Hair products and treatments
-
Organic Vegan
HerbatintHerbatint Repair Shampoocuntegn Fortifying and Repairing 260 ml
Repair Shampoo, fortifying and repairing.
£14.08£54.15/l -
Organic Made in France
-
Made in France
Hei PoaHei Poa Tahiti Detox Exfoliating jelly 100 ml
This gentle exfoliating jelly removes dead skin cells and impurities from all hair types, suitable for ages 3 and up.
£13.74£137.40/l -
EstipharmEstipharm Prestige Comb with Napoli handle
Ideal for combing hair or for lifting and parting.
£4.75£4.75/u -
-15% Organic Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit 2-in-1 reconstructing mask and detangler vegan collagen & vitamin B 200 ml
A 2-in-1 reconstructing mask and detangler for very damaged or weakened hair, silicone-free
£6.30 £7.42£31.50/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Nutri Enrich Nourishing Mask for Dry & Fragile Hair 500ml
Intense nutrition for dry and weakened hair
£28.88£57.76/l -
Organic
-
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Volume Foam 125ml
Volumising foam with hop
ideal for slack and thin hair.
£23.33£186.64/l -
In HaircareIn Haircare Wash n'Care Gentle Shampoo Dry or damaged hair 250ml
In Haircare presents its first shampoo A gentle shampoo, essential for dry to damaged hair. Cleanses efficiently, nourishes deep down and fortifies hair. Hair is left soft, silky and sheathed. wash' n care means taking care of your hair from the very start of your routine
£18.59£74.36/l -
Made in France
CytolnatCytolnat Cytolcap Gentle Revitalising Shampoo Dull and damaged hair 250ml
Nourishing care for weakened, dull hair.
92% of ingredients of natural origin according to ISO 16128 standard.£16.14£64.56/l -
-15% Organic Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Miraculous organic balm 10-in-1 multi-use balm 38 g
Hydrates, nourishes, soothes and removes makeup—ideal for face and body, all skin types.
£6.44 £7.58£169.47/kg -
ParanixParanix Metal comb to combat lice, nits & eggs x1
Paranix Metal Anti-Lice Comb Removes Lice, Nits and Eggs
£7.69£7.69/u -
BiokapBiokap Belleza Nourishing Detangling Balm 125ml
Bellezza Nourishing Detangling Balm is ideal for caring for dull, damaged hair. It improves detangling and does not weigh down the hair fibre.
£13.74£109.92/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Violet Repairing brightening mask Bleached Blonde, Grey, White Hair 200 ml
Revives the shine of cold highlights while repairing damaged hair.
£21.29£106.45/l -
RosebaieRosebaie Monoi and collagen Hair mask 500 ml
Rich in fatty acids, this monoi deeply hydrates dry, damaged hair while removing impurities, repairing and strengthening the hair fibre.
£18.68£37.36/l -
RosebaieRosebaie Barbary fig B.otox mask 250 ml
Revive dry, damaged hair and banish frizz with this deep-treatment mask that also promotes healthy hair growth.
£20.80£83.20/l -
RosebaieRosebaie Aloe Vera Keratin mask 500 ml
Hydrating keratin and aloe vera hair mask to treat and protect.
£17.26£34.52/l -
-15% Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Airlift Boost volume and density spray serum fine and fragile hair 100 ml
Instantly boosts volume and strengthens hair fibres with a lightweight keratin-protein and peptide formula.
£11.21 £13.19£112.10/l -
OlaplexOlaplex Blonde enhancer toning shampoo N°4P 250 ml
OLAPLEX No.4P Blonde Enhancer Toning Shampoo neutralises brassy tones, leaving hair toned, stronger and softer.
£28.30£113.20/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytophanere Ultra length-boosting serum 50 ml
Boosts hair growth and strengthens strands from root to tip with ginseng, pumpkin and a protective botanical complex.
£31.99£639.80/l -
-20% Vegan
KorresKorres Argan oil Permanent Hair Colour With Argan Oil 50ml 6.3 GOLDEN HONEY BLONDE
Permanent and long lasting colour
provides radiant colour and shine
with argan oil
£11.26 £14.06£225.20/l -
A gift for you
RedkenRedken Extreme Strengthening shampoo for weakened hair 500 ml
Strengthening shampoo for damaged hair
£24.60£49.20/l -
RosebaieRosebaie Argan Oil Keratin Masks Colouring hair 500ml
Prolongs the radiance of Colour, nourishes and strengthens£17.50£35.00/l -
Organic Made in France
DermasensDermasens Extra-Gentle Purifying Shampoo oily hair 400 ml
An extra-gentle purifying shampoo for sensitive, oily scalps.
£10.99£27.48/l -
-20% Vegan
KorresKorres Argan oil Permanent Hair Colour With Argan Oil 50ml 7.3 GOLDEN BLOND
Permanent and long lasting colour
provides radiant colour and shine
with argan oil
£11.26 £14.06£225.20/l -
-20%
LazartigueLazartigue Hair Styling Protective Detangling Care 250ml
Enriched with ginger and magnolia extracts, this leave-in Care instantly detangles and improves styling.
£21.40 £26.74£85.60/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Fortify Fortifying Anti-hair loss treatment 50ml
LAZARTIGUE fortifying anti-hair loss shampoo enriched with guarana and ricinus improves scalp blood circulation and activates hair growth.
£4.39 £5.48£87.80/l -
-20% Vegan
KorresKorres Argan oil Permanent Hair Colour With Argan Oil 50ml 5.3 GOLD BROWN
Permanent and long lasting colour
provides radiant colour and shine
with argan oil
£11.26 £14.06£225.20/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Re/Start™ Protective micellar shampoo 250ml
Protective micellar shampoo 250ml.
£14.29£57.16/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Shampooing Anti Sceptique Anti-chute Unique Pro 500ml
Pure African shea shampoo.
£35.20£117.33/l -
Organic Vegan
MiyéMiyé Hair thickening powder 25 g
Lightweight texturising powder adds natural volume and hold to fine or thinning hair.
£26.63£1,065.20/kg -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Hair Touch Up Light Brown Root Touch-Ups 75ml
Immediate camouflage of roots.
£16.49£219.87/l -
AquaromatAquaromat V-comb Lice And Nits Electric Cleaner
Electric lice and nits cleaner as easy to use as a classic comb.
Free of chemicals and effective even against the most resistant lice.
Comb and suck at the same time.
Lice and nits are extracted cleanly in the capture filter.£52.49 -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Intense Curls Gelée Curly and Frizzy Hair 250ml
The gel that fixes the natural shape of curls and hydrates the hair fibre.£17.59£70.36/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serie Expert Keratin Alpha Sleek Shampoo refill frizzy and unruly hair 500 ml
Gently cleanses while smoothing and strengthening hair with keratin-enriched formula for long-lasting shine and frizz control.
£27.58£55.16/l -
Organic Made in France
PhytemaPhytema Séborégulating shampoo 250 ml
Bioes Sebum-Regulating Shampoo 250ml is ideal for hair with oily tendencies.
£15.18£60.72/l