🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

Hair products and treatments

  1. Orofluido Conditioner Conditioner Skincare 240ml
    Orofluido

    Orofluido Conditioner Conditioner Skincare 240ml

    Skincare for natural or colour-treated hair.

    (0)
    £12.08
    £50.33/l
    Out of stock
  2. Organic
    Centifolia Rose Grapefruit Dry Shampoo Powder 50g
    Centifolia

    Centifolia Rose Grapefruit Dry Shampoo Powder 50g

    Helps absorb excess sebum and space out shampoos.

    (0)
    £13.19
    £263.80/kg
    Out of stock
  3. Les couleurs de Jeanne Radiance and Care Fixing Balm For plant-based colours 230 ml
    Les couleurs de Jeanne

    Les couleurs de Jeanne Radiance and Care Fixing Balm For plant-based colours 230 ml

    A plant-based colour-fixing treatment, to be used after Colouring and for the following weeks.

    (0)
    £13.09
    £56.91/l
    Out of stock
  4. L'Oréal Professionnel Curl Expression 10 in 1 foaming cream 250ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Curl Expression 10 in 1 foaming cream 250ml

    The professional hydration superdose for curly and frizzy hair. A foaming cream texture with concentrated active ingredients for textured Curls.

    (108)
    £24.60
    £98.40/l
    Out of stock
  5. -19%
    Duo Lp Pro Anti-Lice and Nits Lotion 200 ml
    Duo Lp Pro

    Duo Lp Pro Anti-Lice and Nits Lotion 200 ml

    Duo LP Pro anti-lice and anti-nit lotion, specially formulated without insecticides.

    (1)
    £16.51 £20.51
    £82.55/l
    Out of stock
  6. Schwarzkopf Professional Sun Protect Beach effect wave spray BC Bonacure 150 ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Sun Protect Beach effect wave spray BC Bonacure 150 ml

    The wavy effect for a natural beach look.

    (0)
    £15.08
    £100.53/l
    Out of stock
  7. Schwarzkopf Professional Sun Protect 2-in-1 hair mask BC Bonacure Pour Cheveux Sensibilises Par Le Soleil 150ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Sun Protect 2-in-1 hair mask BC Bonacure Pour Cheveux Sensibilises Par Le Soleil 150ml

    SCHWARZKOPF 2-in-1 BC Bonacure Sun mask moisturises and nourishes your hair fibre.

    (0)
    £10.44
    £139.20/l
    Out of stock
  8. Waam Plant Oil Onion 100ml
    Waam

    Waam Plant Oil Onion 100ml

    A fortifying, purifying oil that encourages hair growth.

    (0)
    £10.45
    £139.33/l
    Out of stock
  9. Organic
    Waam Detangling Balm Neutre Base 200ml
    Waam

    Waam Detangling Balm Neutre Base 200ml

    Improves detangling and leaves hair soft and shiny.

    (1)
    £10.78
    £53.90/l
    Out of stock
  10. Apivita Mini Bees Gentle Shampoo For Children Blueberry & Honey 500ml
    Apivita

    Apivita Mini Bees Gentle Shampoo For Children Blueberry & Honey 500ml

    Gentle shampoo for Children has been carefully designed to provide gentle cleansing, Hydration and Protection, and contains biodegradable ingredients.

    (1)
    £16.38
    £32.76/l
    Out of stock
  11. Apivita Keratin Repair Nourishing & Repairing Hair Mask 200 ml
    Apivita

    Apivita Keratin Repair Nourishing & Repairing Hair Mask 200 ml

    Deeply hydrates and nourishes, restructures damaged hair and leaves it soft and supple

    (1)
    £16.04
    £80.20/l
    Out of stock
  12. Apivita Shine conditioner Orange & Honey 150 ml
    Apivita

    Apivita Shine conditioner Orange & Honey 150 ml

    APIVITA
    Shine
    Conditioner
    Orange & Honey
    150ml

    Shine and Revitalizing Conditioner is ideal for all hair types:

    • Moisturises and leaves hair radiant with shine and vitality thanks to Vitamins and revitalising essential oils of Orange, Lemon and Grapefruit.
    • Prevents breakage and split ends, while protecting against external aggressions (air pollution and styling) thanks to antioxidant mountain tea extract and APISHIELD HS Complex.
    • Leaves hair soft and manageable, thanks to Organic Olive Oil and Greek Thyme Honey.

    Water is replaced by a toning, anti-ageing Herbal Teas of organic Greek Rosemary.

    (0)
    £12.53
    £83.53/l
    Out of stock
  13. Made in France A gift for you
    Phyto Paris Intense Curls Magic Detangling Spray KIDS Curly and Frizzy Hair 200ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Intense Curls Magic Detangling Spray KIDS Curly and Frizzy Hair 200ml

    The magic spray that tames and detangles curly and frizzy hair for Children aged 3 and over.
    (0)
    £11.98
    £59.90/l
    Out of stock
  14. L'Oréal Professionnel Tecniart Recharge Fix Design Localised Hold Hairspray Light Finish 200 ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Tecniart Recharge Fix Design Localised Hold Hairspray Light Finish 200 ml

    Targeted hold hairspray with strong, flexible fixation for precise styling control.

    (1)
    £38.41
    £192.05/l
    Out of stock
  15. Organic Made in France Vegan
    Centifolia Active Colour Fixing Mist Thermo Protector 230C for Coloured or Damaged Hair 200ml
    Centifolia

    Centifolia Active Colour Fixing Mist Thermo Protector 230C for Coloured or Damaged Hair 200ml

    For coloured, highlighted or heat-sensitised hair, approved by Professional hairdressers and protected from heat up to 230°C.

    (0)
    £14.84
    £74.20/l
    Out of stock
  16. Organic Made in France Vegan
    Centifolia Colour Fixing Shampoo & Conditioner Coloured or streaked hair 200ml
    Centifolia

    Centifolia Colour Fixing Shampoo & Conditioner Coloured or streaked hair 200ml

    For coloured or highlighted hair, approved by professional hairdressers, 2in1 washes and detangles at the same time! Colour preserved for 6 weeks.

    (2)
    £9.35
    £46.75/l
    Out of stock
  17. L'Oréal Professionnel Silver Refill Whitening shampoo for grey and white hair 500ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Silver Refill Whitening shampoo for grey and white hair 500ml

    The Gloss Protect System transforms hair into soft, supple, shiny hair that regains its natural purity and shine.

    (0)
    £21.40
    £42.80/l
    Out of stock
  18. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Nourish Light Lightweight nourishing mask 50 ml
    Lazartigue

    Lazartigue Nourish Light Lightweight nourishing mask 50 ml

    This lightweight mask with soy oil (91% natural origin) nourishes and strengthens dry, fine hair without weighing it down.

    (0)
    £8.71 £10.90
    £174.20/l
    Out of stock
  19. Olaplex N°5 Après-Shampoing Fortifiant Bond Maintenance 100ml
    Olaplex

    Olaplex N°5 Après-Shampoing Fortifiant Bond Maintenance 100ml

    Olaplex N°5 Conditioner helps restore Capillary bonds without weighing hair down. It repairs, hydrates and detangles hair without weighing it down.

    (5)
    £16.96
    £169.60/l
    Out of stock
  20. Apivita Hyaluronic Hydra Hydrating shampoo fine hair 250 ml
    Apivita

    Apivita Hyaluronic Hydra Hydrating shampoo fine hair 250 ml

    This natural shampoo with StB Honey & Hyaluronic Acid gently cleanses fine hair, tames frizz and leaves locks soft, light and manageable – sulphate-free.

    (5)
    £12.96
    £51.84/l
    Out of stock
  21. Apivita Hyaluronic Hydra Shampoo Tous Types de Cheveux 500ml
    Apivita

    Apivita Hyaluronic Hydra Shampoo Tous Types de Cheveux 500ml

    APIVITA Moisturizing Shampoo gently cleanses & hydrates your hair, respecting a natural scalp balance.

    (1)
    £21.19
    £42.38/l
    Out of stock
  22. Made in France A gift for you
    Phyto Paris Phytolaque Laque Végétale Fixation Médium À Forte 150ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Phytolaque Laque Végétale Fixation Médium À Forte 150ml

    The plant-based hairspray, free from propellant gas, provides long-lasting strong hold and enhances the hairstyle without stickiness or stiffness.

    (1)
    £11.29
    £75.27/l
    Out of stock
  23. -20%
    Korres Red Vine Emulsion Spray Capillary Protection 150ml
    Korres

    Korres Red Vine Emulsion Spray Capillary Protection 150ml

    Protection Suncare Hair 150 ml is a light micro-emulsion that protects hair from the harmful effects of the sun, salt and chlorine, while nourishing the hair fibre. Enriched with aloe vera, provitamin B5, red grape extract and helianthus, it preserves hair colour and shine while hydrating. Red vine polyphenols enhance shine, sunflower oil protects colour and vitamin E fortifies hair. Suitable for all hair types. Contains 93.9% natural ingredients.
    (0)
    £11.35 £14.20
    £75.67/l
    Out of stock
  24. Wella Professionals Ultimate Smooth Nourishing conditioner Dry, dull or frizzy hair 200ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Ultimate Smooth Nourishing conditioner Dry, dull or frizzy hair 200ml

    ULTIMATE SMOOTH is a professional hair care ritual designed to nourish and smooth dry, dull, frizzy or frizz-prone hair.
    (295)
    £22.46
    £112.30/l
    Out of stock
  25. Organic
    Waam Plant Oil Rosemary 75 ml
    Waam

    Waam Plant Oil Rosemary 75 ml

    Rosemary oil macerate is renowned for its exceptional hair care benefits.

    (1)
    £11.54
    £153.87/l
    Out of stock
  26. A gift for you
    Redken Acidic Color Gloss Shine & Colour Care Set
    Redken

    Redken Acidic Color Gloss Shine & Colour Care Set

    Vegan and sulphate-free, this set protects and enhances coloured hair with long-lasting vibrant colour and an intense mirror-like shine.

    (1)
    £62.99
    £79.73/l
    Out of stock
  27. A gift for you
    Redken Extreme Strength & Breakage Reduction Set
    Redken

    Redken Extreme Strength & Breakage Reduction Set

    Repairs and strengthens brittle hair, reducing breakage by up to 73% for restored fibre and intense shine.

    (1)
    £52.49
    £61.75/l
    Out of stock
  28. A gift for you
    Redken Acidic Bonding Concentrate Repair & Protection Gift Set
    Redken

    Redken Acidic Bonding Concentrate Repair & Protection Gift Set

    Repairs and strengthens damaged hair with citric acid to reduce breakage and restore strength and resilience.

    (1)
    £62.99
    £83.99/l
    Out of stock
  29. A gift for you
    Redken All Soft Hydration & Nutrition Set
    Redken

    Redken All Soft Hydration & Nutrition Set

    Deeply regenerates and hydrates dry hair, restoring flexibility, shine and silky softness for everyday manageability.

    (0)
    £48.13
    £64.17/l
    Out of stock
  30. -10% A gift for you
    Phyto Paris Volumising Shampoo Refill Fine, flat hair 750ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Volumising Shampoo Refill Fine, flat hair 750ml

    The shampoo that adds volume to fine hair.
    (9)
    £18.79 £20.80
    £25.05/l
    Out of stock
  31. Nioxin System 4 Conditioner for Coloured/Dry/Damaged Hair and Advanced Loss 1L
    Nioxin

    Nioxin System 4 Conditioner for Coloured/Dry/Damaged Hair and Advanced Loss 1L

    Conditioner for coloured/dry/damaged hair with moderate hair loss.

    (0)
    £42.74
    £42.74/l
    Out of stock
  32. Nioxin System 1 Natural Hair and Moderate Loss Conditioner 1L
    Nioxin

    Nioxin System 1 Natural Hair and Moderate Loss Conditioner 1L

    Conditioner for natural hair with moderate loss.

    (1)
    £35.21
    £35.21/l
    Out of stock
  33. Nioxin Sandalore Anti-Hair Loss Shampoo 475ml
    Nioxin

    Nioxin Sandalore Anti-Hair Loss Shampoo 475ml

    Eliminates impurities and promotes hair growth.

    (0)
    £52.64
    £110.82/l
    Out of stock
  34. Bailleul Cystiphane DS Anti-Dandruff Giftboxes 300ml
    Bailleul

    Bailleul Cystiphane DS Anti-Dandruff Giftboxes 300ml

    Helps combat redness, itching and flaking of the scalp.

    (0)
    £47.81
    £159.37/l
    Out of stock
  35. Made in France
    Vitry Matifying styling wax 80 g
    Vitry

    Vitry Matifying styling wax 80 g

    This styling wax provides flexible hold with a natural-looking finish for effortless styling.

    (1)
    £12.64
    £158.00/kg
    Out of stock
  36. Made in France
    Cinq Sur Cinq Flash lice and nit treatment 150 ml
    Cinq Sur Cinq

    Cinq Sur Cinq Flash lice and nit treatment 150 ml

    Kills head lice and nits in just 5 minutes—no insecticides, using plant-based suffocating and drying actives.

    (0)
    £18.16
    £121.07/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara