🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

Hair products and treatments

  1. Revlon Professional Equave Sun Protection Instant Detangling Care For sun-exposed hair 100ml
    Revlon Professionnel

    Revlon Professional Equave Sun Protection Instant Detangling Care For sun-exposed hair 100ml

    Instant detangling care without rinsing, for hair exposed to the sun.

    (4)
    £11.00
    £110.00/l
  2. Item Dermatologie Item K.o. Poux Anti-lice Gel Cream 100ml
    Item Dermatologie

    Item Dermatologie Item K.o. Poux Anti-lice Gel Cream 100ml

    K.O. Poux is an anti-lice gel cream which eliminates lice by mechanical asphyxiation.  

    (11)
    £8.20
    £82.00/l
  3. L'Oréal Professionnel Curl Expression Intense hydration cleansing cream 0.350 300 ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Curl Expression Intense hydration cleansing cream 0.350 300 ml

    The professional hydration superdose for curly and frizzy hair. Shampoo-Cream Hydration Intense: a cleansing care with concentrated active ingredients formulated without sulphates

    (156)
    £17.50
    £58.33/l
  4. Wella Professionals Invigo Nutri-Enrich Nourishing Dry And Brittle Hair Masks 150ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Invigo Nutri-Enrich Nourishing Dry And Brittle Hair Masks 150ml

    Intensive Nutrition for dry, damaged hair.

    (105)
    £16.39
    £109.27/l
  5. Arganicare Keratin Repairing and nourishing shampoo 400ml
    Arganicare

    Arganicare Keratin Repairing and nourishing shampoo 400ml

    The Arganicare range with Keratin is designed to intensely regenerate and restore strength and shine to heat damaged or chemically treated hair.

    (1)
    £9.18
    £22.95/l
  6. L'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-metal shampoo 500ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-metal shampoo 500ml

    Hair looks healthier and regains its shine.

    (1)
    £31.99
    £63.98/l
  7. L'Oréal Professionnel Curl Expression Intensive Hydration Cream Shampoo 500ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Curl Expression Intensive Hydration Cream Shampoo 500ml

    The professional hydration superdose for curly and frizzy hair. Shampoo-Cream Hydration Intense: a cleansing care with concentrated active ingredients formulated without sulphates

    (154)
    £26.64
    £53.28/l
  8. Item Dermatologie K.o Nits Remover Balm For Nits And Lice Item 100ml
    Item Dermatologie

    Item Dermatologie K.o Nits Remover Balm For Nits And Lice Item 100ml

    K.O. Lentes is a lice-removing and repellent balm that removes and repels lice to prevent further infestation of the scalp.

    (18)
    £8.20
    £82.00/l
  9. Weleda Hydra Shine Moisturising shampoo 250 ml
    Weleda

    Weleda Hydra Shine Moisturising shampoo 250 ml

    Gently cleansing with alpine linseed, this hydrating shampoo nourishes dry hair and scalp for softer, healthier-looking locks.

    (0)
    £8.78
    £35.12/l
  10. Made in France
    L'Oréal Professionnel Tecniart Pure 6 Flexible Fixing Lacquer 300ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Tecniart Pure 6 Flexible Fixing Lacquer 300ml

    Discover Infinium Pure, the 1st Professional hairspray without fragrance or odour mask.

    (4)
    £17.50
    £58.33/l
  11. New
    Caudalie Density and Volume Shampoo 200 ml
    Caudalie

    Caudalie Density and Volume Shampoo 200 ml

    Restores hair volume and promotes denser hair with VineOxyl™.

    (212)
    £14.08
    £70.40/l
  12. Rosebaie Castor Keratin and Castor Oil Masks 500ml
    Rosebaie

    Rosebaie Castor Keratin and Castor Oil Masks 500ml

    Masks with Keratin and Castor oil 500ml.

    (2)
    £17.26
    £34.52/l
  13. Rosebaie Barbary fig Keratin shampoo 500 ml
    Rosebaie

    Rosebaie Barbary fig Keratin shampoo 500 ml

    Balances excess oil while adding shine and softness to your hair.

    (0)
    £16.49
    £32.98/l
  14. Organic
    Coslys Aloe vera and apricot cleansing spray all hair types 200ml
    Coslys

    Coslys Aloe vera and apricot cleansing spray all hair types 200ml

    COSLYS Detangling spray  is a light mist enriched with organic aloe vera and apricot to easily detangle hair without weighing it down.

    (4)
    £8.24
    £41.20/l
  15. Organic Vegan
    Logona Colour reflex shampoo with henna 250ml
    Logona

    Logona Colour reflex shampoo with henna 250ml

    Logona Bioes henna shampoo for auburn hair. Prolongs colour radiance. 250 ml bottle.

    (1)
    £12.64
    £50.56/l
  16. Wella Professionals Fusion Repairing Intensive Shampoo 250ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Fusion Repairing Intensive Shampoo 250ml

    Clean hair protected from breakage

    (1391)
    £13.09
    £52.36/l
  17. Natessance Capillary Strengthening shampoo with castor oil and plant-based keratin normal, dry or fragile hair 100 ml
    Natessance

    Natessance Capillary Strengthening shampoo with castor oil and plant-based keratin normal, dry or fragile hair 100 ml

    Gently cleanses and strengthens hair with castor oil and plant-based keratin for soft, lightweight lengths.

    (10)
    £3.29
    £32.90/l
  18. A gift for you
  19. Organic Made in France
    Coslys Hair Nourishing & anti-frizz serum dry or textured hair 30 ml
    Coslys

    Coslys Hair Nourishing & anti-frizz serum dry or textured hair 30 ml

    Tames frizz while deeply hydrating, repairing and nourishing hair for smooth, manageable results.

    (0)
    £13.19
    £439.67/l
  20. Jaldes Silettum Anti-Hair Loss Shampoo 200ml
    Jaldes

    Jaldes Silettum Anti-Hair Loss Shampoo 200ml

    Anti-Hair loss shampoo that respects the scalp with gentle cleansing thanks to a formula combining hydrolysed Keratin and provitamin B5.

    (0)
    £14.29
    £71.45/l
  21. Vegan
    Herbatint Color Safe Shampoo Protects and revives Colour 260ml
    Herbatint

    Herbatint Color Safe Shampoo Protects and revives Colour 260ml

    Color Safe Shampoo gently washes, protects and revives colour.

    (1)
    £13.46
    £51.77/l
  22. Organic
    Coslys Organic anti-yellowing shampoo Grey and white hair 500ml
    Coslys

    Coslys Organic anti-yellowing shampoo Grey and white hair 500ml

    COSLYS Anti-yellowing shampooo for gray and white hair is formulated with a gentle cleansing base to respect the hair fiber. 

    (2)
    £14.29
    £28.58/l
  23. Made in France
    Hei Poa Hair Care Tahitian Monoi Repair Masks Dry and Damaged Hair 200ml
    Hei Poa

    Hei Poa Hair Care Tahitian Monoi Repair Masks Dry and Damaged Hair 200ml

    This creamy mask with Monoï de Tahiti intensely nourishes dry, damaged hair. It repairs and strengthens the hair fibre, leaving it soft, shiny and supple with notes of Coco water

    (1)
    £15.26
    £76.30/l
  24. Made in France
    L'Oréal Professionnel Tecniart Pure 6 Strong Setting Lacquer 300ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Tecniart Pure 6 Strong Setting Lacquer 300ml

    Professional, odourless, strong-fix lacquer.

    (5)
    £17.50
    £58.33/l
  25. Biocyte Hair Keratin Forte Serum Pack Ampulas 15x9ml Croissance et Anti-chute 15 ampoules de 9ml
    Biocyte

    Biocyte Hair Keratin Forte Serum Pack Ampulas 15x9ml Croissance et Anti-chute 15 ampoules de 9ml

    Biocyte has created the innovative Keratine forte serum, a high-tech formula made up of 3 patented active ingredients with proven efficiency.

    (10)
    £61.94
    £458.81/l
  26. Rosebaie Castor Keratin and Castor Oil Shampoo 500ml
    Rosebaie

    Rosebaie Castor Keratin and Castor Oil Shampoo 500ml

    Keratin and Castor oil shampoo (500ml).

    (4)
    £17.26
    £34.52/l
  27. Item Dermatologie Item Alpha Cedar Shampoo Very Oily Hair 200ml
    Item Dermatologie

    Item Dermatologie Item Alpha Cedar Shampoo Very Oily Hair 200ml

    A sebum regulating, anti-grease and soothing hair treatment which helps clean and deal with unbalanced and itchy scalps. For very oily and itchy hair.

    (14)
    £9.79
    £48.95/l
  28. Organic Made in France
    Naturado 100% Pure Shea Butter 67.5g
    Naturado

    Naturado 100% Pure Shea Butter 67.5g

    100% pure shea butter 

    (10)
    £7.46
    £110.52/kg
  29. Weleda Rosemary Nourishing Hair Oil Dry And Damaged Hair 50 ml
    Weleda

    Weleda Rosemary Nourishing Hair Oil Dry And Damaged Hair 50 ml

    nourishing hair oil with rosemary

    (44)
    £10.99
    £219.80/l
  30. Made in France
    René Furterer Volumea Furterer Volumea Detangling Volumising Conditioner Limp Hair 150ml
    René Furterer

    René Furterer Volumea Furterer Volumea Detangling Volumising Conditioner Limp Hair 150ml

    FURTERER
    Volumea
    volumising detangling conditioner

    (42)
    £17.05
    £113.67/l
  31. Organic Vegan
    Fleurance Nature Organic Witch Hasel Gentle Shampoo 500ml
    Fleurance Nature

    Fleurance Nature Organic Witch Hasel Gentle Shampoo 500ml

    To give your hair strength and shine in LARGE SIZES: To invigorate and protect the capillary fibre; Free from aggressive surfactants (SLS and SLES) and silicone; Suitable for all hair types, from age 3; Biodegradable formula; Bottle in PE of plant origin
    (2)
    £14.30
    £28.60/l
  32. A gift for you
    Redken Densifying Treatment for Very Thinning Hair 90ml
    Redken

    Redken Densifying Treatment for Very Thinning Hair 90ml

    Combat thinning hair with the new Cerafill Retaliate Stémoxydine 5%, which acts on hair growth in 3 months

    (5)
    £37.44
    £416.00/l
  33. Organic Made in France Vegan
    Dermaclay Bio Capilargil Highlight And Shine Shampoo For Blonde White Or Highlighted Hair Reflet Et Brillance Cheveux Gris et Blancs 250ml
    Dermaclay

    Dermaclay Bio Capilargil Highlight And Shine Shampoo For Blonde White Or Highlighted Hair Reflet Et Brillance Cheveux Gris et Blancs 250ml

    Dermaclay highlight and shine shampoo for blonde, white or highlighted hair

    250 ml

     

     restores hair glow while protecting it from the light that makes blonde, white/grey or streaked hair look dull.

    (11)
    £12.54
    £50.16/l
  34. Made in France
    Biocyte Hair Keratine Forte Repairing Hair Mask 200ml
    Biocyte

    Biocyte Hair Keratine Forte Repairing Hair Mask 200ml

    The Biocyte Keratin forte mask® is based on pure keratin, vegetable ceramides and Boket. It repairs, protects and nourishes hair damaged or lacking capillary volume. It is used both as a mask or a balm.

    (17)
    £25.67
    £128.35/l
  35. Made in France
    René Furterer Sublime Karité Hydrating smoothing shampoo 500 ml
    René Furterer

    René Furterer Sublime Karité Hydrating smoothing shampoo 500 ml

    Deeply hydrates dry to very dry hair from roots to ends, leaving it soft, silky and effortlessly tangle-free.

    (9)
    £21.70
    £43.40/l
  36. René Furterer Style Texture Spray Volume And Hold 200ml
    René Furterer

    René Furterer Style Texture Spray Volume And Hold 200ml

    On the roots, this texturising formula provides instant volume. 
    On the lengths, it densifies the hair and gives it grip to facilitate the braiding or the fixing of a bun. 
    Touch dry.

    (3)
    £17.60
    £88.00/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara