🚚 Free delivery from £129.00 of purchase

Lipsticks and lip treatments

  1. Carmex Original SPF15 lip balm 4.25 g
    Carmex

    Carmex Original SPF15 lip balm 4.25 g

    Protects, nourishes and soothes lips with SPF 15 and a unique warming, cooling sensation.

    (16)
    £3.20
    £752.94/kg
  2. Organic Made in France Vegan
    Cattier Organic Eye & Lip Contour Densifying Target Care Rides instalées 15ml
    Cattier

    Cattier Organic Eye & Lip Contour Densifying Target Care Rides instalées 15ml

    Cattier Velvety Touch redensifying treatment targets eye and lip areas.

    (23)
    £17.48
    £1,165.33/l
  3. Organic
    Eau thermale Jonzac Sublimactive Smoothing Eye & Lip Contour 15 ml
    Eau thermale Jonzac

    Eau thermale Jonzac Sublimactive Smoothing Eye & Lip Contour 15 ml

    Intensely hydrates and smooths the delicate eye and lip area to reduce dark circles and puffiness while restoring suppleness.

    (14)
    £16.44
    £1,096.00/l
  4. Organic Made in France
    Propos'Nature Api'baume Organic Lip Stick 4,5 g
    Propos'Nature

    Propos'Nature Api'baume Organic Lip Stick 4,5 g

    INCI formula: Helianthus annuus seed oil, Cera alba, Ricinus communis seed oil, Macadamia ternifolia seed oil, Prunus amygdalus dulcis oil, Persea gratissima oil, Cocos nucifera oil, Propolis extract, Sesamum indicum seeed oil, Theobrama cacao seed butter, perfume, Mauritia flexuosa fruit oil, tocopherol, Butyrospermum parkii butter, linalool.

    100% of the ingredients are of natural origin, 99% from organic farming. Store at a room temperature.
    Do not give to people allergic to any of the components.

    (5)
    £5.16
    £1,394.59/kg
  5. Beauterra Nourishing lip balm Tinted Red 4 g
    Beauterra

    Beauterra Nourishing lip balm Tinted Red 4 g

    Lip Balms with Karité butter, which intensely nourish and sublimate the lips without compromising on sensoriality.

    (2)
    £3.18
    £795.00/kg
  6. Vichy Neovadiol Multi-corrective Eye and Lip Care
    Vichy

    Vichy Neovadiol Multi-corrective Eye and Lip Care

    Vichy Multi-corrective skincare product is designed for a delicate eye and lip area.

    (8)
    £24.60
    £1,640.00/l
  7. Eucerin Lip Active Active lip care SPF20 4.8 g
    Eucerin

    Eucerin Lip Active Active lip care SPF20 4.8 g

    Soothes, moisturises and protects sensitive lips with dexpanthenol and vitamin E, plus SPF 20 protection against everyday external aggressors.

    (25)
    £3.66
    £762.50/kg
  8. Made in France
    Boiron Dermoplasmine Lip stick Hydrating and soothing 4g
    Boiron

    Boiron Dermoplasmine Lip stick Hydrating and soothing 4g

    Calendula lip stick for daily hydration of sensitive, damaged lips.
    (0)
    £4.39
    £1,097.50/kg
  9. Made in France
    Topicrem Ultra-Hydrating Ultra Moisturizing Lip Balm Sensitive Skins Dessechees Ou Gercees 5g
    Topicrem

    Topicrem Ultra-Hydrating Ultra Moisturizing Lip Balm Sensitive Skins Dessechees Ou Gercees 5g

    TOPICREM
    The essentials
    Ultra-moisturizing lip balm
    Hydrates, nourishes, protects 
    Hypoallergenic
    children and adults
    5g 

    (10)
    £3.85
    £770.00/kg
  10. Avène Hydrating Lipstick 4g
    Avène

    Avène Hydrating Lipstick 4g

    AVENE Moisturizing lip balm, enriched with shea butter, beeswax and Avène Thermal Spring Water, nourishes & protects.

    (4)
    £3.91
    £977.50/kg
  11. Organic Vegan
    Alviana Face REPAIR&CARE - Lip stick 4,5g
    Alviana

    Alviana Face REPAIR&CARE - Lip stick 4,5g

    Alvania Repair & Care lip stick for dry lips.

    (5)
    £2.52
  12. Ducray Keracnyl Compensating Balm for Chapped and Severely Damaged Lips 15ml
    Ducray

    Ducray Keracnyl Compensating Balm for Chapped and Severely Damaged Lips 15ml

    From the 1st hour, repairs lips severely chapped by the most drying medical treatments.

    (4)
    £8.69
    £579.33/l
  13. Weleda Beeswax Lip Care 4.8 g
    Weleda

    Weleda Beeswax Lip Care 4.8 g

    Everon® Lip Care to protect and nourish your lips.

    (48)
    £4.39
    £914.58/kg
  14. Made in France
    Bioderma Cicabio Lip repair 10 ml
    Bioderma

    Bioderma Cicabio Lip repair 10 ml

    Intensive repairing treatment for severe dryness caused by harsh weather or medication.

    (3)
    £6.59
    £659.00/l
  15. Organic
    Ballot-Flurin Family Balm From The French Pyrenees 7ml
    Ballot-Flurin

    Ballot-Flurin Family Balm From The French Pyrenees 7ml

    Ballot-Flurin
    Soothing and purifying family balm with black propolis

    (3)
    £7.58
    £758.00/l
  16. Organic
    Cica Manuka IAA15+ Manuka Honey Repairing Lip Care Au Miel de Manuka IAA15+ 15ml
    Cica Manuka

    Cica Manuka IAA15+ Manuka Honey Repairing Lip Care Au Miel de Manuka IAA15+ 15ml

    This lip care product with its rich, melting texture promotes skin repair, intensely nourishes and provides lasting protection for chapped and damaged lips.

    (0)
    £9.67
    £644.67/l
  17. Made in France
    Bioderma Abcderm Irritation around the mouth soothing peri-oral cream 40 ml
    Bioderma

    Bioderma Abcderm Irritation around the mouth soothing peri-oral cream 40 ml

    This gentle baby balm soothes redness, protects delicate skin and helps repair the epidermis.

    (8)
    £8.78
    £219.50/l
  18. Carmex Lip Balm Tube 10g
    Carmex

    Carmex Lip Balm Tube 10g

    Carmex lipbal : hydrates lips and relieves damaged and chapped lips

    permanent efficiency

    easy to use

    (23)
    £3.20
    £320.00/kg
  19. Made in France
    Neutrogena Lips Stick nutrition Formule Norvégienne 4.8g
    Neutrogena

    Neutrogena Lips Stick nutrition Formule Norvégienne 4.8g

    dry and dessicated lips care

    (231)
    £4.00
    £833.33/kg
  20. Beauterra Nourishing Lip Balm 4g
    Beauterra

    Beauterra Nourishing Lip Balm 4g

    Lip Balms with Karité butter, which intensely nourish and sublimate the lips without compromising on sensoriality.

    (0)
    £3.18
    £795.00/kg
  21. Organic Made in France
    Laboratoires De Biarritz Repairing treatments Repairing Organic Lip Balm Répare, apaise et protège 15ml
    Laboratoires De Biarritz

    Laboratoires De Biarritz Repairing treatments Repairing Organic Lip Balm Répare, apaise et protège 15ml

    Organic Repairing Lip Balm relieves and restores chapped, irritated, cracked lips for the whole family.

    (1)
    £9.35
    £623.33/l
  22. -15% Made in France
    Filorga Hyalu-Filler Plumping lip care 4 g
    Filorga

    Filorga Hyalu-Filler Plumping lip care 4 g

    This hyaluronic acid lip balm delivers intense hydration and a naturally plumping effect.

    (22)
    £19.91 £23.42
    £4,977.50/kg
  23. Weleda Gentiane Bleue and Edelweiss Evening Primrose Redensifying Eyes And Lips Care 10 ml
    Weleda

    Weleda Gentiane Bleue and Edelweiss Evening Primrose Redensifying Eyes And Lips Care 10 ml

    Weleda Redensifying Eyes and Lips Care Evening Primrose is a regenerating care blurring wrinkles and firming eye and lip contour.

    (27)
    £23.42
    £2,342.00/l
  24. Filorga Global-Repair Multi-revitalising eye and lip contour care 15 ml
    Filorga

    Filorga Global-Repair Multi-revitalising eye and lip contour care 15 ml

    Targets fine lines, firmness and radiance around the eyes and lips with a peptide-enriched formula for nourished, visibly rejuvenated skin.

    (249)
    £56.28
    £3,752.00/l
  25. Made in France Vegan
    Caudalie Premier Cru Global anti-ageing eye cream 15 ml
    Caudalie

    Caudalie Premier Cru Global anti-ageing eye cream 15 ml

    Premier Cru Global Anti-Aging eye treatment 

    (1813)
    £47.14
    £3,142.67/l
  26. Made in France Vegan
    LA ROSÉE Refill Raspberry Tinted Nourishing Lip Stick With Bioes Shea Butter 4.5g
    LA ROSÉE

    LA ROSÉE Refill Raspberry Tinted Nourishing Lip Stick With Bioes Shea Butter 4.5g

    Highly concentrated in ORGANIC Karité butter and plant oils and waxes, it nourishes, repairs and protects dry or damaged lips.

    (0)
    £8.78
    £1,951.11/kg
  27. Alviana Shiny red cherry lip balm 4.5 g
    Alviana

    Alviana Shiny red cherry lip balm 4.5 g

    Nourishes and protects lips while enhancing their natural shine with organic cherry extract and organic olive oil.

    (13)
    £2.75
    £611.11/kg
  28. Organic
    Alviana Lip Balm Bronze 4,5g
    Alviana

    Alviana Lip Balm Bronze 4,5g

    ALVIANA
    Lip Balm Bronze 
    Shimmering 
    with organic argan oil  
    4.5g 

    (13)
    £2.75
    £611.11/kg
  29. Carmex Classic lip balm 7.5 g
    Carmex

    Carmex Classic lip balm 7.5 g

    Instantly repairs and soothes chapped lips with a refreshing, comforting feel.

    (16)
    £2.96
    £394.67/kg
  30. Organic
    Ballot-Flurin Baume De L'apicultrice Lips Magnifiques 15 ml
    Ballot-Flurin

    Ballot-Flurin Baume De L'apicultrice Lips Magnifiques 15 ml

    Satin-finish, protected Lips.

    (12)
    £14.84
    £989.33/l
  31. Carmex Strawberry SPF15 lip balm 4.25 g
    Carmex

    Carmex Strawberry SPF15 lip balm 4.25 g

    Intensely nourishes and protects lips with SPF15, plumping while delivering a delicious strawberry scent.

    (6)
    £3.20
    £752.94/kg
  32. Made in France
    ENO Laboratoire Codexial Enocare Nourishing Lip Balm 15ml
    ENO Laboratoire Codexial

    ENO Laboratoire Codexial Enocare Nourishing Lip Balm 15ml

    Nourishing balm with provitamin B5, for dry, damaged or chapped lips.

    (3)
    £7.14
    £476.00/l
  33. Made in France
    Eneomey Lip stimulation volumising and plumping gloss 4 ml
    Eneomey

    Eneomey Lip stimulation volumising and plumping gloss 4 ml

    Plumps and deeply hydrates lips with a stimulating complex and hyaluronic acid for a fuller, smoother effect.

    (11)
    £24.28
    £6,070.00/l
  34. Weleda Skin Food Stick à lèvres 4.8g
    Weleda

    Weleda Skin Food Stick à lèvres 4.8g

    Le soin SOS lèvres indispensable ! Formule triple action qui nourrit, répare et hydrate en profondeur 

    (19)
    £4.34
    £904.17/kg
  35. Promo
    Melvita Rose Pulp Organic hydrating lip balm 4.5 g
    Melvita

    Melvita Rose Pulp Organic hydrating lip balm 4.5 g

    Deeply hydrates and soothes dry lips with beeswax and apricot oil for long-lasting comfort.

    (0)
    £6.37
    £1,415.56/kg
  36. Urgo Filmogel Lip Cracks 7 ml
    Urgo

    Urgo Filmogel Lip Cracks 7 ml

    Repairs and soothes cracked lips with a protective film that lasts up to 5 hours.

    (0)
    £10.66
    £1,522.86/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara