🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

Hair products and treatments

  1. Made in France Vegan
    Klorane Quinine Quinine & edelweiss conditioner strengthening and invigorating 200 ml
    Klorane

    Klorane Quinine Quinine & edelweiss conditioner strengthening and invigorating 200 ml

    An express care step to detangle hair while strengthening it.

    (286)
    £11.98
    £59.90/l
  2. -18%
    Vichy Dercos Anti-dandruff shampoo for sensitive scalp 200 ml
    Vichy

    Vichy Dercos Anti-dandruff shampoo for sensitive scalp 200 ml

    Double efficiency shampoo

    eliminates dandruff and soothes the scalp. 

    (29)
    £8.99 £10.99
    £44.95/l
  3. Eucerin Dermocapillaire 5% urea treatment care 100 ml
    Eucerin

    Eucerin Dermocapillaire 5% urea treatment care 100 ml

    Significantly improves scalp condition and helps maintain its natural balance.

    (77)
    £13.08
    £130.80/l
  4. Made in France
    Klorane Mango Nourishing Shampoo for Dry Hair Cheveux Secs 400ml
    Klorane

    Klorane Mango Nourishing Shampoo for Dry Hair Cheveux Secs 400ml

    Klorane mango shampoo nourishes and protects dry hair without weighing it down!

    (203)
    £11.54
    £28.85/l
  5. Made in France
    Klorane Nettle Oil Control Shampoo With Nettle L Cheveux Gras 400ml
    Klorane

    Klorane Nettle Oil Control Shampoo With Nettle L Cheveux Gras 400ml

    With its extremely soft, detangling and volumising washing base, which avoids any risk of rebounding effect, KLORANE sebum-regulating nettle shampoo gradually regulates the sebaceous secretions, thus allowing the shampoos to be spaced apart.

    It leaves the hair silky and supple. 

    (333)
    £11.54
    £28.85/l
  6. Les Secrets de Loly Démêler Pink Paradise conditioner 250 ml
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Démêler Pink Paradise conditioner 250 ml

    A 250ml anti-dandruff conditioner to leave hair refreshed and flake-free.

    (698)
    £15.38
    £61.52/l
  7. Made in France
    Klorane Galanga Shampooing Traitant et Rééquilibrant Loose dandruff 400ml
    Klorane

    Klorane Galanga Shampooing Traitant et Rééquilibrant Loose dandruff 400ml

    Klorane's Anti-dandruff Balancing Shampoo with Galanga expresses all the power of this natural medicinal root with anti-dandruff and soothing properties, a cousin of Turmeric.

    (12)
    £12.22
    £30.55/l
  8. Vichy Dercos Energy+ anti-hair-loss stimulating eco-refill shampoo with Aminexil 400 ml
    Vichy

    Vichy Dercos Energy+ anti-hair-loss stimulating eco-refill shampoo with Aminexil 400 ml

    Provides long-lasting volume and strengthens the hair fibre with Aminexil, niacinamide, AHA and vitamin E, helping to limit hair loss caused by breakage.

    (7)
    £20.76
    £51.90/l
  9. Made in France
    Bioderma Abcderm Gentle Cleansing Foaming Gel for Babies & Children Gel lavant doux 1l
    Bioderma

    Bioderma Abcderm Gentle Cleansing Foaming Gel for Babies & Children Gel lavant doux 1l

    ABCDerm Gentle Cleansing Foaming Gel by Bioderma for delicate children & babies' skin.

    (39)
    £12.05
    £12.05/l
  10. Made in France
    Ducray Anaphase Fortifying conditioner anti-breakage 200 ml
    Ducray

    Ducray Anaphase Fortifying conditioner anti-breakage 200 ml

    A fortifying conditioner for thinning or lacklustre hair.

    (42)
    £14.29
    £71.45/l
  11. Bailleul Mycogel Foaming cleansing gel for sensitive skin 150 ml
    Bailleul

    Bailleul Mycogel Foaming cleansing gel for sensitive skin 150 ml

    Gently cleanses sensitive, irritation-prone skin while preserving its natural balance.

    (91)
    £6.48
    £43.20/l
  12. Vichy Dercos Energy+ shampoo anti-hair loss shampoo with aminexil 200 ml
    Vichy

    Vichy Dercos Energy+ shampoo anti-hair loss shampoo with aminexil 200 ml

    Struggling with weak or thinning hair? Vichy Dercos Energy+ strengthens and revitalises from root to tip.

    (49)
    £10.76
    £53.80/l
  13. -14%
    Vichy Dercos Eco-Recharge anti-dandruff shampoo for flakes and itchiness Dry hair 390 ml
    Vichy

    Vichy Dercos Eco-Recharge anti-dandruff shampoo for flakes and itchiness Dry hair 390 ml

    Eco-refill shampoo for treating dandruff and itching in dry hair

    (7)
    £12.29 £14.29
    £31.51/l
  14. Les Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Leave-In Kurl Nectar Conditioner 250 ml
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Leave-In Kurl Nectar Conditioner 250 ml

    Leave-in conditioner to deeply hydrate and define curls without rinsing.

    (542)
    £18.18
    £72.72/l
  15. -22%
    Vichy Dercos Anti-Dandruff & Itching Treatment Shampoo for normal to oily hair 200 ml
    Vichy

    Vichy Dercos Anti-Dandruff & Itching Treatment Shampoo for normal to oily hair 200 ml

    Vichy Dercos anti-dandruff shampoo soothes itching and dry scalps for lasting relief.

    (359)
    £7.32 £9.32
    £36.60/l
  16. Acm Novophane Energising shampoo dull and weakened hair 200 ml
    Acm

    Acm Novophane Energising shampoo dull and weakened hair 200 ml

    This energising shampoo combines 6 stimulating vitamins to invigorate the scalp.

    (21)
    £7.74
    £38.70/l
  17. Vichy Dercos Aminexil Clinical 5 Women Hair Loss 21x6ml 21x6ml
    Vichy

    Vichy Dercos Aminexil Clinical 5 Women Hair Loss 21x6ml 21x6ml

    Dercos 
    Aminexil Clinical 5 
    hair loss treatment  
    Multi-targets 
    Recurrent or installed hair loss 
    Stress and fatigue 

    (67)
    £51.24
    £406.67/l
  18. Organic Vegan
    Cattier Daily Use Extra Soft Shampoo Wheat Proteins 1l
    Cattier

    Cattier Daily Use Extra Soft Shampoo Wheat Proteins 1l

    extra mild shampoo

    all hair types

    (46)
    £10.61
    £10.61/l
  19. -32%
    Biopousse Hair Growth & Thickness Lotion 100 ml
    Biopousse

    Biopousse Hair Growth & Thickness Lotion 100 ml

    This strengthening lotion slows hair loss and speeds up regrowth.

    (3)
    £21.04 £31.03
    £210.40/l
  20. Vichy Dercos Clinical Aminexil Regenerative Booster Serum 90 ml
    Vichy

    Vichy Dercos Clinical Aminexil Regenerative Booster Serum 90 ml

    Clinically proven anti-hair loss regenerative serum for stronger, healthier hair.

    (132)
    £49.12
    £545.78/l
  21. Uriage D.S Gentle balancing shampoo gentle balancing formula for all hair types 500 ml
    Uriage

    Uriage D.S Gentle balancing shampoo gentle balancing formula for all hair types 500 ml

    This gentle shampoo purifies and cleanses all hair types for balanced, refreshed results.

    (12)
    £12.00
    £24.00/l
  22. Vichy Dercos Ultra-soothing shampoo for normal to oily hair 200 ml
    Vichy

    Vichy Dercos Ultra-soothing shampoo for normal to oily hair 200 ml

    Vichy soothes discomfort from the first use, with relief lasting up to 48 hours.

    (23)
    £10.55
    £52.75/l
  23. La Roche-Posay Kerium Anti-dandruff treating shampoo 200 ml
    La Roche-Posay

    La Roche-Posay Kerium Anti-dandruff treating shampoo 200 ml

    Clinically effective shampoo to target persistent dandruff and soothe the scalp.

    (37)
    £16.39
    £81.95/l
  24. -17% Made in France
    Neutrogena T/Gel Anti-dandruff shampoo for severe itching 250 ml
    Neutrogena

    Neutrogena T/Gel Anti-dandruff shampoo for severe itching 250 ml

    Special shampoo treatment with keratolytic antipruritic, anti-seborrheic and anti-bacterial effect. Controls rebellious dandruff, flaking, psoriasis, seborrheic dermatitis...

    (375)
    £10.08 £12.08
    £40.32/l
  25. Made in France
    Klorane Cedrat Shampoo normal hair 400 ml
    Klorane

    Klorane Cedrat Shampoo normal hair 400 ml

    This purifying and invigorating cedrat shampoo removes excess oil, leaving hair full of vitality.

    (129)
    £10.90
    £27.25/l
  26. Organic Made in France
    Naturactive Organic Fine Lavender Essential Oil 10 ml
    Naturactive

    Naturactive Organic Fine Lavender Essential Oil 10 ml

    Organic lavender essential oil for calming relaxation and soothing stress.

    (55)
    £5.34
    £534.00/l
  27. Made in France
    Bioderma Nodé G Shampooing Purifiant G Cheveux Gras 400ml
    Bioderma

    Bioderma Nodé G Shampooing Purifiant G Cheveux Gras 400ml

    Sebum regulating shampoo care, non-detergent, adapted to the needs of greasy and very greasy hair. Cleanses the scalp and reduces the risk of suffering from irritations.

    (14)
    £10.88
    £27.20/l
  28. Made in France
    Bioderma Nodé K K Shampoo Keratoreductor Cuir chevelu sensible 150ml
    Bioderma

    Bioderma Nodé K K Shampoo Keratoreductor Cuir chevelu sensible 150ml

    Node k shampoo keratoreductor - scaly plaques States - Removes dander - Soothes, reduces scratching - 150 ml

    (44)
    £12.53
    £83.53/l
  29. Vichy Dercos Energy+ conditioner 200 ml
    Vichy

    Vichy Dercos Energy+ conditioner 200 ml

    An energising, fortifying conditioner to revitalise and strengthen hair.

    (27)
    £11.72
    £58.60/l
  30. Made in France
    Bioderma Node P Purifying anti-dandruff shampoo oily-prone hair 400 ml
    Bioderma

    Bioderma Node P Purifying anti-dandruff shampoo oily-prone hair 400 ml

    Gently cleanses oily, dandruff-prone hair while zinc gluconate balances sebum, leaving hair soft and shiny.

    (15)
    £10.88
    £27.20/l
  31. Organic
    Cattier Organic Shea Butter 100 % Natural Face Body And Hair 100g
    Cattier

    Cattier Organic Shea Butter 100 % Natural Face Body And Hair 100g

    shea butter for hair, body and face

    (45)
    £7.48
    £74.80/kg
  32. Made in France
    Klorane Nettle Seboregulating Shampoo With Nettle Extract 200 ml
    Klorane

    Klorane Nettle Seboregulating Shampoo With Nettle Extract 200 ml

    Klorane nettle polyclyclic seboregulating shampoo regulates the activity of sebaceous glands and reduces sebium

     

    (169)
    £7.69
    £38.45/l
  33. -13%
    Vichy Dercos Anti-dandruff Shampoo Dry Hair Dry hair 390ml
    Vichy

    Vichy Dercos Anti-dandruff Shampoo Dry Hair Dry hair 390ml

    Dercos.
    Anti-dandruff.
    Dandruff, itchiness.
    Dry hair.
    Treatment shampoo.
    200ml.

    (242)
    £12.84 £14.84
    £32.92/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara