Hair products and treatments
-
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Yellow Killer Shampoo 200ml
Shampoo with camelia oil
it brightens the grey, white and blond hair and kills the yellow effect.
£23.34£116.70/l -
Organic
FlorameFlorame Fortifying Shampoo 250ml
FLORAME Fortifying Shampoo combines the efficiency of Maca root, renowned for stimulating and strengthening the hair fibre, with Arginine, an amino acid essential for the proper functioning of the hair bulb£12.42£49.68/l -
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Chamomile Lightening Shampoo 200ml
This shampoo will gradually lighten natural hair from chestnut to blonde.
£23.34£116.70/l -
Color & SoinColor & Soin Baume Après-Shampoing Démelant Révélateur de Couleur 200ml
Formulé avec des conditionneurs d’origine naturelle, il apporte douceur et brillance aux cheveux.
£12.08£60.40/l -
Organic Made in France
PhytemaPhytema Colour Protecting Shampoo Organic Fleur de cerisier and Redcurrants 250ml
Maintains and prolongs the hold of Capillary Colouring.
£15.18£60.72/l -
-20%
LazartigueLazartigue Clear DS Kerato-Reducing Anti-Dandruff Shampoo 200ml
Shampoo for recurring dandruff.
£17.11 £21.38£85.55/l -
Made in France
NeutradermNeutraderm Extra-mild Shampoo Dermo-protect 100ml
NEUTRADERM Extra mild shampoo efficiently cleans your hair while protecting hair fiber and scalp.
£4.03£40.30/l -
EstipharmEstipharm Barrettes à cheveux x4
Les brarettes à cheveux (x4) sont assorties en coloris noir et écaille pour vous permettre de changer votre look à votre guise. Idéales pour plauser une mèche de cheveux.£4.16£1.04/u -
Wella ProfessionalsWella Professionals Fusion Intensive Repair Shampoo 100ml
Hair up to 95% more resistant to breakage*.
£8.78£87.80/l -
Organic
-
Wella ProfessionalsWella Professionals Eimi Brillance Just Brilliant Brilliant Ointment 75ml
Professional shine pomade for a glossy, smooth finish
£14.20£189.33/l -
ApaisylApaisyl Anti-lice & Nits Lotion Xpert Beeswax 200ml
APAISYL anti-lice Xpert Beeswax - Anti-Lice and Anti-Nits Treatment Lotion - 100% efficiency in 1 5-minute treatment(1) - With ingredients of natural origin(2) - From 6 months - Free comb - 100ml
£24.60£123.00/l -
Organic Vegan
HerbatintHerbatint Repair Conditioner Fortifying and protective 200ml
Repair Conditioner nourishes and repairs damaged hair.
£15.18£75.90/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Uniq One Aitana Bonmati Limited Edition Spray 150ml
Discover the Aitana Bonmatí UniqOne Limited Edition Spray Masks and get beautiful hair in an instant thanks to its 10 real benefits.
£16.58£110.53/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Color Gloss Shine & Nutrition Masks 250ml
Shine and Nutrition Masks for coloured and non-coloured hair
£33.25£133.00/l -
Schwarzkopf ProfessionalSchwarzkopf Professional Color Freeze BC Bonacure repair mask colour-treated hair 200 ml
Enriched with hydrolysed keratin to strengthen hair from within and help prevent colour fade.
£22.26£111.30/l -
A gift for you
RedkenRedken Volumising and texturising foam 200ml
Volumising and texturising mousse.
£20.34£101.70/l -
Organic
PatykaPatyka Skin Booster Serum Face, Body And Hair 50ml
PATYKA Regenerating Serum is a multi-functional skin care product: tones & nourishes
£52.42£1,048.40/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Colour Protect Colour Protect Shine Mask 250 ml
Lazartigue Color Potection Mask with camellia oil fixes hair color, prolonging its radiance
£29.95 £37.44£119.80/l -
PropoliaPropolia Organic Dry Hair Masks Etre De Meche 200ml
The Capillary Mask nourishes even the driest hair.
£22.36£111.80/l -
Organic Made in France
CoslysCoslys Family Shampoo Organic Aloe Vera For All Hair Types 100ml
Known for its moisturising and soothing properties.
£5.48£54.80/l -
NatessanceNatessance Hair and nail oil 100 ml
Strengthens and nourishes hair, nails and cuticles with the regenerating power of castor oil.
£8.26£82.60/l -
ArganicareArganicare Keratin Keratin Repairing Care No-rinse for curly hair 400ml
Restores strength and shine to heat damaged or chemically treated hair.
£11.99£29.98/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Restart Bond Repair Gentle Repair Shampoo 250ml
This gentle shampoo repairs and reverses Capillary damage on 4 levels thanks to LipidBond Filler technology, for hair that is 12 times stronger
£13.90£55.60/l -
Schwarzkopf ProfessionalSchwarzkopf Professional PH 4.5 Color Freeze Balm spray BC Bonacure for Colouring Hair 200ml
Helps achieve the optimum pH level of 4.5 and improves styling.
£14.29£71.45/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Repair Light Shampoo 1L
Ultimate Repair, the deepest repair range from Wella Professionals.
£43.86£43.86/l -
Organic Made in France
NaturadoNaturado Shampoo for Damaged Hair 200ml
Shampoo gives shine and suppleness to damaged hair.
£7.25£36.25/l -
Vegan
Wella ProfessionalsWella Professionals Elements Renewing No-Rinse Skincare Spray 150ml
This de-stressing spray detangles and moisturises hair.
£19.79£131.93/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Repair Light Shampoo 100ml
Ultimate Repair, the deepest repair range from Wella Professionals.
£11.33£113.30/l -
Organic
FlorameFlorame Anti-Dandruff Shampoo Scalp with dandruff 250ml
Florame's certified organic Anti-Dandruff Shampoo gently cleanses scalps prone to dandruff. Its formula combines prebiotics and jujube extract to purify and rebalance the scalp.
£10.44£41.76/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Color Gloss No-Rinse Thermo-Protective Care Cheveux Colorés Méchés 190ml
Thermo-protective leave-in care for coloured hair that adds softness and shine, thanks to its invisible shield technology£35.29£185.74/l -
American CrewAmerican Crew Heavy Hold Pomade Strong Hold And Extreme Shine 85g
Extra-strong hold extreme shine styling paste.
£15.38£180.94/kg -
Organic
LadrômeLadrôme Bioes Coco Oil 150ml
Coco Oil nourishes, smoothes and coats dry, frizzy hair to restore its shine and vigour.
£9.90£66.00/l -
NioxinNioxin Kit 4 Coloured Hair Progressed Thinning 340ml
Coloured hair progressed thinning
Contains 3 products: 1 shampoo 150ml + 1 conditioner150ml + 1 treatment 40ml
£36.78£108.18/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay 2in1 Organic Finishing Serum Curls 50ml
This 2-in-1 ANTI-FRISOTTIS & CURLS ACTIVATOR SERUM has a two-phase texture with proven efficiency
£19.25£385.00/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Uniq One All-In-One Care For Curls 230ml
Professional leave-in care that offers 10 real benefits to meet the needs of all types of curly hair.
£21.38£92.96/l