Hair products and treatments
-
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Propos'nature Organic Linen Hydrolate 100ml
Organic linden hydrolate
restores radiance to all skin types
£7.14£71.40/l -
-20%
KorresKorres Hair Loss Shampoo For Women Cysteine And Glycoproteins 250ml
hair loss shampoo for women
_x000D_with cysteine and glycoproteins
_x000D_stimulates and improves hair regrowth while toning (cysteine)
£13.87 £17.35£55.48/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Intense repair hair serum vegan collagen 75 ml
Collagen hair repair serum for severely damaged or weakened hair – no rinse required
£10.27 £12.08£136.93/l -
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Shampoo For Fair Hair 200 ml
Apporte de l'éclat aux cheveux clairs ainsi que des notes d'ensoleillement
Pour les cheveux du blond foncé au blond clair.£23.34£116.70/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Care After Shampoo Soothing Gel Sensitive Scalp 200ml
A fresh, light Gel that instantly soothes irritation and itching, while respecting the natural balance of the microbiome.
£15.24£76.20/l -
GamardeGamarde Organic Gentle Apricot Kernel Conditioner 200ml
After - Certified organic shampoo, ultra-gentle, easy to apply for beautiful hair.
£12.64£63.20/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Color Motion Colour Protecting Shampoo 500ml
Colour-protecting shampoo that keeps your hair soft and shiny.
With Wellaplex strengthening technology for more resistant hair.£21.38£42.76/l -
BiokapBiokap Belleza Biphasic Restructuring Hair Oil 125 ml
Repairs and strengthens dry or damaged hair while adding shine, thanks to sweet almond oil and plant-based ceramides.
£13.85£110.80/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Repairing organic hair mask dry or damaged hair 250 ml
Dermaclay’s repairing organic hair mask deeply nourishes and restores dry or damaged hair, leaving it soft, shiny and full of vitality.
£15.38£61.52/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Concentrated Mirror Shine Serum 50ml
A patented leave-in serum for coloured hair that delivers instant mirror shine and long-lasting results for up to 10 washes*. Anti-frizz for up to 72H** and anti-humidity. Colour preservation***. *On multiple hair attributes, instrumental tests. **Instrumental tests. ***Instrumental test after using the Vitamino Color Spectrum routine.£23.44£468.80/l -
Organic
BiokapBiokap Belleza Bio Balancing shampoo bioes 200ml
shampoo helps the scalp regain its optimal balance by regulating sebum production. The result: hair is soft and light, and the rebalancing shampoo leaves a fresh sensation of well-being.
£12.65£63.25/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Organic anti-hair loss serum 50 ml
This Serum has been proven to slow down hair loss, stimulate your hair and make it denser.
£16.49£329.80/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Color Fresh Mask Pearl Blonde temporary Colouring Masks 150ml
13 Masks to revive or transform your colour at home in just 10 minutes.£16.49£109.93/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Revlonissimo 45 Days Color Care Shampoo & Conditioner Intense Copper Conditioner 275ml
Preserves colour radiance and leaves hair silky, nourished and shiny in a single step.
£9.89£35.96/l -
BiopousseBiopousse Café pousse serum 100ml
This serum strengthens roots, stimulates growth and intensely nourishes lengths. It leaves hair softer, shinier and stronger.£24.50£245.00/l -
BiokapBiokap Belleza Frequent Use Shampoo 200ml
Formulated with plant-based cleansing agents, pure essential oils and plant extracts, Bellezza frequent use shampoo is ideal for all hair types.
£11.00£55.00/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Re/Start™ Hydrating Melting Care 200ml
Hydrating Melting Care 200ml.
£14.30£71.50/l -
RosebaieRosebaie Blonde Lightening shampoo for blonde and white hair 500 ml
Gentle shampoo for curly, coily and afro hair.
£15.95£31.90/l -
American CrewAmerican Crew Daily Deep Hydrating Shampoo 1L
American Crew Daily Deep moisturising shampoo and conditioner for hair and scalp, rich in conditioning emollients, leaving hair smooth all day long
£26.75£26.75/l -
UriageUriage Ap Hair Fortifying Anti-Hair Loss Shampoo 200 ml
Revitalise and strengthen hair from the root with tricho-peptides and caffeine to help reduce hair loss and boost resilience.
£17.58£87.90/l -
-20%
LazartigueLazartigue Neutralize Violet Dejauning Care Grey, white and blonde hair 150
Try Lazartigue Neutralize Dejaunizing Violet Conditioner to effectively neutralize unwanted shine.
£19.33 £24.17£128.87/l -
OlaplexOlaplex No.5 Bond Maintenance Conditioner fine hair 100 ml
An ultra-lightweight volumising conditioner designed for fine hair, adding body, strength and fullness.
£17.44£174.40/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Oil Reflections Illuminating Masks 150ml
Revitalizing hair structure
£22.46£149.73/l -
-20%
LazartigueLazartigue Cica-Calm Dermo-soothing Gel Sensitive scalp 75ml
Enriched with restorative Centella asiatica, this refreshing gel instantly calms itching sensations and combats the urge to scratch for good.
£24.82 £31.02£330.93/l -
American CrewAmerican Crew Grooming Cream Cire De Coiffage 85g
Creates unstructured or tousled styles. Gives hair an Ultra shine effect.
£16.49£194.00/kg -
CartelCartel Crystal Rose Hair Brush 1 x unit
This gentle hairbrush detangles painlessly while soothing the scalp with a delicate massage.
£13.64£13.64/u -
-20% Vegan
KorresKorres Argan oil Permanent Hair Colour With Argan Oil 50ml 8.3 LIGHT GOLDEN BLONDE
Permanent and long lasting colour
provides radiant colour and shine
with argan oil
£11.26 £14.06£225.20/l -
Vegan A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Curl Silicone-Free No-Rinse Skincare 250ml
Repairing leave-in Care for damaged Curls£33.17£132.68/l -
Vegan
American CrewAmerican Crew Anti-Dandruff + Dry Scalp Shampoo Anti-dandruff + Dry Scalp 250ml
Anti-dandruff shampoo + Dry scalp.
£17.59£70.36/l -
ApivitaApivita Women's Tonic Shampoo 250ml
APIVITA's TONIQUE range for the prevention and treatment of hair loss helps to effectively control seasonal or hereditary hair loss.
£12.53£50.12/l -
Organic Made in France
GamardeGamarde Purifying organic juniper tar shampoo for dandruff-prone hair 500 ml
Purifying organic shampoo with juniper tar for flaky scalps.
£11.38£22.76/l -
-
RivadouceRivadouce Soin Leave-in shampoo 250 ml
A leave-in shampoo for the scalp and hair of people who are bedridden or have reduced mobility.
£11.98£47.92/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Repair shampoo eco-refill 500 ml
Absolut Repair Molecular Shampoo, Sulfate Free, Repairs Damage & Restores Strength.
For all types of damaged hair, 300ml.£32.09£64.18/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Re/Start™ Protective melting Care 200ml
Protective melting Care 200ml.
£14.30£71.50/l