Hair products and treatments
-
-10% Made in France
BiothermBiotherm Collagen Fit Firming hydrating body lotion 400 ml
Lightweight firming body lotion for women, deeply hydrating and nourishing
£26.76 £29.76£66.90/l -
KloraneKlorane Grenade Hair Conditioner Colored hair 200ml
KLORANE Hair conditioner naturally revives and prolongs the radiance of colored hair.
£11.98£59.90/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Beach Rehydrating After-Sun Shampoo Hair exposed to UV Salt and Chlorine 250ml
The shampoo that eliminates residues of Sunscreens, salt, sand and chlorine while intensely rehydrating the fibre.£12.08£48.32/l -
Made in France Vegan
PhytemaPhytema Positiv'Hair Ultra repigmenting lotion Medium to dark brown hair 150ml
Positiv'Hair Ultra Lotion 150ml naturally restores the colour of medium to dark brown hair...
£25.56£170.40/l -
Organic
Ballot-FlurinBallot-Flurin Anti Itching Purifying Shampoo With Honey Fragrance-Free 500ml
This shampoo has many loyal fans and provides antiseptic and bactericide properties of propolis of the Pyrenees to offer well-being to the whole family from the very first applications.
£27.16£54.32/l -
René FurtererRené Furterer Naturia Organic Express Detangling Spray 200ml
Discover Furterer leave-in detangling spray for daily use on the whole family's hair.
£15.28£76.40/l -
WeledaWeleda Rosemary Revitalising shampoo Romarin 250 ml
This invigorating rosemary shampoo gently cleanses while adding volume to your hair.
£8.75£35.00/l -
KloraneKlorane Figuier de Barbarie Quenching shampoo 72h hydrating & adds shine 200 ml
Revive dehydrated, dull hair with Klorane’s refreshing cactus fig shampoo, delivering 72-hour hydration and instant shine.
£7.69£38.45/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Dermo-soothing Anti-Itch Shampoo 250 ml
From the very first use, DERMO-APAISANT shampoo calms itching and reduces the redness of irritated, sensitive scalps, while rebalancing them for long-lasting efficiency.
£9.54£38.16/l -
Organic
CattierCattier Shampoo Volume Shampoo 250ml
Cattier Volume Shampoo ensures volume to thin hair, for a denser capillary mass.
£7.60£30.40/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Karité Hydrating Gaining Masks Dry hair 200ml
Double moisturising and sheathing action for 72H.¹ ¹Use test carried out on 75 consumers.
£30.91£154.55/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Lavender Water 200ml
Lavender floral water is traditionally used for:
- Cleansing oily skin,
- Rinsing the scalp.£5.60£28.00/l -
-15%
VichyVichy Dercos Après-shampoing Traitant Anti-pelliculaire Cheveux & Cuir Chevelu 200ml
Dercos.
Anti-dandruff.
Dandruff, itchiness.
Normal to greasy hair.
Advanced action shampoo.
200ml.£11.74 £13.74£58.70/l -
Made in France
KloraneKlorane Oats Ultra-soft shampoo All hair types 100ml
Organic Oats Shampoo gently washes all hair types for the whole family, from 3 years upwards.
£4.12£41.20/l -
Organic Made in FranceCattier
Cattier Organic Anti-dandruff Willow Wood Shampoo 250ml
This Shampoo permanently eliminates dandruff and prevents irritation, leaving your scalp feeling soothed, clean and naturally balanced.
£6.58£26.32/l -
Made in France
BiodermaBioderma Nodé DS+ Anti-dandruff shampoo DS+ 2x125ml
The Nodé DS+ Shampoo formula offers enhanced efficiency against severe, persistent dandruff thanks to three complementary actions
£23.53£94.12/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Extra gentle organic shampoo with plant-based keratin 500 ml
Gently cleanses normal to dry hair and deeply hydrates with organic coconut oil for silky, fragrant locks.
£10.44£20.88/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytocyane Anti-Hair Loss Shampoo for Women anti-hair loss treatment 250 ml
Gently cleanses while helping reduce hair loss for thicker, fuller-looking hair.
£9.34£37.36/l -
CattierCattier Organic Supersoft White Clay 200g
Cattier Super Soft White Clay is perfect for facial masks and poultices due to its beneficial action.
£4.72£23.60/kg -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Reparer Thermo-Protective Spray 230°C Anti Breaking 150ml
Heat-active repair spray.
£14.84£98.93/l -
Made in France
KloraneKlorane Cedrat Shampoo With Citrus Pulp Normal hair frequent use 200ml
Klorane Citrus Pulp Shampoo is a frequent use shampoo. Gives your hair energy and shine.
£6.92£34.60/l -
Organic Promo
KloraneKlorane Junior Detangling Shampoo for Delicate Hair cheveux delicats 200ml
Klorane peach scented shampoo brings softness & hydration to your children's hair.
£6.26£31.30/l -
Organic
Pur AloéPur Aloé Organic Styling Gel Strong Hold 150ml
This styling gel structures your hair while moisturising with 73% Aloe vera content. The fixing agents of the Aloe vera pulp allow you to create your style for the whole day!
£10.66£71.07/l -
Made in France
KloraneKlorane Mango Nourishing Balm With Mango Butter Cheveux Secs 50ml
KLORANE Mango Nourishing Conditioner detangles & protects dry hair.
£4.55£91.00/l -
Made in France
KloraneKlorane Quinine Fortifying and Stimulating Anti-Hair Loss Shampoo 100 ml
KLORANE Organic Quinine & Edelweiss fortifying shampoo gives a boost to a weakened hair.
£4.28£42.80/l -
René FurtererRené Furterer Absolue Keratine Repair Beauty Leave-On Cream 100ml
A daily repair care for gorgeous hair
£24.49£244.90/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Water Of Roman Chamomile 200ml
LADRÔME
organic chamomile water£5.39£26.95/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Bio Capilargil Anti Hair Loss Anti-chute 250ml
Dermaclay Capilargil anti hair loss shampoo
250 ml
Medicated shampoo, slows down hair loss, helps hair regrowth.
£13.56£54.24/l -
Made in France
KloraneKlorane Yellowing neutralising shampoo neutralising & brightening 200 ml
Gently revives shine and intensity in grey and blonde hair with cool tones, leaving it soft and easy to style.
£7.69£38.45/l -
Organic Vegan
LogonaLogona Nettle Shine Shampoo 500ml
Logona Organic Hair Care for strong and shiny hair. All hair types.
£15.94£31.88/l -
NetlineNetline Bleaching Cream for Sensitive Skin 2x30ml
The new Netline Bleaching Cream for Sensitive Skin has been specially designed for the most sensitive skin.
£8.68£144.67/l -
Made in France
-
Made in France
DucrayDucray Anaphase Anti-chute and anti-thinning shampoo 200 ml
This anti-thinning shampoo helps reduce chronic hair loss while adding volume to fine hair.
£12.06£60.30/l -
Made in France
KloraneKlorane Galanga Treating and balancing shampoo flake-free 200 ml
Klorane’s medicated galanga shampoo removes up to 100* of visible dandruff—dry, greasy, or stubborn—for a balanced scalp.
£7.69£38.45/l -
Organic Vegan
CattierCattier Shampoo Usage Frequent Lait d'Avoine Bio 250ml
Cattier Frequent Use Yoghurt Solution Shampoo 250ml with light texture and mild and delicate foam is suitable for all type of hair to bring softness, suppleness and shine.
£6.49£25.96/l -
KloraneKlorane Peony Soothing shampoo for sensitive scalp organic 100 ml
Klorane Soothing Shampoo with Pivoine cleanses and respects irritated and sensitive scalps.
£4.12£41.20/l