Hair products and treatments
-
Made in France
RespectueuseRespectueuse Solide Dejauning Shampoo 75g
Respectueuse Dejauncing Shampoo is designed to enhance blonde, white and grey hair thanks to its expert formula enriched with naturally-occurring violet pigments.
£10.90£145.33/kg -
Organic
CentifoliaCentifolia Nutrition Pre-Shampoo Ultra-Rich Organic Mask 250 ml
This ultra-rich pre-shampoo mask is a deeply nourishing treatment packed with concentrated oils to restore and strengthen hair from within.
£17.59£70.36/l -
Organic Vegan
LogonaLogona Fortifying organic caffeine shampoo 250ml
Fortifying shampoo with caffeine, a formula enriched with organic Aloe Vera, organic Pomegranate and organic Burdock seed oil, which provide extra care and stimulate the regrowth of fine, thinning hair. Content : 250ml.
£13.52£54.08/l -
RosebaieRosebaie Coco Keratin Shampoo 500ml
Keratin shampoo with Coco oil, sulphate- and paraben-free.
£17.26£34.52/l -
EcrinalEcrinal Shampooing Fortifiant à l'ANP2+ HOMME 200ml
ECRINAL® Fortifying Shampoo with ANP®2 is specially designed for a thinning hair.
£10.44£52.20/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Nutrition Shampooing Nourrissant dry hair 500ml
Phytojoba Hydration & Radiance Shampoo gently cleanses your scalp and moisturises dry hair, leaving it soft and shiny.
£15.28£30.56/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Repair Nourishing Conditioner 200ml
Ultimate Repair, the deepest repair range from Wella Professionals.
£21.38£106.90/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Aminexil Advanced Fortifying Professional Anti-Hair Loss Serum 90ml
L'Oréal Professionnel's Aminexil Advanced anti-hair loss activating serum has been formulated for weakened hair with a tendency to fall out. This lightweight serum is an anti-hair loss treatment that will strengthen the hair fibre.
£42.78£475.33/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular No-Rinse Masks 100ml
Absolut Repair Molecular Leave-In Masks, Repair Damage & Restore Strength, Heat Protection.
For all types of damaged hair, 100ml.£29.75£297.50/l -
Made in France
BiocyteBiocyte Hair Keratine Forte Repairing Care Shampoo 200ml
Keratin shampoo to help rebuild the hair fibre.
£15.94£79.70/l -
-15% Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Coco Curl light hydrating cream curly hair 200 ml
Lightweight hydrating cream that nourishes and defines fine to curly hair without greasiness, thanks to coconut oil and plant-based gums.
£7.25 £8.52£36.25/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Clean Bubble Kiss gentle cleansing wash babies and children 400 ml
A gentle cleansing wash for babies and children’s delicate skin.
£19.04£47.60/l -
Organic
NatessanceNatessance Organic coconut and plant keratin hydrating mask 200 ml
Deeply hydrate and strengthen hair with organic coconut oil and plant keratin for soft, shiny results that last up to 72 hours.
£15.94£79.70/l -
In HaircareIn Haircare Curl'n Go Styling Gel 250ml
Curl N' Go hair gel has been formulated to enhance your curls naturally. It gives optimum definition and a Glow Up effect to your Curls.
£22.37£89.48/l -
Made in France
DucrayDucray Kelual Squanorm Refreshing anti-dandruff shampoo 400ml
Refreshing, effective against oily dandruff.£16.04£40.10/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Volume Boost Thickening Shampoo Cheveux Fins 300ml
A lightweight care product that visibly restores volume to hair.
£13.19£43.97/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-metal shampoo 100ml
Hair looks healthier and regains its shine.
£12.26£122.60/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Cacao Curl Milk Nutri-Intense Styling Milk 200ml
Silicone-free leave-in milk improves detangling and styling of curly to frizzy hair.
£8.32 £9.79£41.60/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Clean Detox The Vert Shampoo Oily roots and dry ends 250ml
Sulphate-free shampoo enriched with green tea and Perfumes of Aloe Vera for purified roots and hydrated lengths
£6.83 £8.03£27.32/l -
René FurtererRené Furterer Head Spa Fresh Soothing Concentrate Irritated scalp 50ml
Enriched with Mint and Eucalyptus essential oils, RENE FURTERER Astera Fresh two-phase concentrat instantly soothes your scalp for long-lasting comfort.
£38.40£768.00/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Protective shampoo for coloured hair 300ml
Vitamino Color Spectrum Shampoo protects coloured hair while cleansing the hair fibre.£23.64£78.80/l -
Organic
BcombioBcombio Organic Sulphate Free Skincare Shampoo 200ml
This certified organic, sulphate-free Care Shampoo washes hair with absolute softness and provides repairing care.
£8.12£40.60/l -
Made in France
KloraneKlorane Aquatic Mint Anti Pollution Detox Shampoo Bio 200ml
Klorane Menthe Aquatique Anti Pollution Detox Shampoo cleans your hair intensely, eliminating impurities and respecting the scalp balance.
£8.78£43.90/l -
NatessanceNatessance Capillary After-shampooing with Vegetable Keratin 150 ml
Deeply nourishes and repairs fragile hair with argan oil and plant keratin for thicker, shinier locks.
£9.56£63.73/l -
RosebaieRosebaie Thermo Protector with Castor oil 200ml
Thermo Protector with Castor oil 200ml.
£24.19£120.95/l -
Organic
CattierCattier Coloured Hair Conditioner 150ml
Cattier Conditioner, with its creamy and melting texture, nourishes and prolongs the radiance of colored hair.
£9.47£63.13/l -
A gift for you
RedkenRedken All Soft Hydrating conditioner for dry, rough hair 500ml
Hydrating Conditioner
£26.75£53.50/l -
NatessanceNatessance Capillary Shine and plant-based keratin shampoo 100 ml
Nourishes and strengthens fragile hair with organic coconut oil and plant-based keratin for soft, revitalised locks.
£3.19£31.90/l -
René FurtererRené Furterer Okara Blond Brightening Shampoo 200ml
OKARA BLOND shampoo gently washes and revives the brightness of natural blonde, highlighted or coloured hair.
£13.40£67.00/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Concentrate Day & Night Serum 24/7 protection 45 ml
Deeply repairs damaged hair with citric and polyglutamic acids, leaving it 9x stronger and visibly healthier.
£18.74£416.44/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Repair Deep Repair Masks 150ml
Ultimate Repair, the deepest repair range from Wella Professionals.
£27.80£185.33/l -
EcrinalEcrinal ANP2+ Nutritive Capillary Masks 125ml
Dry, brittle, damaged hair, split ends.
Recommended as part of the intensive anti-hair loss programme with ANP®2+.£8.12£64.96/l -
EstipharmEstipharm Bamboo hairbrush
Estipharm small bamboo hairbrush. Slip it into your handbag! Bamboo, from sustainably managed plantations, is strong, waterproof and long-lasting.
£7.68 -
NatessanceNatessance Hair and nail oil 50 ml
Strengthen nails, lashes and cuticles while nourishing dry, brittle or split-end hair with this 100% pure plant oil.
£4.39£87.80/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Soigner et renforcer Kurl Nutrition Growth Serum 250ml
Formulated to combat breakage and strengthen your hair, LES SECRETS DE LOLY serum nourishes from roots to ends.
£25.46£101.84/l -