed for the hair more resistant to external aggressions

    (0)
    £37.34
    £74.68/l
    Out of stock
  10. American Crew Matte Clay Styling Clay 85g
    American Crew

    American Crew Matte Clay Styling Clay 85g

    Long-lasting styling paste.

    (20)
    £16.49
    £194.00/kg
    Out of stock
  11. Isispharma Ilcapil Kr Anti-Dandruff Shampoo for Oily Scalps 150ml
    Isispharma

    Isispharma Ilcapil Kr Anti-Dandruff Shampoo for Oily Scalps 150ml

    Relieve your scalp and help it get rid of oily dandruff with ILCAPIL® KR

    (2)
    £10.90
    £72.67/l
    Out of stock
  12. L'Oréal Professionnel Steampod Professional Steam Straightener 3.0
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Steampod Professional Steam Straightener 3.0

    The STEAMPOP 3.0 high-tech professional steam straightener  . 

    (262)
    £229.96
    Out of stock
  13. A gift for you
    Saryna Key Damage Repair Pure African Shea Butter light repairing butter 500ml
    Saryna Key

    Saryna Key Damage Repair Pure African Shea Butter light repairing butter 500ml

    Pure African shea butter repairing hair butter.

    (13)
    £55.66
    £111.32/l
    Out of stock
  14. Raywell Pure African Shea Butter 500ml
    Raywell

    Raywell Pure African Shea Butter 500ml

    Damage repair 
    Pure African shea butter 
    Repairing care 

    (22)
    £8.80
    £17.60/l
    Out of stock
  15. Organic
    Natessance Kids Demelant leave-in spray 150 ml
    Natessance

    Natessance Kids Demelant leave-in spray 150 ml

    Gently detangles children’s hair (ages 3+) with this sulphate- and silicone-free organic spray.

    (5)
    £7.25
    £48.33/l
    Out of stock
  16. Acm Novophane Sebo Regulating Shampoo 200ml
    Acm

    Acm Novophane Sebo Regulating Shampoo 200ml

    This shampoo reduces the production of sebum. 

    (1)
    £8.68
    £43.40/l
    Out of stock
  17. Apivita Hyaluronic Hydra Shampoo Tous Types de Cheveux 250ml
    Apivita

    Apivita Hyaluronic Hydra Shampoo Tous Types de Cheveux 250ml

    APIVITA Moisturizing Shampoo gently cleanses & hydrates your hair, respecting a natural scalp balance.

    (21)
    £14.03
    £56.12/l
    Out of stock
  18. Apivita Hyaluronic Hydra Hydrating hair mask 200 ml
    Apivita

    Apivita Hyaluronic Hydra Hydrating hair mask 200 ml

    This natural hair mask with StB Honey and Hyaluronic Acid deeply hydrates, prevents breakage and split ends, and leaves hair soft yet strong.

    (3)
    £17.26
    £86.30/l
    Out of stock
  19. Mkl Cosm'ethik Shower Shampoo 1L

    Multiple choice

    Mkl

    Mkl Cosm'ethik Shower Shampoo 1L

    Our DERMATOLOGIC* shower shampoo with ORGANIC Aloe Vera from Mexico is used daily for the hair, face and body.

    (1)
    £0.00/l
    Out of stock
  20. Acm Novophane Energising Shampoo for Tired Hair 500ml
    Acm

    Acm Novophane Energising Shampoo for Tired Hair 500ml

    Gentle shampoo gently cleanses dull, weakened hair and scalp.

    (5)
    £12.08
    £24.16/l
    Out of stock
  21. Sebastian Professional Dark Oil Smoothing And Demele Conditioner 50ml
    Sebastian Professional

    Sebastian Professional Dark Oil Smoothing And Demele Conditioner 50ml

    Sebastian's Lightweight Conditioner, infused with a blend of Argan and Jojoba oils, smoothes and detangles hair while providing volume and lightness.

    (0)
    £8.78
    £175.60/l
    Out of stock
  22. Sebastian Professional Dark Oil Capillary Styling Oil 95ml
    Sebastian Professional

    Sebastian Professional Dark Oil Capillary Styling Oil 95ml

    This evanescent Dark oil from Sebastian adds softness, shine and body to hair.

    (0)
    £27.61
    £290.63/l
    Out of stock
  23. Made in France
    Les Tendances D'Emma A super-absorbent hair towel x 1
    Les Tendances D'Emma

    Les Tendances D'Emma A super-absorbent hair towel x 1

    An Ultra-absorbent hair towel.

    (0)
    £20.29
    £157,286.82/kg
    Out of stock
  24. Organic Vegan
    Logona Organic Aloe Vera Hydrating Conditioner Care 200ml
    Logona

    Logona Organic Aloe Vera Hydrating Conditioner Care 200ml

    Organic Aloe Vera Hydrating Conditioner, a vegan and natural formula that deeply moisturises dry hair. Content : 200ml.

    (1)
    £10.44
    £52.20/l
    Out of stock
  25. Organic Vegan
    Logona Sea Buckthorn Repairing Conditioner Care 200ml
    Logona

    Logona Sea Buckthorn Repairing Conditioner Care 200ml

    Sea Buckthorn Repairing Conditioner, a vegan and natural formula that nourishes damaged hair and prevents split ends. Content : 200ml.

    (2)
    £10.44
    £52.20/l
    Out of stock
  26. Revlon Professional Uniq One All-in-one Masks 300ml
    Revlon Professionnel

    Revlon Professional Uniq One All-in-one Masks 300ml

    THE CAPILLARY MASK you need, a professional performance that delivers the 10 benefits hair needs to enhance the natural beauty of all hair types.

    (4)
    £16.49
    £54.97/l
    Out of stock
  27. Made in France
    Olaplex N°4 Bond Maintenance Shampoo 250ml
    Olaplex

    Olaplex N°4 Bond Maintenance Shampoo 250ml

    Olaplex Shampoo N°4 helps repair disulphide bonds. It restores strength and suppleness to hair that has undergone Colouring or bleaching treatments.

    (5)
    £28.30
    £113.20/l
    Out of stock
  28. Les Secrets de Loly Soigner et renforcer Repair Time mask 230 ml
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Soigner et renforcer Repair Time mask 230 ml

    Revive damaged hair with Les Secrets de Loly’s Repair Time mask in a generous 230ml pot.

    (428)
    £17.11
    £74.39/l
    Out of stock
  29. Les Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Licthi-Mure Smoothie 250ml
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Licthi-Mure Smoothie 250ml

    Capillary milk to nourish and hydrate textured hair.

    (260)
    £20.32
    £81.28/l
    Out of stock
  30. Les Secrets de Loly Hair brush
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Hair brush

    Leave-in conditioner to hydrate and sculpt.

    (307)
    £19.96
    Out of stock
  31. Arganicare Keratin defining care Leave-In Dry Hair 400 ml
    Arganicare

    Arganicare Keratin defining care Leave-In Dry Hair 400 ml

    Restores strength and shine to heat damaged or chemically treated hair.

    (0)
    £8.30
    £20.75/l
    Out of stock
  32. Organic Made in France
    Prim Aloe Aloe Spray Multi Usage Nature 96% Aloe Vera 125ml
    Prim Aloe

    Prim Aloe Aloe Spray Multi Usage Nature 96% Aloe Vera 125ml

    Prim Aloé® multi-purpose aloe spray, made with 96% fresh, native organic aloe vera, is an instant hydrating and soothing care product.

    (4)
    £12.25
    £98.00/l
    Out of stock
  33. Organic Made in France
    Prim Aloe Repairing Cream 75% Aloe Vera 150ml
    Prim Aloe

    Prim Aloe Repairing Cream 75% Aloe Vera 150ml

    Prim Aloé® triple-action repair cream for face, body and Hands.

    (6)
    £14.99
    £99.93/l
    Out of stock
  34. Made in France
    Klorane Aquatic Mint Organic Detox Dry Shampoo Pollution exposed hair 150ml
    Klorane

    Klorane Aquatic Mint Organic Detox Dry Shampoo Pollution exposed hair 150ml

    Klorane Dry Detox Shampoo with Organic Aquatic Mint instantly refreshes urban-exposed hair.

    (154)
    £15.82
    £105.47/l
    Out of stock
  35. Sebamed Everyday Shine Extra Gentle Shampoo Frequent Use 200ml
    Sebamed

    Sebamed Everyday Shine Extra Gentle Shampoo Frequent Use 200ml

    SEBAMED 
    Every Day 
    frequent use shampoo

    (0)
    £5.48
    £13.70/l
    Out of stock
  36. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Volumize Volume Spray 100ml
    Lazartigue

    Lazartigue Volumize Volume Spray 100ml

    Lazartigue Volumizing Spray, formulated with 95% natural origin ingredients, restores volume and body to a brittle, flat hair.

    (2)
    £19.03 £23.78
    £190.30/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara