Hair products and treatments
-
Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Anti-lice Natural Lice Treatment Lotion 50 ml
Kills head lice and nits in a single application by suffocation, without irritating the scalp.
£10.22£204.40/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Nutricurls Nourishing Spray for Wavy Hair Cheveux Ondules 150ml
Creamy no-rinse Care that helps define waves while leaving them supple.
£19.80£132.00/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Repair Protective leave-in care 95 ml
Wella Professionals’ Ultimate Repair delivers the deepest repair for intensely damaged hair.
£22.46£236.42/l -
ApivitaApivita Keratin Repair Nourishing and Repairing Shampoo 250ml
Apivita Nourishing and Repairing Shampoo Gently cleanses and helps repair dry, damaged hair. Restores its natural softness.
£15.24£60.96/l -
Color & SoinColor & Soin Masks Intensive Colour 200ml
hair is strengthened and the scalp feels comfortable after continuous use
£13.19£65.95/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Equave Kids Princess Look™ gift set strawberry fragrance
The Revlon Professional Princess Look™ gift set includes a 300 ml shampoo and 200 ml detangler, specially designed for children’s hair.
£26.74£53.48/l -
Organic
FlorameFlorame Purifying Shampoo Greasy hair 250ml
Florame Purifying Shampoo, certified organic, gently cleanses oily scalps. Its formula combines Nettle and zinc to regulate excess sebum and purify the scalp
£12.64£50.56/l -
-
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Color Brilliance Fine Hair Conditioner Conditioner Colores 200ml
To improve the hair's surface and enhance the shine of the Colour.
£14.29£71.45/l -
ApivitaApivita Bee Sun Safe Hair Oil with Sun Filters 100ml
APIVITA Bee Sun Safe oil protects and preserves hair colour, moisturises and nourishes.
£13.85£138.50/l -
-15%
Energie FruitEnergie Fruit SOS gloss intense shine hair serum 75 ml
This ultra-innovative serum, enriched with lactic acid, smooths the hair cuticle for instant, high-shine results.
£10.27 £12.08£136.93/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Scalp Advanced Professional intense soothing treatment 200ml
L'Oréal Professionnel's Scalp Advanced intense soothing treatment has been formulated for sensitive, itchy scalps. It will hydrate hair and soothe itchy scalps.
£23.53£117.65/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Huile Bi-Phase 90ml
Absolut Repair Molecular Rinse-Out Serum, Repair Damage & Restore Strength, Deep Molecular Repair & Instant Transformation.
For all types of damaged hair, 250ml.£52.49£583.22/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Vegetable Borage Oil 100ml
recognized for its effectiveness in the process of skin regeneration.
£18.55£185.50/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Pro Longer No-rinse cream 150ml
FILLOXANE: Penetrates the heart of the fibre to reinforce the internal structure and PQ6: Smooths the surface of the fibre. Thermal Protection 230°C
£20.89£139.27/l -
Organic
BiokapBiokap Belleza Bio Shampooing bio Ultra Délicat Tous types de cheveux 200ml
Shampoing bio usage fréquent pour tous types de cheveux. Nettoie en douceur, hydrate et protège naturellement. Convient également aux cheveux colorés. Vegan£11.54£57.70/l -
-20% Made in France
SanofloreSanoflore Sublima Scalp Serum 50 ml
Sublima’s reparative scalp serum strengthens hair from the root with a patented vegan Collagen, Retinol and Keratin complex, boosted by Caffeine.
£27.38 £34.22£547.60/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Orange neutralising shampoo for chestnut hair 300ml
Vitamino Color Spectrum Blue Neutralizing Shampoo instantly neutralizes unwanted orange highlights in brown to light brown hair.£23.64£78.80/l -
ApivitaApivita Color-Protecting Conditioner 150 ml
This conditioner moisturises and preserves the shine and radiance of the Colour. It protects the dye from fading.
£16.28£108.53/l -
A gift for you
RedkenRedken All Soft Argan Oil 6 Multi-Benefits 100ml
Multi-benefit oil for all hair types
£40.64£406.40/l -
A gift for you
RedkenRedken All Soft Mega Curls No-Rinse Nourishing Treatment 150ml
Hydramelt nourishing leave-in Care for very dry, curly to frizzy hair
£26.75£178.33/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Curl defining cream gel 150 ml
A lightweight curl-defining cream gel that enhances natural waves and curls without stiffness or crunch.
£13.08£87.20/l -
Organic
FlorameFlorame Bioes Family Shampoo 400ml
Family Shampoo with organic essential oils can be used by the whole family on a daily basis.
£16.49£41.22/l -
UriageUriage Ap Hair Intensive Anti-Hair Loss Serum 100 ml
Boosts hair growth and helps reduce hair loss with its caffeine, arginine and vitamin C & E-enriched formula.
£31.36£313.60/l -
AlphanovaAlphanova Kids Lice radical treatment lotion coconut oil Kids zéropou 100ml
Radical natural treatment to eliminte nits and lice in one use.
£9.79£97.90/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Uniq One Hair Treatment Masks En Spray Sans Rincage Perfumes The Vert 150ml
The Masks spray has many benefits for the hair.
£16.49£109.93/l -
Organic Made in France
RespectueuseRespectueuse Multi-use nourishing balm body, lips and hair balm 30 g
This 100% natural, organic-certified nourishing balm deeply hydrates, protects and soothes dry areas.
£14.29£476.33/kg -
-20% Made in France
SanofloreSanoflore Sublima Long-Lasting Care 50ml
SUBLIMA Long-Lasting Repairing Skincare protects and disciplines the hair fibre without weighing it down, thanks to its patented complex of Collagen, Retinol* and Keratin.
£18.83 £23.53£376.60/l -
ApivitaApivita Keratin Repair Nourishing and Repairing Conditioner Dry and Damaged Hair 150ml
Nourishes and repairs dry, damaged hair. Leaves your hair soft and supple.
£15.38£102.53/l -
Organic
FlorameFlorame Nourishing Anti-Frizz Serum 50ml
Florame Anti-Frizz Nourishing Serum is the ideal finishing touch for shiny, frizz-free hair£14.29£285.80/l -
-20% Vegan
LazartigueLazartigue Nourishing Solide Shampoo 75g
Enriched with Desert Date Palm oil, this solid vegan shampoo, formulated with 93% natural ingredients, gently cleanses, hydrates and nourishes all hair types.
£10.99 £13.74£146.53/kg -
AcmAcm Novophane Ultra Nourishing Shampoo 200ml
This shampoo is a complete and extremely nourishing care for dry and damaged hair . It nourishes it without weighing it down, so that your hair is supple and hydrated. The shampoo repairs it and protects it from all external aggressions. It also allows faster detangling . The hair is thus shiny and completely revitalized.
£8.56£42.80/l -
ApivitaApivita Colour Protection Shampoo 250ml
APIVITA Colour Protection Shampoo gently cleanses your hair and restores its shine and colour.
£12.31£49.24/l -
WaamWaam Waaaaw Hair Ritual! 50ml
The WAAAAW! hair ritual, co-created with Skin-neuve, is a protective, nourishing and strengthening hair care product. It is particularly suitable for caring for hair exposed to the Sun, salt or chlorine. It protects the Capillary fibre from external aggressions.
£9.89£197.80/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Tecni Art Depolish Pate Destructurante Effet Brut Force 4 100ml
Effet Brut destructuring paste.
£18.68£186.80/l -
Made in France
KloraneKlorane Cupuacu Cica-sérum Réparateur BIO Cheveux très secs, abîmés 100ml
This repairing, heat-protective serum intensely nourishes and protects very dry, damaged hair.
£12.04£120.40/l