Hair products and treatments
-
Organic Vegan
AvrilAvril Detangling and styling spray Detangling and styling spray 200ml
Avril certified organic detangling and styling spray is an essential part of your Capillary routine
£8.35£41.75/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytocyane Men anti-hair loss shampoo 250 ml
This gentle anti-hair loss shampoo helps reduce shedding while cleansing for stronger, healthier hair.
£9.34£37.36/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serie Expert Keratin Alpha Sleek Keratin mask for frizzy and unruly hair 250 ml
Reshapes and smooths hair with keratin and amino acids for hydrated, shiny, frizz-free results.
£25.01£100.04/l -
NatessanceNatessance Capillary Vegetal Keratin Mask 200 ml
Deeply repairs and nourishes dry or damaged hair with argan oil, plant keratin and ceramides.
£13.40£67.00/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Anti-lice Protective oil 9ml
This oil is a gentle solution for keeping lice at bay.
£10.22£1,135.56/l -
-11% Organic
Helvetia NaturaHelvetia Natura Organic Extra Soft Shampoo With plant-based Keratin and Aloe Vera 1L
bio shampoo with vegetable Keratin and organic Aloe Vera, combined with a plant extract .
£7.79 £8.78£7.79/l -
VichyVichy Dercos Kera Solutions Repairing Mask 200ml
Repairing mask for damaged hair
£18.68£93.40/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Huile Bi-Phase 30ml
Absolut Repair Molecular Rinse-Out Serum, Repair Damage & Restore Strength, Deep Molecular Repair & Instant Transformation.
For all types of damaged hair, 250ml.£20.32£677.33/l -
-11% Organic
Helvetia NaturaHelvetia Natura Organic Intensive Nutrition Shampoo With plant-based Keratin and Aloe Vera 1L
Bio shampoo with vegetable Keratin and organic Aloe Vera, combined with a plant extract for restructured, less brittle hair.
£7.79 £8.78£7.79/l -
René FurtererRené Furterer 5 Sens Sublimating Dry Oil 50 ml
A precious alchemy of 5 natural oils, this sublimating dry oil embodies René Furterer's botanical expertise.
£17.52£350.40/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Karité Hydrating Gaining Masks Dry hair 100ml
Double moisturising and sheathing action for 72H.¹ ¹Use test carried out on 75 consumers.
£19.14£191.40/l -
René FurtererRené Furterer Naturia Furterer Naturia Dry Shampoo 75ml
Furterer Naturia Dry Shampoo with Absorbent Clay
cleanses the hair without water thanks to the clay powder
£6.49£86.53/l -
Organic
CattierCattier Cattier Shower Gel Detangling Shampoo 2-in-1 Green Apple Fragrance 500ml
CATTIER Shower Gel Shampoo Detangler 2-in-1 gently cleanses children's sensitive skin without drying it out.
Washes delicate hair without stinging their eyes.£9.79£19.58/l -
PouxitPouxit Flash Lice and nit treatment 2 x 150 ml
POUXIT FLASH is indicated for the treatment of scalp lice (head lice) and nits in adults and children aged over 6 months.
£33.16£110.53/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytolaque Silk Vegi Hair Spray Normal Fixation Sensitized Hair 150ml
Phyto Phytolaque Silk Plant Laque Natural Fixation 100ml has been designed to suit sensitized hair.
£11.29£75.27/l -
Made in France
RivadouceRivadouce Loupiots Children's Detangling Shampoo Sweet almond 360ml
Cleanses and detangles hair without stinging the eyes.
£10.44£29.00/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Soigner et renforcer Curl remedy cocktail spray 325 ml
Nourishing anti-split end spray for curly hair to restore bounce and hydration.
£29.95£92.15/l -
Made in France Vegan
PhytemaPhytema Positiv'Hair Intensive re-pigmenting cream Dark frizzy hair 150ml
Positiv'Hair Intensive Cream 150ml naturally repigments dark, frizzy and curly hair.
£27.38£182.53/l -
Made in France
DucrayDucray Kelual Squanorm Eco-Recharge Anti-Dandruff Hydrating Shampoo 400ml
Effectively combats dry dandruff.£13.90£34.75/l -
René FurtererRené Furterer Tonucia Plumping Shampoo Cheveux dévitalisés 200ml
Plumping Shampoo by René Furterer revitalizing thin & weakened hair
£13.74£68.70/l -
New Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Recharge nourishing shampoo for very dry to dry hair 400 ml
A nourishing shampoo that cleanses, moisturises and deeply nourishes hair.
Hair regains vitality, softness and shine.£19.24£48.10/l -
Organic
NatessanceNatessance Shower Lemon verbena shower shampoo 1 l
Gently cleanses while preserving skin’s natural balance, with lemon verbena floral water for a refreshing, toning effect.
£9.89£9.89/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Colour Radiance System Shampoo Resveratrol Vitamino Color 300ml
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.
Resveratrol is a powerful anti-oxidant from grape skin that fights against colour fading and protects against UV rays.£16.49£54.97/l -
NatessanceNatessance Karite Hair oil 100 ml
Rich in omega 6 and 9, shea oil deeply nourishes and protects face, body and damaged hair.
£7.58£75.80/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Raspberry powder dry shampoo 50g
Helps absorb excess sebum and space out shampoos
£9.34£186.80/kg -
Organic
CoslysCoslys Organic Refreshing Detox Shampoo Oily hair 500ml
Enriched with sebum-regulating oat amino acids and organic burdock extract, Coslys Detox Freshness Shampoo acts against sebum production and reduces itching sensations.
£16.48£32.96/l -
Vegan A gift for you
RedkenRedken Acidic Grow Full System Density shampoo fine hair 300 ml
Strengthens fine hair and reduces breakage with a caffeine and prebiotic densifying complex.
£22.26£74.20/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Gentle Dry Shampoo all hair types 75ml
Balances and protects your scalp, while providing volume and body to your hair.
£4.34£57.87/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Soft and moisturising Shower shampoo Pour Toute La Famille 1L
Hydration for the entire family Shower shampoo Centifolia
£13.74£13.74/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Pure African Shea Oil 50ml
Pure African Shea Oil
Repairing Care£38.41£768.20/l -
CattierCattier Shea Butter Shea Butter 100% Organic Face Body And Hair 20g
shea butter for body, hair and face
£4.28£214.00/kg -
KloraneKlorane Mango Solide Shampoo 80g
Hair is deeply nourished from the 1st application. Hair is soft, sheathed and radiantly healthy.
£9.01£112.62/kg -
Organic
CentifoliaCentifolia Repairing After-shampoo detangling balm 200ml
Care Réparateur conditioner is formulated with organic Castor oil combined with Keratin to strengthen hair.
£10.44£52.20/l -
René FurtererRené Furterer Style Thermal protective spray 150 ml
The thermal protective spray is a heat-resistant shield. It allows to protect capillary fibers from all thermal aggressions of the straightening, the hair curler and hair dryers. It protects even when the heat reaches 220 ° C .
£18.68£124.53/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serie Expert Keratin Alpha Sleek Keratin shampoo frizzy and unruly hair 300 ml
Gently cleanses while smoothing and strengthening hair with keratin and amino acids for optimal frizz control.
£21.56£71.87/l -
-46%
ParanixParanix Lice Repellent Spray Preventive 100 ml
Paranix Spray is odourless and sprays on easily, with no mess or fuss. Also available as a lotion.
£4.69 £8.69£46.90/l