Hair products and treatments
-
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Karité Smoothing Cream Professional Styling Very Dry Hair 100ml
Nourished hair and unruly strands smoothed.
£18.68£186.80/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Oil Huile 10-en-1 30ml
10-in-1 leave-in oil for normal to sensitive hair.
£14.29£476.33/l -
René FurtererRené Furterer Tonucia Plumping hair mask dull, lifeless hair 30 ml
René Furterer’s Tonucia Plumping Hair Mask revives tired, lacklustre hair for instant shine and vitality.
£4.16£138.67/l -
ArganicareArganicare Castor Reconstructive Castor Conditioner 400ml
The Arganicare range with Castor oil is the ultimate hair growth Care! Your hair is visibly stronger, shinier and delicately Perfumes.
£10.78£26.95/l -
Organic
Ballot-FlurinBallot-Flurin Bioes Treatment Shampoo 125ml
Capillary care for use in the case of bothersome itching and dandruff.
£16.70£133.60/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Violet Rejuvenating Shampoo Bleached Blonde, Grey, White Hair 250ml
Neutralises unwanted shine from the 1st application.
£9.54£38.16/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-deposit protective Masks 250ml
For healthier, shiny, silky hair, long-lasting colour, rich, creamy texture.
£26.64£106.56/l -
ArkopharmaArkopharma Forcapil Keratin+ repairing shampoo 200 ml
Forcapil® Fortifying Shampoo strengthens your hair fiber from its root, energizes and brings vitality, protects on a daily basis.
£8.02£40.10/l -
Made in France
KloraneKlorane Light cleansing shampoo Normal hair that regrays quickly 100 ml
Sanitizing and energizing Cédrat Shampoo eliminates excess sebum for hair that's full of vitality.
£4.12£41.20/l -
-20%
NeutrogenaNeutrogena T/Gel Anti Dandruff Shampoo Dry Dandruff T/gel Pellicules Seches 250ml
NEUTROGENA ® T / GEL ® Dandruff is a daily dandruff shampoo that helps repair dry, damaged hair while leaving it nourished and protected.
£7.78 £9.78£31.12/l -
Tier price Made in France
MklMkl Solide Coco Oil Shampoo 65gr Dry hair
Handcrafted, this solid shampoo is made with nourishingCoco oil, which adds shine and radiance to hair. Ideal for dry, dull hair.
£4.39£67.54/kg -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Fortifying conditioner with organic keratin and oil 200 ml
Gently detangles and strengthens hair without weighing it down, using organic castor oil and plant-based keratin for revitalised, radiant locks.
£8.03£40.15/l -
-10%
VichyVichy Dercos Collagen Filler 17 Intense Repairing Fortifying Pre-Shampoo 150ml
Pre-Shampoo Fortifying Repairing Intensive Anti-Breakage
£18.30 £20.30£122.00/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Repair Intense repair mask 250 ml
This intense repair mask with plant-based Keratin, 91% natural origin, repairs damaged and sensitised hair.
£29.10 £36.37£116.40/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Castor Oil organic 200ml
Regenerating, softening, healing and nourishing castor oil.
£8.78£43.90/l -
Made in France
BiodermaBioderma Nodé K K Keratoreducing Emulsion Cuirs chevelus irrités 100ml
Nodé K Emulsion is a skincare product aimed at severe and chronic squamous states that appear as thick, dry flakes, often linked to itchiness and irritations.
£13.63£136.30/l -
KloraneKlorane Nettle Shampoing Sec Purifiant 50ml
Cleansing, absorbing, sheathing, Sebum reduction, Cleans without water, for greasy hair, cleanser
£5.27£105.40/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytophanere Reactive hair loss treatment 12 ampoules
Helps reduce sudden hair loss caused by stress or hormonal changes, with 4 patented botanical extracts for stronger hair.
£32.88£548.00/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Pure African Shea Butter light repairing butter 300ml
Pure African shea butter repairing hair butter.
£39.59£131.97/l -
René FurtererRené Furterer Head Spa Purifying Detox Scrub Scrub 150ml
RENE FURTERER Head Spa 99% natural exfoliating pre-shampoo deeply cleanses and detoxifies your scalp, eliminating excess sebum in just 3 minutes.
£24.50£163.33/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Rebalance Oily roots and dry ends shampoo 250ml
This shampoo enriched with Rice Vinegar and Spirulina, 94% of natural origin, purifies the scalp and moisturises dry ends.
£13.98 £17.48£55.92/l -
Tier price Made in France
MklMkl Solide Nettle Charcoal Shampoo 65gr Greasy hair
Handcrafted, this solid shampoo is made from Nettle macerate and Charcoal , which have soothing, purifying and detoxifying properties. Ideal for oily hair.
£4.39£67.54/kg -
Made in France
René FurtererRené Furterer Solaire Protective summer hair oil with shine effect 100 ml
Protective summer hair oil with a shine effect for sun-exposed hair.
£13.76£137.60/l -
René FurtererRené Furterer Okara Silver Toning Shampoo Gray & White Hair 200ml
René Furterer OKARA SILVER shampoo gently cleanses and neutralizes unwanted yellow reflections for gray, white or platinum blonde hair.
£11.98£47.92/l -
JaldesJaldes Silettum Fortifying treatment special offer: buy 2, get 1 month free 180 tablets
Strengthens fragile hair and nails with a proven blend of active ingredients.
£29.95£172.13/kg -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Pineapple Smoothie 250ml
Pineapple Capillary Milk for curly and frizzy hair.
£20.32£81.28/l -
PouxitPouxit Anti-Lice & Nits Treatment Shampoo Perfumes Apricot 2x200ml
The No. 1 brand against head lice in France*. * Data GERS - Lice treatment market - CAM January 2025
£24.28£60.70/l -
René FurtererRené Furterer 5 Sens Sublimating Dry Oil 100ml
A precious alchemy of 5 natural oils, this sublimating dry oil embodies René Furterer's botanical expertise.
£20.89£208.90/l -
-18%
NeutrogenaNeutrogena T/Gel Anti Dandruff Shampoo Dry Dandruff T/gel Pellicules Grasses 250ml
£8.89 £10.90£35.56/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Soigner et renforcer Pink Power Restructuring Mask 300ml
The Pink Power Mask is an instant restructuring Capillary care product and a real shock treatment for dry, damaged hair.
£24.50£81.67/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Hair treatments Raspberry Vinegar leave-in detangling lotion 200ml
No-rinse detangling lotion with Centifolia Raspberry Vinegar
£8.24£41.20/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Care and Strengthen Kurl Hero anti-hair loss serum 50 ml
Helps reduce hair loss while stimulating growth and strengthening hair fibres with a targeted active complex.
£31.99£639.80/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Shampoos Purifying organic nettle shampoo oily hair, prone to greasiness 500 ml
Organic nettle & green clay purifying shampoo for oily hair by Centifolia.
£17.04£34.08/l -
-15% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit Coconut & organic shea butter sulphate-free shampoo curly hair 250 ml
Sulphate-free shampoo for curly and frizzy hair with a coconut scent – vegan formula, 95% natural origin, made in France.
£4.86 £5.72£19.44/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Huile des Rêves Nourishing dry oil 50 ml
LAZARTIGUE Dry Oil Intensely nourishes all hair types without a greasy finish
£27.38 £34.22£547.60/l -
Organic
Pur AloéPur Aloé Tratment Shampoo With 70% Organic Aloe Vera 250ml
Treating shampoo with organic aloe vera
regenerates hair and fights dry dandruff
£10.99£43.96/l