Hair products and treatments
-
Made in France
KloraneKlorane Protective Capillary Oil with Organic Tamanu and Monoï
Klorane has formulated Protective Oil with Organic Tamanu and Tahitian Monoi to care for hair exposed to the Sun.
£12.74£127.40/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Care and Strengthen Tropical Detox Hair Mask 250 ml
A clarifying hair treatment to deeply cleanse and revitalise your locks
£24.59£98.36/l -
Organic Made in France Vegan
CentifoliaCentifolia No-Rinse Dry Powder Shampoo Dark hair 30g
A lightly tinted powder to blend in with all shades of brown and leave no trace of white
£9.35£311.67/kg -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Beach Rehydrating After-Sun Shampoo Hair exposed to UV Salt and Chlorine 100ml
The shampoo that eliminates residues of Sunscreens, salt, sand and chlorine while intensely rehydrating the fibre.£4.93£49.30/l -
Organic
PranarômPranarôm Plant oils Organic Castor Oil 100ml
Pranarom Castor Oil protects and nourishes your hair and nail.
£10.56£105.60/l -
ArganicareArganicare Castor Reinforcing Masks 500ml
The Arganicare range with Castor oil is the ultimate hair growth Care! Your hair is visibly stronger, shinier and delicately Perfumes.
£14.86£29.72/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Curl Expression Definition-activating gel cream with thermal protection 250ml
The professional hydration superdose for curly and frizzy hair, a gel cream with concentrated active ingredients for a professional result.
£24.60£98.40/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Colour Radiance System Shampoo Resveratrol Vitamino Color 500ml
This shampoo protects and gives maximum shine to your coloured hair.
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.£23.00£46.00/l -
Made in France
OlaplexOlaplex No.3 Complete Repair Treatment 100 ml
Perfector No.3 restores Capillary bonds broken by chemical, thermal or mechanical treatments. It repairs, strengthens and hydrates damaged hair.
£30.97£309.70/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Refill Colour Radiance System Shampoo Resveratrol 500ml
This shampoo protects and gives maximum shine to your coloured hair.
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.£21.40£42.80/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Uniq One All-in-1 Shampoo 490ml
Cleanses, conditions hair, protects the scalp and provides 10 essential benefits.
£21.38£43.63/l -
WeledaWeleda Rosemary Revitalising conditioner Romarin 150 ml
Weleda’s revitalising rosemary conditioner nourishes hair without weighing it down, thanks to lightweight jojoba oil.
£8.75£58.33/l -
Organic Made in France
René FurtererRené Furterer Naturia Organic Micellar Shampoo 50ml
Rene Furterer Gentle Micellar Shampoo efficiently cleanses all hair types from age 3.
£3.68£73.60/l -
-15% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit 2-in-1 monoi and organic macadamia oil mask damaged hair 300 ml
A nourishing 2-in-1 hair treatment for dry or damaged hair, infused with organic macadamia oil—97% natural, vegan and made in France.
£5.60 £6.59£18.67/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Curl Curls Definition Detangling Balm 150ml
Detangling balm with natural active ingredients for redefined curls and protection against frizz.
£17.16£114.40/l -
VichyVichy Dercos Kera Solutions Resurfacing Shampoo Dry Hair 250 ml
Resurfacing shampoo for damaged hair.
£12.42£49.68/l -
Organic Made in France Promo
MelvitaMelvita L'Or Bio Extraordinary dry oil 50 ml
L'Or Bio by Melvita, a delicately Perfumes dry oil that absorbs quickly without leaving a greasy film.
£17.92£358.40/l -
AcmAcm Sedacalm Soothing Shampoo Sensitive Scalp 200ml
Fresh and light, Sedacalm's soothing shampoo provides immediate comfort and a pleasant freshness effect.
£11.54£57.70/l -
PouxitPouxit Flash Anti-Lice and Nits Treatment 2x100ml
POUXIT FLASH is indicated for the treatment of scalp lice (head lice) and nits in adults and children aged over 6 months.
£27.71£138.55/l -
PouxitPouxit Anti-Lice & Nits Treatment Shampoo Perfumes Apricot 100ml
The No. 1 brand against head lice in France*. * Data GERS - Lice treatment market - CAM January 2025
£10.99£109.90/l -
Organic
CattierCattier 2 in 1 Curls Care Shampoo 250ml
The 2-in-1 Care shampoo is ideal for wavy to curly hair. Its creamy, sulphate-free* formula gently cleanses and helps to redefine curls. Aloe Vera and the Hydrating Complex help to tame curls, leaving hair sheathed and sublimated
£8.58£34.32/l -
Organic
CattierCattier Volume Conditioner Thin Hair 150ml
Cattier Volume Conditioner nourishes, strengthens and restores hair lengths.
£9.13£60.87/l -
CattierCattier Shower Gel Family Shampoo And Shower Gel 500ml
Cattier Foaming Gel cleanses body and hair of the whole family, without damaging the skin.
£8.86£17.72/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Gold Restructuring Shampoo Expert Series 300ml
Restructuring shampoo for instant transformation.
£16.84£56.13/l -
Made in France
OlaplexOlaplex N°5 Bond Maintenance Conditioner 250ml
Olaplex N°5 Conditioner helps restore Capillary bonds without weighing hair down. It repairs, hydrates and detangles hair without weighing it down.
£28.30£113.20/l -
Organic
NatessanceNatessance Kids Organic Papoo lavender protective shampoo 250 ml
Gently soothes sensitive scalps and keeps pests at bay with lavender essential oil, leaving hair tangle-free.
£8.78£35.12/l -
KloraneKlorane Centaurée Organic Hair Conditioner 200ml
KLORANE Organic Knapweed Hair conditioner gives your hair subtle cold reflections.
£11.98£59.90/l -
KloraneKlorane Mango Nourishing Treatment Shampoo With Mango Butter Cheveux secs 200 ml
Klorane Nourishing Treatment Shampoo With mango Butter nourishes and restructures the hair shaft, closes up hair cuticles and fills in the cracks of the surface hydrolipidic film to protect it from dehydration
£8.75£43.75/l -
WeledaWeleda Extra gentle shampoo 190 ml
Weleda’s Extra Gentle Shampoo with millet gently cleanses the whole family’s hair.
£9.17£48.26/l -
Made in France
KloraneKlorane Grenade Shampoo With Pomegranate Colour Treated Hair Cheveux Colorés 200ml
KLORANE
Shampoo with pomegranate.Intended for coloured hair, this shampoo protects the colour from bleeding and progressive tarnishing. Your colour keeps its intensity and brilliance. Thanks to its cleansing base enriched with repairing agents, your hair remains soft, silky and easy to comb.
£7.69£38.45/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Detangling Milk Balm 150ml
Rene Furterer organic detangling treatment can be used daily by the entire family from the age of 3.
£13.91£92.73/l -
Organic
FlorameFlorame Organic Aloe Vera Gel 50ml
This Organic Aloe Vera Gel, renowned for its moisturising and soothing properties, is a real beauty treasure for caring for your body and hair.
£4.82£96.40/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Repair Intensive repair conditioner treatment 150 ml
This care product, enriched with 91% natural plant-based Keratin, repairs damaged and sensitised hair.
£20.53 £25.67£136.87/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Shampoos 300ml
Absolut Repair Molecular Shampoo, Sulfate Free, Repairs Damage & Restores Strength.
For all types of damaged hair, 300ml.£22.37£74.57/l -
Organic
NatessanceNatessance Kids Apricot shampoo 500 ml
Gently revitalises children’s hair with organic apricot oil, shea butter and wheat proteins for natural shine.
£7.92£15.84/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Tecni Art Fix Design Directional Fixing Spray Force 5 200ml
'OREAL PROFESSIONNEL Fix Design Directional Spray provides a strong fixation, protects your hair from harmful sun rays.
£18.68£93.40/l