Hair products and treatments
-
Organic Made in France
GamardeGamarde Daily Shampoo All Hair Types 200g
Daily Hair Soften Shampoo gently cleanses and provides softness and lightness to hair.
£8.46£42.30/kg -
ArganicareArganicare Keratin Repairing and Nourishing Conditioner Dry hair 400ml
Repairs and nourishes the Capillary fibre.
£10.78£26.95/l -
-15% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit 2 In 1 Coco & Organic Shea Butter Masks Hair Curls 300ml
2-in-1 Capillary care for your curly hair. Enriched with ORGANIC Coco Oil and Shea Butter, 97% natural ingredients, vegan and made in France.
£6.31 £7.43£21.03/l -
Made in France
BeauterraBeauterra Gentle Care Shampoo 750ml
Formulated with Sweet Almond extract and Gentle Allantoin, it gently and efficiently cleanses hair.
£7.46£9.95/l -
OlaplexOlaplex N°7 Concentrated Repair Oil 30ml
Olaplex Repair Oil N°7 is ultra-concentrated and ultra-light. It protects hair from heat, tames frizz and enhances shine.
£30.77£1,025.67/l -
Organic
Clemence&VivienClemence&Vivien Super serum for Bioes lengths and ends 30ml
A certified organic serum with Plant oils for soft, shiny, non-oily hair.
£8.69£289.67/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Vegetable Coco Oil 100ml
PROPOS'NATURE
Coconut oil
Perfume deliciously
Protects, softens and nourishes the skin
Excellent affinity with the hair
Ideal for lice control
First cold pressure
100% pure and natural
Face, body and hair
100ml£5.60£56.00/l -
Dr. Theiss NaturwarenDr. Theiss Naturwaren SILICA SHAMPOO FOR DRY AND DAMAGED HAIR 200ml
Silicea Shampoo - from Maria's Herbal Garden (Dr. Theiss). Particularly recommended for dry, damaged, permed or Colouring hair.
£8.57£42.85/l -
In HaircareIn Haircare Leave In Milk'In Capillary Milk 250ml
In Haircare's Milk'In Capillary Milk is a leave-in treatment with hydrating, detangling and fortifying properties.
£20.22£80.88/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Ultra nourishing organic shampoo with plant-based keratin 500 ml
Gently cleanses hard-to-manage hair while nourishing and adding shine with organic shea butter and plant-based keratin.
£8.14£16.28/l -
Organic
CattierCattier Shampoo Organic Frequent Use 500ml
Cattier frequent use organic shampoo cleans and hydrates all hair types
£8.24£16.48/l -
-
NatessanceNatessance Capillary Ultra-nourishing shea & plant keratin shampoo very dry, curly or coily hair 250 ml
Deeply nourishes dry, curly or coily hair with organic shea butter and plant keratin for 48-hour shine and repair.
£5.39£21.56/l -
Made in France
KloraneKlorane Almond Shampo With Almond Milk Tous types de cheveux 200 ml
KLORANE Almond milk shampoo moisturizes and softens.
£6.92£34.60/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phyto7 Universal Sublimating Oil 100 ml
This lightweight nourishing elixir transforms hair into intensely soft, silky locks without weighing it down.
£24.50£245.00/l -
Organic
LogonaLogona Volumea Organic Beer and Honey Shampoo 500ml
Volume shampoo with beer and honey from Logona Bioes for fine, dry and fragile hair. Gives volume and shine. 500 ml bottle.
£16.49£32.98/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Nutrition Shampooing Nourrissant dry hair 250ml
Phytojoba Hydration & Radiance Shampoo gently cleanses your scalp and moisturises dry hair, leaving it soft and shiny.
£9.54£38.16/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Ultra-nourishing after-shampoo with organic plant-based keratin 200 ml
Gently detangles and deeply nourishes dry or curly hair with organic shea butter and plant-based keratin for soft, shiny curls.
£8.03£40.15/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Oil Reflections Smoothing Shine Enhancing Oil all hair types 30ml
Hair is up to three times smoother* and instantly luminous *with the use of shampoo, mask and oil vs. shampoo without care agents£11.00£366.67/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Organic Shampoo Sensitive Scalp 250ml
DERMACLAY extra gentle shampoo with Sweet Almond, Calendula and Pink Clay has been designed for fragile and delicate hair.
£13.74£54.96/l -
Organic
CoslysCoslys Organic aloe vera family shampoo 1L
Perfectly suited to all hair types, COSLYS Aloe Vera Family Shampoo is a must-have for the entire family.
£14.29£14.29/l -
René FurtererRené Furterer Tonucia Volumising shampoo lifeless hair 50 ml
René Furterer’s Volumising Shampoo revives and energises lacklustre, tired hair for renewed body and bounce.
£4.24£84.80/l -
BiokapBiokap Anticaduta Strengthening anti-hair loss shampoo 200 ml
An anti-hair loss shampoo that gives hair strength and vitality
£11.54£57.70/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Reparer Repairing Shampoo Cheveux Abîmés, Cassants 200ml
The Phytokératine shampoo repairs the damaged and breaking hair.
£9.54£38.16/l -
René FurtererRené Furterer Okara Silver Toning Shampoo Gray White Hair 200ml
René Furterer OKARA SILVER shampoo gently cleanses and neutralizes unwanted yellow tones for the gray, white or platinum blonde hair.
£13.54£67.70/l -
Vegan
HerbatintHerbatint Royal Conditioner protects and enhances colour 200 ml
Protects and extends the vibrancy of coloured hair with a vegan formula enriched with aloe vera and jojoba oil.
£13.52£67.60/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Définir Magic Twist styling cream 250 ml
Styling cream for textured hair, adding definition and hold with a natural finish.
£16.49£65.96/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Curl Expression Curls Reviving Care Water 190ml
A super-dose of professional Hydration for curly and frizzy hair. A treatment water that diffuses as a light mist, with concentrated active ingredients for professional results.
£22.37£117.74/l -
-17%
VichyVichy Dercos Anti-Dandruff Detangling Treatment Shampoo 200ml
2-in-1 anti-dandruff detangling shampoo that helps rebalance the microbiome and eliminates 100% of visible dandruff from the 1st application
£10.08 £12.08£50.40/l -
-33%
ParanixParanix Express Lice and Nit Lotion 100 ml + comb included
Paranix EXPRESS lotion kills head lice in just 5 minutes – leave for up to 10 minutes for even more effective nit removal.
£8.11 £12.11£81.10/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytovolume Voluminizing Brushing Spray 150ml
Phyto Voluminizing Brushing thermo-active spray boosts the volume of fine and flat hair from the very roots.
£13.19£87.93/l -
ArkopharmaArkopharma Forcapil Hair Elixir for Growth Density and Thickness thinning hair 50 ml
A blend of 5 botanical extracts to promote hair growth and boost density.
£29.95£599.00/l -
NatessanceNatessance Capillary Hair mask with regenerating vegetable keratin and oil 200 ml
Intensely repairs and nourishes hair with castor, macadamia and coconut oils for stronger, shinier locks.
£13.24£66.20/l -
NatessanceNatessance Capillary Repairing and strengthening shampoo with keratin oil 500 ml
Gently cleanses while restoring flexibility, body and vitality to weakened or tired hair.
£8.14£16.28/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Shine Sublime shine shampoo All hair types 500ml
Sublime Shine Raspberry shampoo is ideal for all hair types.
£15.38£30.76/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Curl Expression Intensive Hydrating Masks 250ml
The professional hydration superdose for curly and frizzy hair. Masks with a soft, melting texture and formulated with concentrated active ingredients for a professional result.
£25.14£100.56/l