🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

Body wash

  1. Made in France
    Evian Mister Protective facial spray 100ml
    Evian

    Evian Mister Protective facial spray 100ml

    Evian® Protect mist, for optimum protection for sensitive skin

    (0)
    £16.45
    £164.50/l
  2. Organic Made in France
    Gamarde Baby Cleansing gel body and hair 400 ml
    Gamarde

    Gamarde Baby Cleansing gel body and hair 400 ml

    This gentle cleansing gel washes baby’s body and hair while leaving a delicate, fresh scent.

    (3)
    £18.14
    £45.35/l
  3. Organic Made in France
    Alphanova Bébé Organic nourishing cleansing gel 200 ml
    Alphanova

    Alphanova Bébé Organic nourishing cleansing gel 200 ml

    Gently cleanses and soothes dry and atopic skin from birth, ideal for daily bathing.

    (0)
    £4.82
    £0.02/
  4. Organic Made in France Vegan
    Neobulle Baby hygiene Baby Bubble Gel Hair & Body wash 200ml
    Neobulle

    Neobulle Baby hygiene Baby Bubble Gel Hair & Body wash 200ml

    Bubble de Baby Wash Gel for the pleasure of a gentle bath.

    (0)
    £15.84
    £79.20/l
  5. Weleda Calendula Baby Body and Hair Wash 2 x 200 ml
    Weleda

    Weleda Calendula Baby Body and Hair Wash 2 x 200 ml

    This gentle, soap-free wash is specially formulated for daily cleansing of babies and young children.

    (0)
    £10.90
    £54.50/l
  6. Mitosyl Bath oil Dry Skin 490ml
    Mitosyl

    Mitosyl Bath oil Dry Skin 490ml

    Gently cleanses dry, irritated skin.

    (1)
    £14.18
    £28.94/l
  7. Organic Made in France
    Gamarde Atopic Organic Soothing Baby Care 40 ml
    Gamarde

    Gamarde Atopic Organic Soothing Baby Care 40 ml

    Gently soothes irritation and provides long-lasting hydration for sensitive or eczema-prone skin, ensuring optimal comfort.

    (0)
    £11.54
    £288.50/l
  8. Made in France
    Biolane Expert Kits for my dry & sensitive skin routine
    Biolane

    Biolane Expert Kits for my dry & sensitive skin routine

    Enjoy an essential Kit to care for your baby with dry, sensitive skin.

    (0)
    £21.96
    £87.84/l
  9. Organic Made in France Vegan
    Neobulle Little lotion no need to rinse 100 ml
    Neobulle

    Neobulle Little lotion no need to rinse 100 ml

    A gentle floral water from Neobulle that cleanses face and body with no need to rinse.

    (1)
    £11.90
    £119.00/l
  10. Made in France
    Neutraderm Baby 3-in-1 gentle cleansing gel sensitive skin 200 ml
    Neutraderm

    Neutraderm Baby 3-in-1 gentle cleansing gel sensitive skin 200 ml

    This gentle 3-in-1 cleansing gel lathers easily, rinses clean and protects delicate skin and scalp.

    (0)
    £6.82
    £34.10/l
  11. Organic
    Natessance Cleansing oil balm 500 ml
    Natessance

    Natessance Cleansing oil balm 500 ml

    Gently cleanses and protects delicate baby skin with olive oil and calcium to help prevent redness.

    (2)
    £8.03
    £16.06/l
  12. Rolling Hills Babies 2in1 Shampoo & Body Wash 200ml
    Rolling Hills

    Rolling Hills Babies 2in1 Shampoo & Body Wash 200ml

    A practical, versatile cleanser that's ideal for use on Baby's delicate skin, hair and scalp.

    (0)
    £6.60
    £33.00/l
  13. Made in France
    Bioderma Abcderm Micellar Solution H2o Babies & Children 1L

    Multiple choice

    Bioderma

    Bioderma Abcderm Micellar Solution H2o Babies & Children 1L

    BIODERMA ABCderm H2O Micellar solution is the 1st and only dermatological micellar water, biologically analogical to our skin.

    (27)
    £10.99
    £13.19/l
  14. Sebamed Baby pHysio cleansing foaming wash 1 l
    Sebamed

    Sebamed Baby pHysio cleansing foaming wash 1 l

    Gently cleanses delicate baby skin without drying or irritation

    (0)
    £13.39
    £13.39/l
  15. New
    Suavinex Toilet bag

    Multiple choice

    Suavinex

    Suavinex Toilet bag

    Gently cares for baby’s delicate skin while supporting its natural balance.

    (0)
    £27.54
    £120.18/l
  16. New
    Suavinex Gentle cleansing cream gel 500 ml
    Suavinex

    Suavinex Gentle cleansing cream gel 500 ml

    Gently cleanses and hydrates delicate baby skin and hair with organic oat and panthenol

    (0)
    £16.74
    £33.48/l
  17. Organic Made in France Vegan
    Alphanova Bébé Alphanova Bebe Nourishing Foaming Gel Body Face And Hair 400ml
    Alphanova

    Alphanova Bébé Alphanova Bebe Nourishing Foaming Gel Body Face And Hair 400ml

    Nourishing Cleansing Gel 
    Organic Cosmetics 
    Body, Face and Hair 
    Dry and Atopic Skin 

    (18)
    £9.13
    £22.82/l
    Out of stock
  18. 50% off 2nd
    Mustela No Rinse Cleansing Water Peaux Normales 500ml
    Mustela

    Mustela No Rinse Cleansing Water Peaux Normales 500ml

    Leave your baby cleansed, soft and with a delicate scent.

    (141)
    £8.42
    £16.84/l
    Out of stock
  19. Evian Mister Facial spray 2x300ml
    Evian

    Evian Mister Facial spray 2x300ml

    Thanks to its characteristic mineral composition and the neutral pH of Evian mineral water, the mist moisturises, refreshes and tones the upper layers of the epidermis.

    (14)
    £10.90
    £18.17/l
    Out of stock
  20. Made in France
    La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+ cleansing cream for eczema-prone skin 400 ml
    La Roche-Posay

    La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+ cleansing cream for eczema-prone skin 400 ml

    Gently cleanses dry, eczema-prone skin and soothes itching with shea butter and niacinamide.

    (553)
    £14.29
    £35.72/l
    Out of stock
  21. Made in France
    Mustela 1st Maternity Pack Normal Skin
    Mustela

    Mustela 1st Maternity Pack Normal Skin

    Travel essentials for babies from birth.

    (4)
    £10.99
    £27.48/l
    Out of stock
  22. Evian Misting spray Facial spray 150 ml
    Evian

    Evian Misting spray Facial spray 150 ml

    Thanks to its characteristic mineral composition and the neutral pH of Evian mineral water, the mist moisturises, refreshes and tones the upper layers of the epidermis.

    (7)
    £4.30
    £28.67/l
    Out of stock
  23. Evian Brumisateur 50ml
    Evian

    Evian Brumisateur 50ml

    Evian Facial Spray Atomizer moisturises, refreshes and tones-up the skin.

    (4)
    £2.96
    £59.20/l
    Out of stock
  24. Made in France
    Bioderma Abcderm Rinse-free Cleansing Milk Face And Body Crème sans rinçage 500ml
    Bioderma

    Bioderma Abcderm Rinse-free Cleansing Milk Face And Body Crème sans rinçage 500ml

    This very soft creamy milk eliminates dirt while giving you instant comfort and leaving your skin perfectly hydrated.
    ABCDerm Cleansing milk guarantees perfect skin and eye tolerance, it does not sting eyes.

    Suitable from birth, except for premature infants.

    (9)
    £8.62
    £17.24/l
    Out of stock
  25. Made in France
    Evian Mister Facial spray 300ml
    Evian

    Evian Mister Facial spray 300ml

    Thanks to its characteristic mineral composition and the neutral pH of Evian mineral water, the mist moisturises, refreshes and tones the upper layers of the epidermis.

    (5)
    £5.48
    £18.27/l
    Out of stock
  26. Organic Made in France
    Alphanova Bébé Cleansing water face, body and nappy area 200 ml
    Alphanova

    Alphanova Bébé Cleansing water face, body and nappy area 200 ml

    Gently cleanses baby’s face, hands and bottom with Alphanova Bébé® organic no-rinse cleansing water.

    (0)
    £5.05
    £25.25/l
    Out of stock
  27. Organic Made in France Vegan
    Alphanova Bébé Cleansing water 400 ml
    Alphanova

    Alphanova Bébé Cleansing water 400 ml

    Gently cleanse baby’s face, hands and bottom with ALPHANOVA Bébé® organic no-rinse cleansing water.

    (16)
    £7.64
    £19.10/l
    Out of stock
  28. Klorane Baby Cold Cream Cleanser 200ml
    Klorane

    Klorane Baby Cold Cream Cleanser 200ml

    Klorane Baby Calendula Cold Cream Cleanser washes and nourishes dry and very dry skin.

     

    (19)
    £6.53
    £32.65/l
    Out of stock
  29. -20%
    Uriage Bébé 1st Soothing Cleansing Oil 500ml
    Uriage

    Uriage Bébé 1st Soothing Cleansing Oil 500ml

    URIAGE Baby Soothing Cleansing Oil protects your epidermis, soothes itching sensations, dry to atopic skin.

    (10)
    £10.46 £13.08
    £20.92/l
    Out of stock
  30. Organic Made in France Vegan
    Neobulle Sensitive skin Gentle Superfatted Soaps 100 g
    Neobulle

    Neobulle Sensitive skin Gentle Superfatted Soaps 100 g

    Superfatted soap specially for Baby and dry skin.

    (1)
    £8.23
    £82.30/kg
    Out of stock
  31. Organic
    Neobulle Sleep & Relax Relaxing shower gel 400 ml
    Neobulle

    Neobulle Sleep & Relax Relaxing shower gel 400 ml

    Unwind with this orange blossom-scented shower gel, soothing both body and mind in the bath or shower.

    (2)
    £15.30
    £38.25/l
    Out of stock
  32. Made in France
    Biolane Expert Baby Cleansing Gel Eco-Refill Body & hair 500ml
    Biolane

    Biolane Expert Baby Cleansing Gel Eco-Refill Body & hair 500ml

    BIOLANE Baby Eco refill washing gel gently cleanses while preserving your skin and scalp balance.

    (1)
    £5.28
    £10.56/l
    Out of stock
  33. Organic Made in France
    Laboratoires De Biarritz Baby care Organic cleansing water for face and body 500 ml
    Laboratoires De Biarritz

    Laboratoires De Biarritz Baby care Organic cleansing water for face and body 500 ml

    Gently cleanses and soothes delicate baby skin from birth with a hypoallergenic Alga-Paisium formula.

    (4)
    £12.98
    £25.96/l
    Out of stock
  34. Made in France
    Mustela No-Rinse Cleansing Milk for Normal Skin 200ml
    Mustela

    Mustela No-Rinse Cleansing Milk for Normal Skin 200ml

    Mustela cleansing milk is formulated for babies with a normal skin.

    (17)
    £7.48
    £37.40/l
    Out of stock
  35. Mustela No-Rinse Cleansing Water for Babies Peaux Normales 300ml
    Mustela

    Mustela No-Rinse Cleansing Water for Babies Peaux Normales 300ml

    Mustela No-Rinse Cleansing Water is ideal for cleaning a delicate baby skin.

    (65)
    £7.58
    £25.27/l
    Out of stock
  36. Mustela Baby's Essentials Backpack
    Mustela

    Mustela Baby's Essentials Backpack

    A practical baby changing bag complete with all the essentials.

    (14)
    £33.16
    £36.84/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara