Hair products and treatments
-
A gift for you
RedkenRedken Brews Maneuver Cream Pomade 100 ml
Controls the shaping and styling of your hair, smooth finish
Water based formula for a light and flexible texture£17.59£175.90/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Absolue Keratine Ultimate Repair Mask Damaged & Thick Hair 200ml
A deeply nourishing treatment for damaged hair.
£43.72£218.60/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Bio Anti Dandruff Shampoo Anti pelliculaire Argile Verte 250ml
Dermaclay anti dandruff shampoo with green clay, juniper and rosemary
250 ml
£12.64£50.56/l -
New A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytocyne Phytocyane Intensive+ progressive hair loss women 12 ampoules
Slows hair loss and stimulates growth for denser, fuller hair.
£36.00£600.00/l -
-20% Vegan
KorresKorres Argan oil Permanent Hair Colour With Argan Oil 50ml 4.77 NATURAL INTENSE BROWN
Permanent and long lasting colour
provides radiant colour and shine
with argan oil
£11.26 £14.06£225.20/l -
-20%
LazartigueLazartigue Curl Specialist Protective Disciplining Cream Very curly, frizzy or frizzy hair 250ml
The Cream instantly nourishes, detangles and redefines Curls. Hair is hydrated and protected from heat up to 230°C, as well as UV rays.
£24.82 £31.02£99.28/l -
René FurtererRené Furterer Style Matte Effect Modeling Paste 75ml
RENE FURTERER Modeling paste defines, models and reshapes your hair
£18.37£244.93/l -
AcmAcm Novophane Intensive treating shampoo K 125 ml
Soothes itching and reduces severe dandruff while maintaining scalp hydration for long-lasting comfort.
£13.96£111.68/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Purify Extra Shampoo for oily hair 250ml
This shampoo enriched with Fruit Acids, 92% of which are of natural origin, reduces sebum production in very oily scalps.
£14.08 £17.59£56.32/l -
AcmAcm Novophane Gentle shampoo 200 ml
Gently cleanses the whole family’s hair with a 98% naturally derived formula, leaving scalps soothed and hair feeling light.
£5.45£27.25/l -
-
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Color Brilliance Shampoo for coloured hair fine to medium coloured hair 1 l
Wella Professionals Invigo Color Brilliance Protective Shampoo gently cleanses fine to medium colour-treated hair.
£27.80£27.80/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Volumea Volumising hair spray 100 ml
Gives flat hair natural-looking volume and structure without a stiff finish, with a 97% naturally-derived formula.
£22.25£222.50/l -
GamardeGamarde Organic Orange Vitality Shampoo Normal Hair 500ml
GAMARDE Organic Vitality Shampoo provides strength and shine to your hair.
£10.70£21.40/l -
Organic
CoslysCoslys Organic Anti-Dandruff Shampoo dandruff 500ml
Coslys anti-dandruff shampoo helps reduce itching and regulate sebum production.
£15.38£30.76/l -
Organic
NatessanceNatessance Castor Fair trade organic oil Pure Strengthens And Regenerates 250 ml
Nourishes and repairs dry or damaged hair while promoting stronger growth of lashes, brows and nails for enhanced beauty.
£14.72£58.88/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Repair Intense Repair Eco Refill Shampoo 500 ml
This eco-refill repair shampoo, made with 91% naturally derived ingredients, helps repair, strengthen and protect hair fibres.
£21.88 £27.35£43.76/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary After-Shampoo with Plant Keratin for All Hair Types 150 ml
Nourishes and strengthens hair with organic coconut oil and plant keratin for revealed shine and radiance.
£9.56£63.73/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-deposit protective Masks 150ml
For healthier, shiny, silky hair, long-lasting colour, rich, creamy texture.
£20.87£139.13/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Intense Curls Curls Definition Rich Cream Curly and Frizzy Hair 250ml
The rich cream that defines the natural shape of Curls without the cardboard effect.£21.38£85.52/l -
A gift for you
-
MÊMEMÊME Hair Care Masks 200ml
Ultra repairing hair mask for brittle and fragile hair.
£25.67£128.35/l -
WeledaWeleda Oats Regenerating conditioner 200 ml
Weleda’s regenerating oat conditioner strengthens, protects and restores dry or damaged hair.
£11.10£55.50/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Shampooing Dermo-Traitant Anti-Pellicules 25 ml
Balancing treatment shampoo for oily scalps.
£9.54£38.16/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Scalp Advanced Soothing dermo-regulating niacinamide shampoo 300ml
Scalp Advanced Anti-Itch Dermo-Regulating Shampoo from L'Oréal Professionnel has been formulated for sensitive scalps prone to itching. It moisturises hair and soothes scalp discomfort.
£19.68£65.60/l -
Argile du VelayArgile du Velay Green clay superfine powder 1 kg
Revitalise and purify skin with this mineral-rich superfine green clay, packed with natural volcanic trace elements.
£7.20£7.20/kg -
Organic
CentifoliaCentifolia Anti-dandruff Bioes Cream Shampoo Sensitive scalp 200ml
Anti-dandruff shampoo permanently eliminates dandruff and soothes itchy scalp.
£7.32£36.60/l -
ApivitaApivita Toning Shampoo for Men 250ml
APIVITA TONING range for the prevention and treatment of hair loss helps effectively control seasonal or hereditary hair loss.
£12.53£50.12/l -
Organic Vegan
RespectueuseRespectueuse Solide Nourishing Organic Shampoo natural Perfumes Karité 75g
Nourishing solid shampoo for dry, damaged hair. Nourished, repaired hair that's softer and more supple.
£9.84£131.20/kg -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Steampod Professional Smoothing care All hair types 50ml
Protects hair from heat and extreme humidity.
£37.45£749.00/l -
RosebaieRosebaie Barbary fig Crystal Keratin Serum 100 ml
A premium reparative serum infused with prickly pear seed oil.
£17.26£172.60/l -
Organic Made in France
NaturadoNaturado Bioes Shea Butter Coco Monoi 135g
Care for dry to very dry skin and brittle hair.
£13.14£97.33/kg -
-20% Vegan
KorresKorres Argan oil Professional Post-Colour Argan Oil Conditioner Coloured Hair 250ml
Specially formulated for coloured hair, KORRES Conditioner guarantees a long-lasting radiant colour.
£11.34 £14.18£56.70/l -
BatisteBatiste Dry and protective shampoo Weakened or damaged hair 200ml
Ultra-protective 200ml dry shampoo for fragile or very damaged hair.
£6.50£32.50/l -
Made in France
NeobulleNeobulle Anti-lice comb 1 x 1
Its flat, slightly bevelled teeth create an efficient "scraping" motion to remove lice and nits effectively.
£3.84£384.00/kg -
Organic
CentifoliaCentifolia Shine Shampooing Illumine & Protège All hair types 200ml
Sublime Shine Raspberry shampoo is ideal for all hair types.
£7.58£37.90/l