Hair products and treatments
-
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Clean Sunshine Clean shampoo 200 ml
A gentle Sunshine Clean shampoo suitable for all hair types.
£15.28£76.40/l -
La Roche-PosayLa Roche-Posay Cicaplast Soothing B5 cleansing gel 100
La Roche-Posay’s soothing B5+ cleansing gel for gentle yet effective cleansing.
£9.67£96.70/l -
Organic
CattierCattier Shower Gel Detangling Shampoo 2 in 1 Marshmallow flower 500ml
Cattier 2-in-1 Marshmallow Shower Gel & Shampoo gently cleanses children's sensitive skin without drying, does not sting eyes.
£9.79£19.58/l -
Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Hydrating detangling conditioner refill for all hair types 200 g
A conditioner that detangles, hydrates and smoothes hair for easy styling. Hair is light, supple and Silky!
£12.64£63.20/kg -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Clean Care Fusion shampoo-cream 250 ml
A cleansing co-wash that gently washes hair while delivering nourishing care from the very first step of your routine.
£15.38£61.52/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Vanilla Ylang-Ylang Smoothie 250 ml
A nourishing hair milk to hydrate and soften textured hair.
£20.32£81.28/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Sebum-reducing Shampoo 250ml
Séboreducer Shampoo regulates excessive sebum production and purifies the scalp and oily hair.£9.54£38.16/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Fusion Repairing Intensive Conditioner-Conditioner 200ml
Protects hair against external damage and breakage caused by styling.
£17.50£87.50/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Exceptional heat-protecting serum 50 ml
Enriched with chia seed extract to shield hair from heat up to 230°C, this exceptional serum protects and hydrates lengths, seals split ends and tames unruly hair.
£23.02 £28.78£460.40/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Eimi Lissage Thermal Image Thermo Protective Smoothing Spray 150ml
Professional light-hold hair spray
£12.97£86.47/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Nourishing organic shampoo with plant-based keratin 500 ml
Gently cleanses and nourishes normal to dry hair with organic argan oil for soft, lightweight locks.
£8.14£16.28/l -
Organic
BcombioBcombio Man 2 In 1 Shower Gel Hair And Body Tonic 200ml
BCOMBIO MAN
2 IN 1 Shower Gel
body and hair
organic ginger and mint
Organic Cosmetics£7.14£35.70/l -
-11% Made in France
René FurtererRené Furterer Triphasic Night Density Serum 100 ml
Boost hair density and vitality with niacinamide and antioxidant copaifera for a protected scalp and stronger hair.
£40.61 £45.61£406.10/l -
NatessanceNatessance Capillary Hair care oil with castor oil 100 ml
Repairs and tames dry lengths and split ends without weighing hair down, thanks to its lightweight, melting texture.
£8.47£84.70/l -
-15% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit Sulfate-Free Shampoo with Monoi and Organic Macadamia Oil dry & damaged hair 250 ml
Gentle sulphate-free shampoo for dry or damaged hair, infused with delicate monoi fragrance—95% natural, vegan formula, made in France.
£4.21 £4.96£16.84/l -
René FurtererRené Furterer Sublime Karité Smoothing Nourishing Masks Very Dry Hair 200ml
Double nourishing and Smoothing action for 72 hours¹.
¹Test carried out on 66 consumers over a 3-week period.£33.13£165.65/l -
-20%
LazartigueLazartigue Extra Gentle Extra gentle frequent use shampoo all hair types 500 ml
Enriched with desert date oil, this extra-gentle shampoo is perfect for daily use by the whole family, from age 1 and up.
£16.62 £20.78£33.24/l -
Made in France VeganPhytema
Phytema Positiv'Hair Classic Repigmenting Lotion fair hair 150 ml
Positiv'Hair Classic Lotion 150ml naturally restores colour to light-coloured hair.
£24.28£161.87/l -
Made in France
BeauterraBeauterra Après-Shampooing Réparateur Au Beurre de Karité Tous Types de Cheveux 500ml
Beau Terra conditioner is specially designed to easily nourish and detangle your hair.
£6.44£12.88/l -
Organic Made in France Vegan
CentifoliaCentifolia Anti-Frizz Curls Defining Cream Gel Curly and Frizzy Hair 150ml
For curly, frizzy and frizzy hair, approved by professional hairdressers, 2x more definition, 2x less frizz.
£14.20£94.67/l -
Organic Made in France
René FurtererRené Furterer Naturia Organic Micellar Shampoo 200ml
Rene Furterer Micellar Shampoo certified organic gently cleanses the hair for the entire family from age 3.
£8.78£43.90/l -
Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Hydrating detangling conditioner with plant-based keratin and mallow 200 g
Instantly detangles and hydrates without weighing hair down, controls frizz and boosts shine with a naturally derived upcycled detangling agent.
£13.74£68.70/kg -
-8% Made in France
KloraneKlorane Quinine Growth-boosting hair serum 100 ml
Boosts hair growth and strengthens density with quinine and adenosine for thicker, more resilient hair.
£35.03 £38.03£350.30/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Concentrated Masks 250ml
The highly concentrated Absolut Repair Molecular Professional Concentrate Masks with peptide binder + 5 amino acids repair 2 years of damage* and plump up the molecular layers of the hair
£28.78£115.12/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Vegetable Castor Oil 100ml
PROPOS'NATURE
Vegetable castor oil
Regenerating, , Healing and nourishing
First cold pressure
100% pure and natural
100ml£7.46£74.60/l -
Organic
NatessanceNatessance Coco 100% pure organic oil 100 ml
Rich in lauric acid from cold-pressed virgin coconut oil, this 100% pure organic oil deeply nourishes and protects skin and hair.
£6.59£65.90/l -
René FurtererRené Furterer Style Plant Hair Spray Satin Finish 300ml
RENE FURTERER Plant hair spray helps fix your hairstyle.
£14.96£49.87/l -
Organic Made in France Vegan
CentifoliaCentifolia Anti-Frizz Curls Shampoo & Detangler Curly and Frizzy Hair 200ml
For curly, frizzy and frizzy hair, approved by Professional hairdressers, 2in1 washes and detangles at the same time! Defines weakened Curls.
£9.58£47.90/l -
Made in France
NatessanceNatessance Capillary Anti-Hair Loss Shampoo all hair loss types 250 ml
Strengthens weakened hair and helps reduce hair loss with organic ginseng and a patented tri-active complex.
£8.69£34.76/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Fusion Intense Repair Shampoo 500ml
Professional shampoo for hair 95% more resistant to breakage.
£20.32£40.64/l -
Organic
CattierCattier Curls Styling Care 150ml
Leave-in Curls Defining Skincare helps nourish hair and define curls thanks to a combination of Castor and Coco plant oils.
£11.87£79.13/l -
Organic
NatessanceNatessance Kids Apple and body shampoo organic no sulfate 500 ml
Gently cleanses children’s hair from age 3 with a plant-based coconut and sugar wash, enriched with wheat proteins and apple extract to soften and strengthen.
£7.92£15.84/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Extra gentle organic conditioner with plant-based keratin 200 ml
Gently detangles and deeply hydrates hair with organic coconut oil and plant-based keratin for soft, silky lengths.
£8.03£40.15/l -
WaamWaam Gentle Aloe Vera Shampoo Base 400ml
Neutre gentle shampoo base with Aloe Vera in a practical, economical 400ml format.
£10.90£27.25/l -
MÊMEMÊME Care shampoo 60 ml
Gently cleanses and strengthens fragile or brittle hair with plant proteins and castor oil for stronger, more manageable locks.
£18.68£93.40/l -
NatessanceNatessance Capillary Fortifying organic castor conditioner 150 ml
Repairs and strengthens fragile hair with organic castor oil and plant keratin for softer, shinier, and less breakable locks.
£9.56£63.73/l