Hair products and treatments
-
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Nettoyer Perfect Clean Shampoo 250 ml
Gentle Perfect Clean shampoo for soft, thorough cleansing.
£14.28£57.12/l -
Organic
NatessanceNatessance Coco 100% pure organic oil 200 ml
Rich in cold-pressed virgin coconut oil, this 100% pure organic oil deeply nourishes and hydrates skin and hair.
£6.72£33.60/l -
VichyVichy Dercos Neogenic Redensifying Shampoo Hairloss 200ml
Vichy Dercos Neogenic Redensifying Shampoo 200ml with stemoxydine + pro-densifying technology is a shampoo to use in addition to treatments for hair renewal. For a denser hair, it acts on 5 parameters: volume, strength, holding, body, density.
£13.86£69.30/l -
Made in France
DucrayDucray Anaphase anti-thinning and hair loss shampoo 400 ml
This anti-thinning shampoo helps reduce chronic hair loss while adding volume to fine hair.
£15.48£38.70/l -
Organic Made in France
René FurtererRené Furterer Naturia Organic Gentle Micellar Shampoo 400ml
Furterer uultra-gentle frequent use shampoo efficiently cleanses all hair types, even delicate ones.
£11.54£28.85/l -
Made in France
BiodermaBioderma Node P P Anti-dandruff Regulating Shampoo Normalisant 400ml
The dermatological anti-dandruff shampoo, for all hair types, that lastingly eliminates dandruff and respects the hair's balance.
£9.44£23.60/l -
KloraneKlorane Grenade Shampoo Coloured Hair 400ml
KLORANE Pomegranate Shampoo captures and fixes color.
£11.54£28.85/l -
50% off 2nd
KloraneKlorane Oats Gentle Dry Shampoo With Oat Milk Powder Chestnut and Brown Hair 150 ml
Klorane Gentle Dry Shampoo with Oat Milk washes your hair without having to wet it for an optimal volume and lightness.
£9.67£64.47/l -
Organic Made in France
CattierCattier Shampoo Organic Rosemary Vinegar for Oily Hair 250ml
This Shampoo, thanks to Vinegar of Plants, eliminates excess Sebum and adds shine and softness while strengthening the hair.
£6.49£25.96/l -
-12%
René FurtererRené Furterer Triphasic Active Grow Hair Growth Accelerator Serum 100 ml
This hair growth accelerator serum naturally stimulates growth for longer, stronger hair.
£38.12 £43.13£381.20/l -
DucrayDucray Creastim Anti-Hair Loss Lotion hair loss, stress, fatigue, dieting, post-pregnancy 60 ml
Helps reduce temporary hair loss and promotes regrowth after childbirth, stress or fatigue.
£39.79£663.17/l -
DucrayDucray Kelual Squanorm Hydrating treatment shampoo for dry dandruff 200 ml
Ducray’s probiotic shampoo effectively removes dry dandruff and soothes the scalp for instant comfort.
£11.86£59.30/l -
-10%
BailleulBailleul Cystiphane Anti-Hair Loss Shampoo 200 ml
BIORGA
CystiphaneChronic or occasional hair loss
Cystiphane Biorga Anti-Hair Loss Shampoo provides effective comprehensive action to help fight hair loss:
• Slows down hair loss.
• Protects the hair fibre from everyday damaging external factors.
• Gently cleanses without drying out, and respects the scalp's natural balance.£8.90 £9.89£44.50/l -
-20%
DucrayDucray Kelual Elution Anti-dandruff daily shampoo 200 ml
Ducray ELUTION Balancing Shampoo helps prevent dandruff recurrence after anti-dandruff treatment.
£7.82 £9.78£39.10/l -
Made in France
KloraneKlorane Cupuacu Organic Nourishing Conditioner Bio Cheveux Très Secs 200ml
KLORANE Organic Cupuaçu Butter conditioner repairs and regenerates the most thirsty and devitalized hair.
£11.98£59.90/l -
-
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Soigner et renforcer Curl glow finishing multi-protection serum 100 ml
A multi-protective finishing serum for defined, glowing curls.
£20.32£203.20/l -
NatessanceNatessance Capillary Purifying tea tree shampoo 250 ml
Purifies oily scalps and adds lightweight freshness to normal or greasy-prone hair, thanks to tea tree essential oil.
£5.50£22.00/l -
-
Made in France
KloraneKlorane Quinine Edelweiss organic shampoo tired hair 200 ml
Revive tired hair with Klorane’s Organic Edelweiss & Quinine Shampoo—fortifying, stimulating and energising for hair in need of a boost.
£7.69£38.45/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Forticea Fortifying Revitalising Shampoo 200ml
FORTICEA Fortifying Revitalising Shampoo is formulated for all hair types. Combines Guarana, a powerful natural energiser, Vitamins B5 and B3 or Niacinamide.
£13.19£65.95/l -
KloraneKlorane Oat Milk Ultra Gentle Dry Shampoo With Oat Milk all hair types 50g
Klorane Dry shampoo with oat extract cleans your hair without water and increases the interval between the washes.
£9.01£180.20/kg -
Made in France
DucrayDucray Kelual Squanorm Dry Dandruff Treatment Shampoo 400ml
the 1st Anti-dandruff shampoo, with PROBIOTIC-SCIENCE technology, to fight dry dandruff efficiently and restore a healthy scalp immediately and for good.
£17.48£43.70/l -
PouxitPouxit XF Anti-Lice and Nits Lotion 2x200ml
With its patented formula reinforced with Penetrol®, Pouxit XF overactivates its action against nits and eradicates lice, larvae and nits in 15 minutes².
£33.58£83.95/l -
René FurtererRené Furterer Naturia Furterer Naturia Dry Shampoo 200ml
Furterer Naturia Dry Shampoo with Absorbent Clay cleanses the hair without water thanks to the clay powder
£10.88£54.40/l -
Made in France 50% off 2nd
KloraneKlorane Flax Shampooing Sec Volume Texturisant Bio 150ml
Klorane Organic Linen Dry Shampoo cleanses and brings volume to thin hair.
£9.89£65.93/l -
Organic Vegan
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Démêler Conditioner cream 250 ml
Infused with sweet almond protein oligopeptides, this conditioner gently detangles, protects hair fibres and enhances curl definition for stronger, more elastic coils that resist breakage.
£16.16£64.64/l -
Tier price
MklMkl Solide Aloe Vera Shampoo 65gr
Handcrafted, this solid shampoo is made withAloe Vera, which has hydrating and remineralising properties. This gentle formula is suitable for all hair types.
£4.39£67.54/kg -
WeledaWeleda Tonifying Hair Lotion 100 ml
hair tonic lotion with rosemary
stimulates growth
£10.44£104.40/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Curbicia Furterer Curbicia Lightness Regulating Shampoo Cuir chevelu à tendance grasse 150ml
Hydrolyzed Curbicia extract 0.5% (Squash seed): Regulates oil production
Essential oils of Thyme, Rosemary and Clove: Anti-fungal and deep cleansing
Essential oil of Orange: Deep cleansing
£13.74£91.60/l -
VichyVichy Dercos Ultra Soothing Shampoo Dry Hair 200ml
VICHY
Dercos
ultra soothing shampoo
200mlOur first shampoo formulated without sulphate surfactants, and enriched with Bisabolol.
It acts on the main signs of a sensitive scalp to provide immediate and lasting comfort.£10.76£53.80/l -
DucrayDucray Rubefying Gel Tonifying Gel Scalp Stimulating Care Localised Hair Loss 30ml
The rubeficient gel stimulates the scalp and promotes the nutrition of hair bulbs.
£13.08£436.00/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Define Bubble Kurl detangling spray for children 250 ml
Gentle detangling spray for kids’ hair, making knots a breeze to smooth out.
£14.96£59.84/l -
Made in France
KloraneKlorane Peony Soothing conditioner Bioes Sensitive scalp 150 ml
The conditioner provides immediate, long-lasting relief for irritated scalps and feelings of discomfort.
£11.02£73.47/l -
Organic
CattierCattier Oily Scalp Organic Green Clay 250 ml
This shampoo purifies the scalp with green clay, which absorbs excess sebum and eliminates toxins and impurities.
£6.49£25.96/l -
Made in France
KloraneKlorane Aquatic Mint Detox shampoo organic 400 ml
Klorane Dry Detox Shampoo with Organic Aquatic Mint instantly refreshes urban-exposed hair.
£10.98£27.45/l