🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

Hair products and treatments

  1. L'Oréal Professionnel Vitamino Color Vitamino Color Resveratrol Colour Fixing Masks 250ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Vitamino Color Vitamino Color Resveratrol Colour Fixing Masks 250ml

    Masks to prevent colour fading.

    (146)
    £24.50
    £98.00/l
  2. A gift for you
  3. Organic Vegan
    Respectueuse Solide Detox Bioes Shampoo Natural Tea Tree Perfumes 75g
    Respectueuse

    Respectueuse Solide Detox Bioes Shampoo Natural Tea Tree Perfumes 75g

    Detox solid shampoo: for sensitive, irritated scalps and dandruff. Soothes itching and detoxifies hair.

    (0)
    £9.80
    £130.67/kg
  4. Wella Professionals Invigo Blonde Recharge Colour Reviving Shampoo 250ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Invigo Blonde Recharge Colour Reviving Shampoo 250ml

    For radiant natural or coloured blonde hair

    (101)
    £14.28
    £57.12/l
  5. L'Oréal Professionnel Vitamino Color Perfecting Multipurpose Spray For Colour Treated Hair Color 10 In 1 190ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Vitamino Color Perfecting Multipurpose Spray For Colour Treated Hair Color 10 In 1 190ml

    This 10-in-1 color-enhancing spray is a multi-purpose spray with a high concentration of anti-oxidants. This spray can benefit from 10 actions.

    (52)
    £20.45
    £107.63/l
  6. A gift for you
    Phyto Paris Colour Après-Shampooing Raviveur d'Eclat Colored, Highlighted Hair 175ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Colour Après-Shampooing Raviveur d'Eclat Colored, Highlighted Hair 175ml

    Specially formulated for coloured and highlighted hair, this shampoo cleans gently to protect the colour and revive its shine. 

    (0)
    £13.19
    £75.37/l
  7. Pouxit Protect 72H Protective Wash Shampoo 200ml
    Pouxit

    Pouxit Protect 72H Protective Wash Shampoo 200ml

    N°1 brand against lice and nits* *GERS - Contract for lice treatment CAM 02/2025

    (0)
    £10.99
    £54.95/l
  8. L'Oréal Professionnel Tecniart Flex pli thermo-styling spray 190 ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Tecniart Flex pli thermo-styling spray 190 ml

    Heat-activated styling spray that shapes and holds hair with long-lasting memory for flexible, defined styles.

    (112)
    £18.68
    £98.32/l
  9. A gift for you
    Redken Acidic Bonding Concentrate Shampoo 300ml
    Redken

    Redken Acidic Bonding Concentrate Shampoo 300ml

    Concentrated bonding care shampoo for all hair types and textures.

    (182)
    £24.38
    £81.27/l
  10. Pouxit XF Anti-Lice and Nit Lotion Treatment 100 ml
    Pouxit

    Pouxit XF Anti-Lice and Nit Lotion Treatment 100 ml

    Pouxit XF’s patented, Penetrol®-boosted formula delivers 100% effectiveness—killing lice, larvae and nits in just 15 minutes.

    (5)
    £12.08
    £120.80/l
  11. Olaplex N°4C Bond Maintenance clarifying and purifying shampoo 250 ml
    Olaplex

    Olaplex N°4C Bond Maintenance clarifying and purifying shampoo 250 ml

    N°4C is a weekly care formula formulated to deeply cleanse and purify hair. The aim: to rid hair of all impurities without damaging it.

    (0)
    £30.92
    £123.68/l
  12. Batiste Sweet Summer dry shampoo 200 ml
    Batiste

    Batiste Sweet Summer dry shampoo 200 ml

    A new Batiste dry shampoo with a delicious floral fragrance for cleaner hair and instant freshness.

    (0)
    £5.82
    £29.10/l
  13. Made in France
    Mustela Solid Shower Shampoo Dès 3 Ans 75g
    Mustela

    Mustela Solid Shower Shampoo Dès 3 Ans 75g

    Mustela solid shower shampoo gently cleanses the skin for the entire family, from 3 years old.

    (755)
    £8.24
    £109.87/kg
  14. Weleda Hydration & Shine Solid Shampoo 50g
    Weleda

    Weleda Hydration & Shine Solid Shampoo 50g

    This solid shampoo gently cleanses, hydrates and preserves the hair's natural shine.

    (1)
    £8.03
    £160.60/kg
  15. Wella Professionals Invigo Balance Senso Calm Sensitive Scalp Shampoo Scalp 250ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Invigo Balance Senso Calm Sensitive Scalp Shampoo Scalp 250ml

    Perfumes-free shampoo that relieves and soothes sensitive scalps.

    (102)
    £12.08
    £48.32/l
  16. -20% Made in France
    Sanoflore Sublima Repairing hydrating shampoo 200 ml
    Sanoflore

    Sanoflore Sublima Repairing hydrating shampoo 200 ml

    This repairing shampoo strengthens, hydrates and revives hair with its patented vegan Collagen, Retinol* and Keratin complex.

    (0)
    £9.59 £11.98
    £47.95/l
  17. Arganicare Coco Ultra-nourishing and hydrating shampoo 400ml
    Arganicare

    Arganicare Coco Ultra-nourishing and hydrating shampoo 400ml

    ARGANICARE's ultra-nourishing shampoo withCoconut Oil is enriched with precious organic Argan and Coconut oils, the perfect way to gently cleanse hair while preserving its natural shine and moisture levels.

    (1)
    £10.78
    £26.95/l
  18. Placentor Végétal Repairing Care Shampoo 200ml
    Placentor Vegetal

    Placentor Végétal Repairing Care Shampoo 200ml

    Highly concentrated in amino acids, peptides and trace elements, it restores strength and vitality to the hair.

    (4)
    £5.88
    £29.40/l
  19. Dr. Theiss Naturwaren CALENDULA SHAMPOO GENTLE PROTECTION FREQUENT USE 200ml
    Dr. Theiss Naturwaren

    Dr. Theiss Naturwaren CALENDULA SHAMPOO GENTLE PROTECTION FREQUENT USE 200ml

    With natural plant extracts, this Calendula shampoo keeps your hair healthy, beautiful and soft, day after day. Ideal for frequent washing.

    (4)
    £8.24
    £41.20/l
  20. -22%
    Paranix Lice And Nits Repellent Shampoo Extra Fort 300ml
    Paranix

    Paranix Lice And Nits Repellent Shampoo Extra Fort 300ml

    Extra Strong
    Lice and nits repellent
    3 in 1 shampoo

    (3)
    £14.18 £18.18
    £47.27/l
  21. Weleda Volume & Shine Solid Shampoo 50g
    Weleda

    Weleda Volume & Shine Solid Shampoo 50g

    This solid shampoo gently cleanses hair, giving it volume and preserving its natural shine.

    (2)
    £8.03
    £160.60/kg
  22. A gift for you
    Phyto Paris Curls Hydrating Conditioner Wavy, curly hair 175ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Curls Hydrating Conditioner Wavy, curly hair 175ml

    Conditioner that instantly detangles and hydrates wavy and curly hair.

    (3)
    £13.19
    £75.37/l
  23. Wella Professionals Ultimate Smooth Miracle Oil Serum Dry, dull or frizzy hair 30ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Ultimate Smooth Miracle Oil Serum Dry, dull or frizzy hair 30ml

    ULTIMATE SMOOTH is a professional hair care ritual designed to nourish and smooth dry, dull, frizzy or frizz-prone hair.
    (380)
    £16.49
    £549.67/l
  24. Arganicare Keratin Repairing and Nourishing Masks 500ml
    Arganicare

    Arganicare Keratin Repairing and Nourishing Masks 500ml

    The Arganicare range with Keratin is designed to intensely regenerate and restore strength and shine to heat damaged or chemically treated hair.

    (2)
    £14.24
    £28.48/l
  25. Ecrinal Family ultra-gentle shampoo with ANP2+ 400ml
    Ecrinal

    Ecrinal Family ultra-gentle shampoo with ANP2+ 400ml

    Restores and maintains scalp balance.

    (0)
    £7.12
    £17.80/l
  26. Made in France
    René Furterer Forticea Gentle fortifying shampoo 500 ml
    René Furterer

    René Furterer Forticea Gentle fortifying shampoo 500 ml

    Strengthens and revitalises hair from the roots with guarana, vitamins B3-B5 and essential oils for resilient, energised strands.

    (1)
    £21.64
    £43.28/l
  27. Organic Made in France Vegan
    Dermaclay Organic Hair Loss Treatment Mask 250 ml
    Dermaclay

    Dermaclay Organic Hair Loss Treatment Mask 250 ml

    This proven anti-hair loss mask, enriched with pea shoot extract, stimulates growth, strengthens hair fibres and restores density, strength and vitality to your hair.

    (3)
    £16.91
    £67.64/l
  28. A gift for you
    Redken All Soft Hydrating shampoo Dry, rough hair 300ml
    Redken

    Redken All Soft Hydrating shampoo Dry, rough hair 300ml

    Hydrating shampoo for dry, rough hair.

    (37)
    £19.13
    £63.77/l
  29. Rosebaie Biotin and collagen Hair mask 500 ml
    Rosebaie

    Rosebaie Biotin and collagen Hair mask 500 ml

    Biotin and collagen strengthen hair, boost growth and help reduce hair loss.

    (1)
    £17.26
    £34.52/l
  30. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Nourish Light Hair Conditioner 150ml
    Lazartigue

    Lazartigue Nourish Light Hair Conditioner 150ml

    LAZARTIGUE Nourish Light conditioner, enriched with esterified soybean oil, nourishes dry, fine hair.

    (1)
    £21.72 £27.16
    £144.80/l
  31. -20% Vegan
    Korres Argan oil Permanent Hair Colour With Argan Oil 50ml 6.0 DARK BLONDE
    Korres

    Korres Argan oil Permanent Hair Colour With Argan Oil 50ml 6.0 DARK BLONDE

    Permanent and long lasting colour

    provides radiant colour and shine

    with argan oil

    (5)
    £11.26 £14.06
    £225.20/l
  32. Vegan
    Wella Professionals Elements Shampoo Renewing 250ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Elements Shampoo Renewing 250ml

    Adds Gentle shine for healthy hair.

    (83)
    £14.84
    £59.36/l
  33. René Furterer Color Glow Thermo-Protective Radiance Cream 100ml
    René Furterer

    René Furterer Color Glow Thermo-Protective Radiance Cream 100ml

    The professional thermo-protective care product that combines patented** repairing and anti-porosity technology with a cocktail of expert active ingredients of natural origin to reveal shine in an instant and improve styling of coloured or highlighted hair.

    (13)
    £18.68
    £186.80/l
  34. L'Oréal Professionnel Pro Longer Shampoo for long hair 500ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Pro Longer Shampoo for long hair 500ml

    FILLOXANE: Penetrates the heart of the fibre to reinforce the internal structure and PQ6: Smooths the surface of the fibre. Thermal protection 230°C.

    (3)
    £24.60
    £49.20/l
  35. Wella Professionals Ultimate Repair Light Shampoo 250ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Ultimate Repair Light Shampoo 250ml

    Ultimate Repair, the deepest repair range from Wella Professionals.

    (374)
    £19.69
    £78.76/l
  36. Organic
    Natessance Organic shea butter 100 g
    Natessance

    Natessance Organic shea butter 100 g

    Deeply nourishes and softens dry skin while repairing damaged ends, thanks to organic shea butter.

    (8)
    £7.69
    £76.90/kg
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara