Hair products and treatments
-
A gift for you
RedkenRedken All Soft Moisture Restore Leave-In Care Dry hair 150ml
Hydrating leave-in care for dry hair
£24.48£163.20/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Vegetable Avocado Oil 100ml
softens and fortifies devitalised and dried skins
helps preserve the youth of the skin. Ideal for sensitive, dry or mature skins.£9.89£98.90/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Color Brilliance Colouring Shampoo for Thick Hair 300ml
Colour protection shampoo for thick hair
£13.19£43.97/l -
OlaplexOlaplex Rich hydrating hair mask thick hair 200 ml
Deeply repairs and hydrates dry or thick hair by sealing cuticles for long-lasting shine and frizz control.
£36.26£181.30/l -
ManhaéManhaé Anti-Hair Loss Shampoo 200ml
Manhaé Hair Expert shampoo strengthens and densifies hair thanks to white lupin. Sulphate- and silicone-free, it reduces hair loss and restores volume, strength and vitality
£8.68£43.40/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Repair Revitalising miracle treatment damaged hair 30 ml
Instantly repairs damaged hair with AHA and Omega-9, reducing breakage by 99% for long-lasting shine.
£36.23£1,207.67/l -
Organic Vegan
Fleurance NatureFleurance Nature 100% Pure Organic Argan Oil 50ml
100% Fleurance Nature Organic Argan Oil, a real multi-purpose cosmetic treasure for face, body and hair!
£13.52£270.40/l -
RosebaieRosebaie Barbary fig Keratin leave-in hair milk 200 ml
RoseBaie’s leave-in hair milk repairs, strengthens and heat-protects without rinsing.
£16.39£81.95/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Shampoos Creamy Dry Hair Shampoo Apricot Butter / Jojoba Oil 500ml
Centifolia Creamy Dry Hair Shampoo Apricot Butter / Jojoba Oil 500ml
£13.19£26.38/l -
NatessanceNatessance Extra-gentle rice milk shampoo 500 ml
Gently cleanses and hydrates hair with organic rice milk and plant proteins, leaving it shiny and easy to detangle.
£12.04£24.08/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Ultra fix jelly styling gel for sleek effect 24-hour hold 140 ml
A 98% natural hair jelly for a sleek, smooth hold—no white residue or stiff, crunchy finish.
£6.54 £7.69£46.71/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Nutri-Enrich Nourishing Shampoo Dry or weakened hair 100ml
Instant Nutrition for hair full of vitality.
£6.59£65.90/l -
-15% Vegan
Energie FruitEnergie Fruit SOS Curl Gloss hair serum curly hair 75ml
Nourishes and defines curls by locking in moisture, smoothing frizz and enhancing natural shine with castor oil and plant-based glycerin.
£14.02 £16.49£186.93/l -
Organic
AloesolAloesol Hydrating Gel Organic Aloe Vera 250ml
organic Aloe Vera from fresh plants (gel inside the plant)£13.09£0.05/ -
ManhaéManhaé Expert 3-Month Programme + Shampoo
Helps reduce hair loss and boosts growth with white lupin’s synergistic action for denser, revitalised hair.
£21.78£87.12/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Concentrate 5 Minute Repair Masks 250ml
Concentrated repairing Masks in Bonding Care
£35.32£141.28/l -
Organic Made in France
NaturadoNaturado Beauty Castor Oil 50 ml
Beauty Castor oil
Castor oil.
Fortifying
Cosmetics bio Ecocert.
50 ml£5.71£114.20/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Volume Volumising shampoo fine, flat hair 100 ml
This volumising shampoo adds body and lift to fine hair from the roots.
£6.04£60.40/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Colour Protect Radiance Hair Conditioner 150ml
LAZARTIGUE Color Protect Radiance Conditioner with camellia oil hydrates the fiber, detangles the hair and prolongs the color radiance.
£19.33 £24.17£128.87/l -
-
PouxitPouxit Anti-Lice & Nit Treatment Shampoo apricot-scented 200 ml
Eliminates head lice and nits in 15 minutes using natural coconut oil to suffocate—no insecticides.
£13.08£65.40/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Repair shampoo with plant collagen & vitamin B 250 ml
Repairing shampoo with plant collagen for very damaged or weakened hair, sulphate-free
£6.83 £8.03£27.32/l -
Organic Vegan
LogonaLogona Organic Aloe Vera heat protection spray 150ml
Thermo-protective hydrating spray with Aloe Vera. Organic ingredients. Content : 150 ml
£14.84£98.93/l -
Made in France
ArkopharmaArkopharma Forcapil Age Protect Regenerating Hair and Roots Care 125ml
Forcapil Age Protect helps reduce the signs of ageing in the Capillary.
£29.95£239.60/l -
NatessanceNatessance Extra-gentle rice milk shampoo 100 ml
Gently cleanses and hydrates hair with organic rice milk and plant proteins, leaving it shiny and easy to detangle.
£3.95£39.50/l -
Organic Made in France Promo
MelvitaMelvita Huile De Nigelle Purifiante Bio 50ml
Nigella oil
Well-known for toning the scalp and relieving muscle tension, it is also traditionally used for its purifying properties for oily skin.
As nigella oil is highly aromatic, we recommend that it is mixed with hazelnut or jojoba oil.
£11.54£230.80/l -
A gift for you
RedkenRedken All Soft Hydrating shampoo Dry, rough hair 500ml
Hydrating shampoo for dry, rough hair.
£24.60£49.20/l -
A gift for you
RedkenRedken All Soft Moisturising conditioner for dry, rough hair 300ml
Redken All Soft Conditioner instantly detangles and moisturizes your hair.
£21.40£71.33/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Nutri-frizz shampoo with organic cocoa powder and butter 250 ml
An ultra-nourishing sulphate-free shampoo with 95% natural-origin ingredients to deeply hydrate curly and coily hair.
£6.30 £7.42£25.20/l -
-20% Vegan
LazartigueLazartigue Sunlight Lightening spray 150 ml
Gradually lightens hair while hydrating with chamomile and hyaluronic acid for shiny, silky highlights.
£18.49 £23.11£123.27/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Uniq One All-in-1 Shampoo 100ml
Cleanses, conditions hair, protects the scalp and provides 10 essential benefits.
£7.91£79.10/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced Purifying shampoo 500ml
L'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced Purifying and Body Shampoo has been formulated for thinning hair. This light gel gently purifies and gives hair a feeling of density. Hair feels fuller.
£29.86£59.72/l -
Organic Vegan
LogonaLogona Organic Argane Leave-In Fluid for Tips and Lengths 75ml
Logona L'Argan Bio Restructuring Leave-In Fluid is a leave-in care product designed for brittle, damaged hair with dry ends.
£13.19£175.87/l -
Made in France
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Tecni Art Volume Rootlift Foam Spray Force 3 250ml
L'Oreal Professionnel Tecni Art Volume Lift rootlift foam offers a natural hold for your hairstyling.
£18.68£74.72/l -
Organic Made in France
NaturadoNaturado Organic Aloe Vera Jojoba Family Shampoo 1l
Gives hair shine, suppleness and lightness.
£14.84£14.84/l -
-20%
LazartigueLazartigue Ageless Youth mask scalp and lengths 250 ml
This anti-ageing regenerating mask restores youthful vitality and enhances your hair from root to tip.
£30.80 £38.51£123.20/l