Hair products and treatments
-
Organic Made in France Vegan
CentifoliaCentifolia Concentrated Serum Dry and Irritated Sensitive Scalp 30ml
For dry, irritated sensitive scalps, with an ice-cube formula that works from the 1st use. 4x less itching.
£12.54£418.00/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Nourishing Butter 300ml
SARYNA KEY nourishing butter strengthens and improves your hair texture while stimulating volume.
£28.79£95.97/l -
RosebaieRosebaie Biotin and Collagen Lamellar Water Weakened and damaged hair 200ml
Smoothes, strengthens, beautifies£17.50£87.50/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Curl Silicone Free Shampoo 300ml
Repair shampoo for damaged Curls£26.74£89.13/l -
RosebaieRosebaie Coco B.otox Keratin Mask 250 ml
Revive dry, damaged hair and banish frizz with the B.otox Keratin Mask—a deep treatment that also helps promote hair growth.
£20.22£80.88/l -
-20%
LazartigueLazartigue Volumize Eco refill volumising shampoo fine, flat hair 500 ml
This rice protein shampoo adds body and fullness to fine, flat hair for instant volume.
£21.40 £26.74£42.80/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances Sweet Wide Tooth Plastic Peeling Comb
The Sweet comb is large and ideal for combing and detangling frizzy, curly or frizzy hair without breaking it.
£4.07£4.07/u -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Scalp Advanced Dermo-regulating anti-discomfort eco-refill shampoo 500 ml
Scalp Advanced Anti-Itch Dermo-Regulating Shampoo from L'Oréal Professionnel has been formulated for sensitive scalps prone to itching. It moisturises hair and soothes scalp discomfort.
£26.74£53.48/l -
QuiesQuies Electronic lice comb
The Quies electronic lice comb detects head lice and nits while brushing, killing them instantly.
£18.18 -
EstipharmEstipharm Prestige Detangling comb
Thanks to its tight teeth, it will tame your hair while detangling without Pains.
£5.40£5.40/u -
-
Organic
FlorameFlorame Organic Ylang-Ylang Floral Water 200ml
Organic Ylang-Ylang Floral Water, renowned for its soothing and rebalancing properties, is a real beauty treasure for caring for mature and fragile skin.
£13.24£66.20/l -
Made in France
NatessanceNatessance Capillary Soothing hair serum for sensitive, irritated scalps 75 ml
Instantly soothes irritation and itching on sensitive scalps with organic mallow floral water and postbiotics.
£9.56£127.47/l -
Placentor VegetalPlacentor Végétal Plant Repairing Conditioner 200ml
Placentor Repair Conditioner naturally hydrates dry and damaged hair.
£5.48£27.40/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Concentrated Colour Spectrum Fixing Care 200ml
Deep care for colour-treated hair. The routine helps fix the Colouring in the fibre to maintain the colour spectrum of Day 1 in all 5 dimensions*. Les Intenses colour for up to 100 days**. Hair is stronger, smoother and more disciplined. *Instrumental test with the complete Vitamino Color Spectrum routine after 4 weeks. **Instrumental test with the Vitamino Color Spectrum routine.£23.64£118.20/l -
-20% Vegan
KorresKorres Hair Loss Shampoo For Men Cysteine And Minerals 250ml
Hair loss shampoo for men
with cystein and minerals
stimulates and improves hair regrowth
£11.34 £14.18£45.36/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Color Brilliance Conditioner Conditioner Thick Coloured Hair 200ml
To improve the hair's surface and enhance the shine of the Colour.
£15.38£76.90/l -
-15%
Energie FruitEnergie Fruit Detox Massaging Scalp Brush
Scalp brush exfoliates, massages and stimulates growth
£8.66 £10.19 -
-20%
KorresKorres Oily Hair Shampoo Liquorice And Nettle 250ml
Shampoo for oily hair
_x000D_With liquorice and nettle
_x000D_Cleans gently, regulates the microflora of the scalp and the secretion of sebum
£10.02 £12.53£40.08/l -
OlaplexOlaplex N°4 Bond Maintenance Shampoo 100ml
Olaplex Shampoo N°4 helps repair disulphide bonds. It restores strength and suppleness to hair that has undergone Colouring or bleaching treatments.
£16.96£169.60/l -
WeledaWeleda Hydra Shine Hair oil 30 ml
Weleda’s nourishing Hair Oil tames frizz while leaving hair with a radiant, healthy-looking shine.
£12.08£402.67/l -
ApivitaApivita Anti-dandruff shampoo dry dandruff 250 ml
Helps reduce dry dandruff and itching while hydrating and supporting the microbiome, thanks to antimicrobial propolis and lactic acid.
£12.53£50.12/l -
-20% Vegan
KorresKorres Argan oil Permanent Hair Colour With Argan Oil 50ml 6.1 DARK ASH BLONDE
Permanent and long lasting colour
provides radiant colour and shine
with argan oil
£11.26 £14.06£225.20/l -
BeliflorBeliflor Hair Care Nourishing Emulsion Rinse-free 250ml
The Beliflor Hair Care Emulsion: This rinse-free, nourishing, emulsion with bamboo and pollen extracts, provitamin B5, jojoba oil and amino acids is ideal for dry and delicate hair.
£19.36£77.44/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Colour Colour Extender Masks Sensitised hair 200ml
Long-lasting colour radiance for up to 9 weeks**.
£21.29£106.45/l -
Organic Vegan
LogonaLogona Purifying shampoo with lemon balm 250ml
Purifying shampoo with Logona lemon balm for oily hair, regulates excess sebum. 250 ml bottle.
£13.74£54.96/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Color Lasting Pure African Shea Butter repairing hair butter 500ml
Pure African shea butter repairing hair butter for dye hair.
£55.55£111.10/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Pur Pure African Shea Butter repairing hair butter 500ml
Pure African shea butter repairing hair butter.
£55.55£111.10/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular No-Rinse Masks 50ml
Absolut Repair Molecular Leave-In Masks, Repair Damage & Restore Strength, Heat Protection.
For all types of damaged hair, 100ml.£18.08£361.60/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Colour spectrum fixing mask 250 ml
This rinse-off mask intensely hydrates the hair fibre.£27.40£109.60/l -
VeaVea Anti Dandruff Shampoo 125ml
anti dandruff shampoo
with zinc and VEA oil to combat dandruff
in addition, the large amount of vitamin E protects and nourishes the scalp and hair
£19.24£153.92/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Capilargil Shampoo Greasy Hair With Dandruffs Cheveux Gras Et Pellicules 400ml
Purifying, its formula gently removes excess sebum and dandruff from the scalp without harming it. The hair is healthy, light with more volume. Its original formula does not weigh down the hair and makes it possible to space the washes.
£20.20£50.50/l -
-20% Vegan
KorresKorres Professional Post-Colouring Shampoo 250ml
Korres post-colouring shampoo removes residues and traces of oxidation, prolongs the intensity of colour.
£12.32 £15.40£49.28/l -
ArganicareArganicare Castor Protective Serum 100ml
The Arganicare range with Castor oil is the ultimate hair growth Care! Your hair is visibly stronger, shinier and delicately Perfumes.
£14.86£148.60/l -
-20%
KorresKorres Frequent Use Shampoo Normal Hair Dittany And Aloe 250ml
Shampoo for normal hair
_x000D_ideal for the whole family
_x000D_with aloe and dittany
£9.94 £12.42£39.76/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Nutricurls Definition Hair Balm Curls 150ml
The spray adds bounce and suppleness to Curls.
£20.89£139.27/l