Hair products and treatments
-
NioxinNioxin Thickening Styling Spray Fine hair or hair without Volumea 150ml
Thickening spray
£22.46£149.73/l -
In HaircareIn Haircare Wash n' Purify Soothing & Anti-Dandruff Shampoo 250ml
Eliminates dandruff from the 1st use thanks to jujube bark, Soothes itching and rebalances the scalp's Microbiota , Regulates and moisturises the scalp thanks to lactic acid
£19.69£78.76/l -
In HaircareIn Haircare Boost & Scalp Serum 30ml
Boost & Scalp Serum with 97.7% naturally-derived active ingredients designed to detoxify roots, accelerate hair growth and strengthen hair at the roots.
£39.48£1,316.00/l -
Soivre CosmeticsSoivre Cosmetics Absolute Pro Total protection spray 250 ml
Biphase Absolute Pro Hair Protection Spray.
£23.18£92.72/l -
Organic Made in France
PhytemaPhytema Anti-hair loss shampoo 250 ml
Anti-Hair Loss Shampoo helps limit hair loss while stimulating hair growth at the roots. Thanks to sage, Rosemary and young pea shoots*, hair retains its density and thickness, and its life cycle and vitality are prolonged.
£18.48£73.92/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Reparer Repairing mask 75 ml
Instantly repairs and strengthens damaged hair with plant-based keratin rich in 18 amino acids and white mallow extract.
£13.78£183.73/l -
-
EstipharmEstipharm Flat hairbrush Pur wild boar
The flat hair brush gently smoothes long hair.
£24.18£24.18/u -
WaamWaam Plant Oil Sweet Almond 75 ml
Gently nourishes, soothes and softens sensitive skin and dry hair with sweet almond oil, rich in essential fatty acids.
£10.90£145.33/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Smooth Nourishing shampoo Dry, dull or frizzy hair 100ml
ULTIMATE SMOOTH is a professional hair care ritual designed to nourish and smooth dry, dull, frizzy or frizz-prone hair.£11.64£116.40/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Color Gloss Shine & Nutrition Masks 50ml
Shine and Nutrition Masks for coloured and non-coloured hair
£21.44£428.80/l -
A gift for you
RedkenRedken Extreme Après-shampoing fortifiant cheveux fragilisés 300ml
Redken Extreme Conditioner detangles hair and repairs damaged areas.
£19.68£65.60/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Oil Reflections Light-revealing oil normal fine hair 100ml
Hair is up to three times smoother* and instantly luminous *with the use of shampoo, mask and oil vs. shampoo without care agents£23.53£235.30/l -
Made in France
AcmAcm Novophane Ds Treating shampoo dry scalp 200 ml
Removes dry, fine flakes while soothing itching for a comfortable, healthy scalp.
£14.11£70.55/l -
Vegan A gift for you
RedkenRedken Acidic Color Gloss Nourishing conditioner 500 ml
Nourishes and strengthens hair while preserving colour vibrancy, thanks to its amino acid-rich, acid-balanced formula.
£35.29£70.58/l -
American CrewAmerican Crew 3 in 1 Ginger + Tea Shampoo 1L
Shampoo, Conditioner and Shower Gel with Energising Perfumes.
£32.09£32.09/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Color Motion Colour Protecting Conditioner 200ml
Colour-protecting conditioner.
£20.89£83.56/l -
Organic
FlorameFlorame Shine Shampoo 250ml
Florame Shine Shampoo combines Corsican Grapefruit extract, with its anti-oxidant properties, and Xylitol, a plant-derived active ingredient that gives hair a smoother appearance to help it catch the light£9.65£38.60/l -
New
BeauterraBeauterra Fortifying care shampoo for damaged and fragile hair 750 ml
Cleanses and strengthens fragile hair with plant keratin and rosemary.
£6.48£8.64/l -
Organic
BiokapBiokap Belleza Bio Baume Restructurant bio Tous types de cheveux 125ml
Après-shampoing bio pour tous types de cheveux. Hydrate, démêle et nourrit sans alourdir, tout en protégeant la brillance et les longueurs. Vegan£10.99£87.92/l -
Made in France Vegan
VitryVitry Fortifying shampoo 190 ml
Gently cleanses while slowing hair loss, strengthening and toning hair fibres from root to tip.
£14.18£74.63/l -
A gift for you
ApivitaApivita Keratin Repair Nourishing Repairing Capillary Oil 100ml
Protection against heat up to 230°.
£19.79£197.90/l -
Les couleurs de JeanneLes couleurs de Jeanne Comb
Gently detangles hair without breaking fibres, thanks to its ergonomic cellulose acetate design.
£7.79£7.79/u -
Organic
FlorameFlorame Anti-Dandruff Serum 50ml
Florame Anti-Dandruff Serum is a synergy of active ingredients of natural origin to care for the scalp.£14.29£285.80/l -
NioxinNioxin Kit 2 Natural Hair Progressed Thinning 340ml
Natural hair progressed thiining
Densifies and protects from the breakage
Natural and very thin hair, very sparse
Contains 3 products: 1 shampoo 150ml + 1 conditioner150ml + 1 treatment 40ml£38.51£113.26/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Eimi Volume Natural Volume Styling Mousse 300ml
Professional volumising mousse for hair
£17.50£0.06/ -
Organic
FlorameFlorame Fortifying Shampoo 250ml
FLORAME Fortifying Shampoo combines the efficiency of Maca root, renowned for stimulating and strengthening the hair fibre, with Arginine, an amino acid essential for the proper functioning of the hair bulb£12.42£49.68/l -
OlaplexOlaplex N°5P Enhancer Dejauning Conditioner Blonde 250ml
Nourishing conditioner that seals in luminosity and neutralises unwanted yellow tones from the roots to the ends of the hair. For blonde, white and grey hair.
£30.92£123.68/l -
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Yellow Killer Shampoo 200ml
Shampoo with camelia oil
it brightens the grey, white and blond hair and kills the yellow effect.
£23.34£116.70/l -
Organic Made in France
PhytemaPhytema Colour Protecting Shampoo Organic Fleur de cerisier and Redcurrants 250ml
Maintains and prolongs the hold of Capillary Colouring.
£15.18£60.72/l -
Color & SoinColor & Soin Baume Après-Shampoing Démelant Révélateur de Couleur 200ml
Formulé avec des conditionneurs d’origine naturelle, il apporte douceur et brillance aux cheveux.
£12.08£60.40/l -
-20%
LazartigueLazartigue Clear DS Kerato-Reducing Anti-Dandruff Shampoo 200ml
Shampoo for recurring dandruff.
£17.11 £21.38£85.55/l -
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Chamomile Lightening Shampoo 200ml
This shampoo will gradually lighten natural hair from chestnut to blonde.
£23.34£116.70/l -
FlorameFlorame Organic Jojoba Plant Oil 100ml
Jojoba plant oil hydrates & revitalizes dull hair & dry, mature skin.
£15.61£156.10/l -
Made in France
NeutradermNeutraderm Extra-mild Shampoo Dermo-protect 100ml
NEUTRADERM Extra mild shampoo efficiently cleans your hair while protecting hair fiber and scalp.
£4.03£40.30/l