Hair products and treatments
-
ArganicareArganicare Castor Ultra-nourishing and hydrating shampoo 400ml
The Arganicare range with Castor oil is the ultimate hair growth Care! Your hair is visibly stronger, shinier and delicately Perfumes.
£10.78£26.95/l -
René FurtererRené Furterer Neopur Scalp balancing shampoo 150ml
Neopur anti-dandruff shampoo, enriched with 100% natural active ingredients, rebalances your scalp's microbiome.
£12.82£85.47/l -
Organic
CattierCattier Shampoo Dry Hair Organic Bamboo Marrow 250ml
Organic shampoo with bamboo pith for dry hair that nourishes dry hair, improves detangling and has a delicate Perfumes fragrance.
£6.49£25.96/l -
PediakidPediakid Lice shampoo Balépou 200ml
Natural lice-repellent shampoo to prevent lice and nit infestations.
£10.10£50.50/l -
Organic Vegan
CattierCattier Bio Repairing Mask Dry Hair 200ml
Cattier Bamboo Extract Repairing Mask nourishes and repairs dry hair ends.
£12.05£60.25/l -
ArkopharmaArkopharma Forcapil Anti-Hair Loss Spray Cheveux Dévitalisés 125ml
Forcapil® Anti-hair loss Spray slows hair loss and stimulates hair growth.
£27.71£221.68/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Coco curl jelly for curls curl definition & care 200 ml
Non-greasy leave-in Gel for defining Curls and providing long-lasting protection against frizz.
£6.31 £7.43£31.55/l -
New Made in France
René FurtererRené Furterer Triphasic Longévité densifying balm 150 ml
TRIPHASIC Stimulating Shampoo cleanses and prevents hair-loss
£18.14£120.93/l -
-12%
VichyVichy Dercos Anti-Dandruff Detangling Treatment Shampoo 390ml
2-in-1 anti-dandruff treatment shampoo that helps rebalance the microbiome and eliminates 100% of visible dandruff from the 1st application
£15.25 £17.26£39.10/l -
DucrayDucray Kelual Squanorm Regulating treatment shampoo oily dandruff 200 ml
Ducray Squanorm effectively eliminates oily dandruff and helps regulate excess sebum for lasting results.
£12.08£60.40/l -
Made in France
KloraneKlorane Quinine Growth Conditioner Hair Growth Accelerator 60 ml
Boost hair growth and thickness with quinine for fuller, shinier locks.
£14.48£72.40/l -
Made in France
KloraneKlorane Cupuacu Repair shampoo organic for extremely dry hair 200 ml
This organic cupuaçu shampoo deeply nourishes, repairs damaged hair and makes styling easier
£9.24£46.20/l -
BailleulBailleul Ecophane Ecophane Gentle Shampoo 500ml Biorga|Gentle Shampoo Soft 500ml
Ultra-gentle shampoo that gently cleanses, restores strength and vitality, leaving skin soft, shiny and supple.
£10.99£21.98/l -
GilbertGilbert Water Oxygenee 30 Volumea 125ml
Water Oxygen 30 volumes bleaches hair and unsightly down, whitens clothes and removes blood, wine, ink, fruit and coffee stains
£3.79£30.32/l -
-14%
VichyVichy Dercos Anti-dandruff foaming shampoo 200 ml
This 2-in-1 anti-dandruff shampoo gently detangles while rebalancing the scalp’s microbiome, removing 100% of visible flakes from the first wash.
£12.29 £14.29£61.45/l -
Organic
CattierCattier Shampoo Coloured Hair Shampoo 250ml
CATTIER Coloured Hair Shampoo preserves radiance, gently cleanses and nourishes.
£6.77£27.08/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Définir Sleek & Slay 2-in-1 styling and fixing balm 200 ml
This 2-in-1 styling balm delivers long-lasting hold, protects against breakage and nourishes hair with moringa, chia and sacha inchi oils.
£21.97£109.85/l -
AcmAcm Novophane Anti-Hair Loss Lotion Chronic 100 ml
NOVOPHANE ANTI-HAIR LOSS LOTION SLOWS OCCASIONAL HAIR LOSS AND STIMULATES NEW GROWTH.
£30.91£309.10/l -
JaldesJaldes Silettum Expert Elteans anti-hair loss serum 3 x 40 ml
The treatment helps to slow down hair loss.
£37.33£311.08/l -
NorevaNoreva Sebodiane Ds Greasy Dandruff Care Shampoo 150ml
Specific dermatological care fos squamous conditions.£13.74£91.60/l -
New Organic Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Purifying shampoo refill for oily-prone hair 400 ml
A purifying shampoo that efficiently cleanses and rebalances the scalp. Hair is clean, soft and light!
£19.24£48.10/l -
Made in France
KloraneKlorane Quinine Growth-boosting shampoo 200 ml
Boosts hair growth and thickness with adenosine and medicinal quinine.
£10.02£50.10/l -
KloraneKlorane Oat Milk Dry Shampoo With Oat Milk A l'Avoine et Céramide 50ml
KLORANE Dry Shampoo with Oat Milk softens and protects greasy hair.
£4.45£89.00/l -
KloraneKlorane Oats Solid Shampoo 80g
KLORANE Oats Solid Shampoo softens, protects and eases detangling.
£9.01£0.11/ -
Made in France
TopicremTopicrem pH5 Ph5 Gentle Milk Shampoo 500ml
TOPICREM
The essentials
PH5
gentle milk shampooAll hair types
child- adult
Procures daily gentle cleansing action while preserving hair fiber, for frequent use.
500ml£11.99£23.98/l -
René FurtererRené Furterer Okara Shining shampoo natural blonde, highlighted or colour-treated hair 250 ml
René Furterer’s Okara Color Shampoo revitalises blonde hair’s natural shine.
£12.08£48.32/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolu Repair Gold Expert Series Restructuring Balm 250ml
Intense restructuring golden Masks for a light touch.
£23.53£94.12/l -
UriageUriage D.S Gentle Shampoo Hair 200ml
Uriage DS Hair Gentle Balancing Shampoo 200ml is a gentle balancing shampoo that soothes, protects and purifies the sensitive scalp.
£8.68£43.40/l -
René FurtererRené Furterer Style Plant Hair Spray Satin finish 100ml
Furterer Plant-based hairspray sets the style in a supple way.
£6.49£64.90/l -
Organic Made in France Vegan
CentifoliaCentifolia Activating Curls Anti-Frizz Defining Care Curly and Frizzy Hair 200ml
For curly, frizzy and frizzy hair, approved by Professional hairdressers, REFRESH, Biphase: Curls reviver.
£12.54£62.70/l -
Made in France
KloraneKlorane Chamomile Lightening Shampoo Blonde hair 200ml
Klorane Chamomile Shampoo progressively makes your hair brighter and more radiant, giving it a natural blonde shine.
£7.69£38.45/l -
Made in France
DucrayDucray Ultra-soft Dermo-Protective Shampoo 200ml
Ducray dermo-protective shampoo, with a hypoallergenic fragrance, gently washes the hair for the entire family.
£4.94£24.70/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Curl Spray Boucles 150ml
SUBLIME CURL Curl Activating Spray redefines curls on a daily basis to help them regain their bounce.
£17.64£117.60/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Cocktail De Karite Soin Sans Rincage Hydratant 80% / 20% Styling Beurre De Karite D'afrique 300ml
Cocktail of shea in cream-gel format.
£28.90£96.33/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Care and Strengthen Hyalu Fusion Mask Curls Activator 300ml
A gel-mask with a slippery, melting texture to activate your Curls and provide all the Hydration you need.
£23.48£78.27/l