Hair products and treatments
-
ApivitaApivita Express Beauty Hydrating Capillary Masks 20ml
Provides deep, intense Hydration. Protects against damage and prevents split ends. Leaves hair extremely soft.
£3.95£197.50/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Intense Curls Curls Nutrition Masks Curly and Frizzy Hair 200ml
The mask that instantly detangles and nourishes curly and frizzy hair.£21.29£106.45/l -
Organic
CoslysCoslys Nourishing Masks 250ml
Treat your hair to real Care with Coslys nourishing Masks, specially formulated for dry or textured hair.
£18.55£74.20/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serie Expert Keratin Alpha Sleek Keratin shampoo frizzy and unruly hair 500 ml
Gently cleanses while smoothing and strengthening hair with keratin for long-lasting shine and frizz control.
£32.34£64.68/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Hair Touch Up Retouching Dark Blonde Roots 75ml
Immediate camouflage of roots.
£16.49£219.87/l -
OlaplexOlaplex Discovery set for healthy hair limited edition
With 6 products in mini format, this kit offers everything you need to repair, wash, hydrate and style your hair so that it regains its beauty.
£37.88£360.76/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Metal Detox Concentrated protective oil 50ml
Concentrated Metal Detox oil for soft, shiny, supple, silky hair. A light, rapidly-absorbed concentrated texture that combats hair breakage and preserves its Colour. Brittle hair regains its suppleness.
£29.95£599.00/l -
DucrayDucray Dermatological protective shampoo 400 ml
Gently cleanses the whole family's hair with a 91% natural, biodegradable formula for a balanced scalp and hydrated hair.
£7.97£19.92/l -
ArganicareArganicare Coco Protective Hydrating Care without rinsing 400ml
The Arganicare range with Coco nut oil is a blessing for the hair, improving the health of the scalp, promoting growth and adding volume, softness and shine.
£11.99£29.98/l -
-20% Vegan
KorresKorres Anti-dandruff Shampoo Laurel And Echinacea 250 ml
anti dandruff shampoo
with laurel and echinacea
dry hair and dry scalp
£9.41 £11.76£37.64/l -
ApivitaApivita Conditioner for Oily Roots and Dry Ends 150ml
Apivita Conditioner hydrates and repairs damaged dry ends. Adds volume.
£13.19£87.93/l -
In HaircareIn Haircare Nourishing Intensive Repair n'Care Masks Dry or damaged hair 250ml
In Haircare presents its first mask An intense mask that nourishes, repairs and strengthens from the very first use A genuine melting balm rich in active ingredients that softens and helps detangle hairrepair n' care the ultimate care for your hair
£23.44£93.76/l -
Organic Vegan
MÁDARA organic skincareMÁDARA organic skincare Grow Volumea Shampoo 250ml
Shampoo with caffeine, zinc and mushrooms, certified natural. Stimulates the scalp.£22.42£89.68/l -
Organic Made in France
AcorelleAcorelle Certified Organic Hair Protector 100ml
Would you like your hair to be naturally protected from the Sun, chlorine and salt water this summer?
£21.64£216.40/l -
-20%
LazartigueLazartigue Curl Specialist Curl revival spray Very curly, frizzy or frizzy hair 250 ml
Curls Awakening Spray instantly redefines curls between shampoos. Frizz is tamed and hair is effectively protected from UV rays.
£20.36 £25.45£81.44/l -
BiokapBiokap Belleza Nourishing and Repair Hair Mask 200 ml
Biokap’s nourishing repair hair mask delivers intense care for dry, damaged or brittle hair without weighing it down.
£19.25£96.25/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Stronger Anti-hair loss serum 50 ml
The STRONGER anti-hair loss serum, 97% natural origin, helps combat temporary hair shedding.
£41.82 £52.28£836.40/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Concentrated Mirror Shine Serum 30ml
A patented leave-in serum for colour-treated hair that delivers instant mirror shine and long-lasting results for up to 10 washes*. Anti-frizz for up to 72 hours** and anti-humidity* Colour preservation***. *On multiple hair attributes, instrumental tests. **Instrumental tests. ***Instrumental test after using the Vitamino Color Spectrum routine.£15.38£512.67/l -
-20% Made in France
Marie RoseMarie Rose Anti Lice and Nits Shampoo 125 ml
This chemical-free anti-lice and nit shampoo effectively tackles head lice and eggs long-term.
£9.95 £12.43£79.60/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Smooth Nourishing shampoo Dry, dull or frizzy hair 250ml
ULTIMATE SMOOTH is a professional hair care ritual designed to nourish and smooth dry, dull, frizzy or frizz-prone hair.£20.89£83.56/l -
Organic
GamardeGamarde Organic Radiance Shampoo Aloe Vera Dull Hair 500ml
Gives shine and gloss to dull hair
£10.70£21.40/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Color Fresh Mask Chocolate Touch Masks 150ml
Colouring zero damage - Masks to revive or transform your colour at home. Revive your blonde hair and say NO to yellow highlights!
£16.39£109.27/l -
A gift for you
RedkenRedken Frizz Dismiss Anti-frizz shampoo Fine and thick hair 300ml
Anti-frizz shampoo for fine and thick hair.
£18.59£61.97/l -
A gift for you
RedkenRedken Extreme Length Fortifying conditioner for long hair 300ml
Redken Exteme Length Fortifying Conditioner detangles and strengthens long hair, including colour-treated and bleached hair.
£22.45£74.83/l -
Organic Made in France
NaturadoNaturado Organic anti-dandruff shampoo 200 ml
Anti-dandruff shampoo restores shine and suppleness
£7.25£36.25/l -
-20% Made in France
DucrayDucray Kelual Ds Anti-dandruff treatment shampoo 100 ml
Reduces severe dandruff and controls excess sebum with a purifying formula, keeping your scalp healthy for up to 8 weeks.
£13.62 £17.03£136.20/l -
OlaplexOlaplex N°0 Repairing treatments 155ml
Repairing and strengthening Care N°0 is an intensive treatment directly inspired by Professional techniques. It prepares your hair for in-depth repair.
£29.90£192.90/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Repairing Cream shampoo Weak, brittle hair 500ml
Repairing Care cream shampoo protects and repairs hair right down to the ends, leaving it stronger and more resistant from the 1st shampoo.
£20.93£41.86/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Oil Reflections Light-revealing oil normal fine hair 30ml
Hair is up to three times smoother* and instantly luminous *with the use of shampoo, mask and oil vs. shampoo without care agents£11.00£366.67/l -
Organic
-
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytopolleine Phyto Rebalancing Plant Concentrate Roll-on 20ml
Phyto POLLEINE is a 100% plant-based oil concentrate - a real vitality cure for your scalp.
£23.53£784.33/l -
Organic
BeauterraBeauterra Gentle Dry Shampoo with Sweet Almond Powder All hair types 50g
Gentle dry shampoo for all hair types that gently cleanses your hair without damaging the scalp.
£6.92£138.40/kg -
JaldesJaldes Silettum Fortifying Shampoo 200ml
Fortifying shampoo that gently cleanses while respecting the scalp.
£14.29£71.45/l -
Organic Made in France
-
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Gentle Hair Conditioner All hair types 175ml
Gently detangles and adds shine to hair fibre.
£13.19£75.37/l -
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Shampoo With Panama Wood 200ml
This natural saponaceous, decocted from Quillaia, hardly lathers and cleans skin without damaging the scalp. It increases and volumizes fine hair.
£23.34£116.70/l