Hair products and treatments
-
Organic
CentifoliaCentifolia Repairing Cream shampoo Weakened, brittle hair 200ml
Repairing Care cream shampoo protects and repairs hair right down to the ends, leaving it stronger and more resistant from the 1st shampoo.
£7.99£39.95/l -
René FurtererRené Furterer Color Glow Colour Protecting Shampoo 100ml
Enriched with 100% natural active ingredients, it eliminates impurities, closes the scales and prevents the colour from fading for up to 10 weeks
£7.69£76.90/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Anti Sceptic Treatment 2x30ml
SARYNA KEY™ Anticeptics hair loss treatment contains natural plant extracts, Tea tree oil, as well as BETOFIX™ technology
£68.15£1,135.83/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Shampoos Creamy Dry Hair Shampoo Apricot Butter / Jojoba Oil 200ml
Centifolia Apricot Butter / Jojoba Oil Dry Hair Cream Shampoo
£9.89£49.45/l -
PropoliaPropolia Etre De Meche Bioes Conditioner 150ml
Conditioner adds suppleness and shine.
£14.29£95.27/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Pur Conditioner Apres-shampooing Controle Des Boucles Curl Control Beurre De Karite D'afrique 500ml
Pure African shea shampoo.
£44.83£149.43/l -
-
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Smooth Miracle Oil Serum Dry, dull or frizzy hair 100ml
ULTIMATE SMOOTH is a professional hair care ritual designed to nourish and smooth dry, dull, frizzy or frizz-prone hair.£36.37£363.70/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Repair Shampoo Rinse-Off Serum and Masks Kit Damaged Hair
Give your hair a deep repairing treatment for very damaged hair with the Trio Absolut Repair Molecular discovery kit from L'Oréal Professionnel.
£32.10£142.67/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Volume Pink grapefruit rose organic hair conditioner gel 200 ml
Instantly boosts volume and softness from the roots, leaving hair airy, lightweight and never weighed down from the first use.
£12.64£63.20/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Nutri-Enrich Merveilleuse Hair Balm Dry And Brittle 150ml
Nourishing leave-in Care for dry, damaged hair.
£16.50£110.00/l -
Soivre CosmeticsSoivre Cosmetics Method Curly Masks co wash 500ml
Masks Co-wash 500ml Curly Method to repair and detangle curly and frizzy hair.
£13.75£27.50/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Sun Care After Express Conditioner 200ml
With this conditioner express Wella Professionals , your hair will be repaired thoroughly after exposure to sunlight.
£15.94£79.70/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Scalp Advanced Dermo-clarifying anti-dandruff shampoo 500ml
L'Oréal Professionnel Scalp Advanced Anti-Dandruff Dermo-clarifying Shampoo gently clarifies and effectively eliminates dry and oily dandruff, while leaving the scalp feeling soothed.
£29.86£59.72/l -
Organic Made in France Vegan
CentifoliaCentifolia Colour Prolonged Protective Masks Coloured or streaked hair 250ml
For colour-treated or highlighted hair, approved by professional hairdressers, brilliant colour from the 1st use, lasting for 6 weeks.
£19.69£78.76/l -
Organic
BeliflorBeliflor Nutrition Nourishing Bioes Masks Dry hair 150ml
This Masks has been formulated for dry, damaged hair
£15.38£102.53/l -
BiokapBiokap Anticaduta Men's hair treatment anti-hair loss 60 capsules
Supports stronger, fuller hair in men with a blend of biotin, zinc, selenium and antioxidant-rich pomegranate and millet extracts.
£23.53£490.21/kg -
Les couleurs de JeanneLes couleurs de Jeanne Preparatory Clay Masks Plant-based Colouring Fixer 150 g
A clay-based hair mask that fixes Les couleurs de Jeanne plant-based colouring.
£11.54£76.93/kg -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced Professional Densifying Serum 90ml
L'Oréal Professionnel's Serioxyl Advanced Density Activating Serum has been formulated to treat hair density loss. Used Daily use, this lightweight serum multiplies hair mass.
£42.79£475.44/l -
-20%
Phytosun AromsPhytosun Aroms Argane Vegetable Oil For Dry Skin And Hair Bioes 50ml
PHYTOSUN ARÔMS
Argane Plant Oil
Argania spinosa
Anti-Age for mature and dry skin
Organic Cosmetics
50ml£8.80 £10.99£176.00/l -
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Shampoo Reflets Marron Noisette 200ml
Colour-activating shampoo with camellia oil, intensifies hazelnut-brown highlights and restores shine to your hair.
£23.34£116.70/l -
-15% Organic Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Miraculous organic balm 10-in-1 multi-use cherry blossom fragrance 38 g
This multi-use organic balm for face and body gently removes makeup, nourishes and soothes – perfect for travel.
£6.44 £7.58£169.47/kg -
-20% Made in France
SanofloreSanoflore Sublima Repair hair mask 200 ml
This lightweight repair hair mask nourishes and strengthens hair without weigh-down, powered by a patented vegan Collagen, Retinol and Keratin complex.
£17.11 £21.38£85.55/l -
Organic Made in France
WaamWaam Signature Hair Curl Jelly 200 ml
WAAM Curls Jelly is the product of choice for curls that look great and don't look like cardboard!
£18.16£90.80/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Concentrate Day & Night Serum 24/7 100 ml
Intensively repairs damaged hair day and night with citric acid and squalane for 9x stronger, shinier hair.
£35.21£352.10/l -
VitalcareVitalcare Retouching light brown roots 75ml
Light brown root touch-up spray 75ml£12.40£165.33/l -
A gift for you
RedkenRedken Styling Hybrid Curl Stylers 72H Definition Curls Hydrating Cream 250ml
Curls Hydrating Cream£26.75£107.00/l -
Organic Made in France
NaturadoNaturado Pure Organic Coco Oil Spray Body & Hair 150ml
Hydrating oil for body and face - Capillary care.
£12.35£82.33/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Vegetable Argan Oil 100ml
This oil is particularly adapted to the care of the mature and very dry skins
£17.60£176.00/l -
ApivitaApivita Anti-dandruff shampoo Oily Dandruff 250ml
Fights greasy dandruff. Soothes itching. Regulates sebum secretion.
£12.53£50.12/l -
Made in France
OlaplexOlaplex N°4D Detoxifying Dry Shampoo 250ml
N°4D Dry Shampoo is an innovative, volumising spray shampoo that cares for your hair and scalp. Absorbs sebum efficiently.
£28.30£113.20/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Color Motion Colour Protecting Shampoo 250ml
Colour-protecting shampoo.
£14.83£59.32/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Reparer Shampoos Damaged, brittle hair 100ml
Repairs and strengthens damaged, brittle hair.
£6.48£64.80/l -
Organic
LadrômeLadrôme Rosemary A Verbenone Floral Water Floral Air Part 200ml
Rosemary Water is traditionally used on the hair to help purify and regulate an unbalanced scalp (dandruff, greasy hair, etc.)
£14.75£73.75/l -
Made in France Vegan
AlphanovaAlphanova Daily Sun Shimmering sublime oil shimmering pink glow 50 ml
Alphanova’s Pink Glow shimmering oil deeply nourishes and leaves skin silky-smooth with a radiant finish.
£15.38£307.60/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Eimi Volume Boost Bounce Mousse volume 72H curly hair 300ml
72H Curls Defining Foam£18.68£62.27/l