Hair products and treatments
-
Wella ProfessionalsWella Professionals Nutricurls Conditioner for curly and wavy hair 200 ml
Conditioner gently detangles hair and lightly defines Curls.
£17.59£87.95/l -
Bio-RechercheBio-Recherche Caditar Anti-seborrheic Anti-dandruff Shampoo Purifying Sanitizing and Relieving 150ml
Caditar's anti-seborrhoeic shampoo with proven efficiency in relieving itching, purifying and cleansing the scalp
£14.84£98.93/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced Purifying shampoo 300ml
L'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced Purifying and Body Shampoo has been formulated for thinning hair. This lightweight gel gently purifies and gives hair a feeling of density. Hair feels fuller.
£19.68£65.60/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Sesame Vegetable Oil 100ml
organic sesame vegetable oil
£7.46£74.60/l -
-
JaldesJaldes Silettum Fortifying Offre Spéciale 2+1 Mois Offert 60 tablets
Strengthens weakened hair and nails thanks to a combination of active ingredients with proven results.
£15.94£788.33/kg -
-
Vegan A gift for you
RedkenRedken Acidic Grow Full System Scalp density serum for fine hair 100 ml
Strengthen and hydrate fine hair while reducing breakage with hyaluronic acid and fatty acids.
£32.98£329.80/l -
CoslysCoslys Superfatted Bread Cleansing Cream Face, Body and Hair For All The Family 85g
Gently cleanses the skin and hair of the whole family.
£8.78£103.29/kg -
OlaplexOlaplex No.4 Fine Bond Maintenance Shampoo for Fine Hair 250 ml
An ultra-lightweight volumising shampoo, specially designed for fine hair to add body, strength and fullness.
£28.30£113.20/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Detox Purifying Shampoo Rhassoul 250ml
Purifies and detoxifies the scalp with Rhassoul, to restore lightness and shine to oily or suffocating hair.
£13.19£52.76/l -
Made in France
Hei PoaHei Poa Hair Care Pur Monoï Repair Dry and Damaged Hair 100ml
Pure Monoï de Tahiti nourishes and repairs dry, damaged or brittle hair, adds shine and improves styling.
£8.78£87.80/l -
EstipharmEstipharm Bamboo detangling comb Wide Teeth
FSC-certified, this 100% natural product has a practical handle.
£7.60£7.60/u -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Re/Start™ Nutrition Shampoo Curls 1000 ml
This gentle shampoo nourishes and hydrates wavy to curly hair.
£36.36£36.36/l -
RosebaieRosebaie Biotin and collagen Hair serum 100 ml
Biotin and collagen strengthen hair, boost growth and help reduce hair loss.
£20.14£201.40/l -
Vegan
Diet WorldDiet World C'est Moi Qui L'ai Fait Solid Pyrifying Shampoo Aloe Vera 65g
Diet World vegan shampoo brings freshness and vitality to your hair.
£11.54£177.54/kg -
Made in France
RespectueuseRespectueuse Solide Anti-Hair Loss Shampoo 75g
Respectueuse Anti-Hair Loss Shampoo effectively slows down hair loss thanks to its dual action
£10.90£145.33/kg -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Concentrated mask 150 ml
Intensively repairs damaged hair with peptides and amino acids, leaving it stronger, smoother and easier to detangle.
£25.67£171.13/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Concentrate Leave-in conditioning and protective treatment 50 ml
This leave-in citric acid treatment strengthens hair fibres, cuts breakage by 56% and shields up to 230°C for 10x softer, smoother hair.
£14.84£296.80/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Scalp Advanced Dermo-clarifying anti-dandruff shampoo 300ml
L'Oréal Professionnel Scalp Advanced Anti-Dandruff Dermo-clarifying Shampoo gently clarifies and effectively eliminates dry and oily dandruff, while leaving the scalp feeling soothed.
£19.68£65.60/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Gentle Detangling Milk Care 200ml
Detangled and hydrated without being weighed down, your hair is softer, lighter and infinitely softer.
£10.44£52.20/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Aminexil Advanced Anti-Hair Loss Treatment 42x6ml
The Activa Anti-Hair Loss programme has been formulated for hair that tends to fall out. It reduces hair loss for denser hair in as little as 6 weeks*.
*Clinique study with 130 men over 6 weeks.
£108.13£429.09/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Concentrate Conditioner 500ml
Repairing conditioner for sensitised hair
£32.09£64.18/l -
Vegan A gift for you
RedkenRedken Acidic Color Gloss Refillable gentle shampoo coloured and highlighted hair 300 ml
Gently cleanses colour-treated hair while strengthening fibres and preserving shine, thanks to amino acids and an acidic pH.
£26.74£89.13/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Equave Kids Shampoos Strawberry Perfumes 300ml
Detangling shampoo for all hair types.
£17.58£58.60/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Nourish High-nutrition hair mask 250 ml
Lazartigue mask with shea butter and babassu intensely softens and nourishes thick dry hair.
£33.74 £42.18£134.96/l -
Vegan A gift for you
RedkenRedken Acidic Color Gloss Nourishing Conditioner Cheveux Colorés Méchés 300ml
Conditioner that intensely nourishes and adds shine, thanks to its acid pH formula£26.74£89.13/l -
RosebaieRosebaie Monoi and collagen Shampoo 500 ml
Rich in fatty acids, monoi deeply hydrates dry and damaged hair while gently cleansing, repairing and strengthening the hair fibre.
£17.26£34.52/l -
OlaplexOlaplex No.5 Bond Maintenance Conditioner fine hair 250 ml
An ultra-lightweight volumising conditioner designed for fine hair, adding body, strength and fullness without weighing it down.
£28.30£113.20/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Volume Grapefruit and rose organic shampoo fine, flat hair 200 ml
This organic grapefruit and rose shampoo instantly adds lightweight volume and body for beautifully full, airy hair from the first wash.
£7.58£37.90/l -
-11% A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Anti-Stain Colour Shampoo Refill Colouring and straightening hair 750ml
The Shampoo that protects against colour fading for up to 12 shampoos*. *Clinical study carried out on 22 volunteers over 28 days with coloured hair.£16.08 £18.08£21.44/l -
Made in France
DucrayDucray Kelual Squanorm Refreshing anti-dandruff shampoo 200ml
Refreshing, effective against oily dandruff.£12.08£60.40/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Saryna Key Damage Repair Boha Karite 1 Phial 12ml
Damage Repair
Boha Shea
1 phial£21.29£1,774.17/l -
Made in France
OlaplexOlaplex N°4D Detoxifying Dry Shampoo 50ml
N°4D Dry Shampoo is an innovative, volumising spray shampoo that cares for your hair and scalp. Absorbs sebum efficiently.
£16.44£328.80/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Tecni Art Styling Gel Extra Hold 6 200ml
Loreal Professional Fix Max Styling gel gives you a total control of your hair.
£18.68£93.40/l -
ApivitaApivita Shampoo Oily Roots and Dry Ends 250ml
Gently cleanses. Regulates sebum. Moisturizes dry ends.
£14.72£58.88/l