Shampoos and hair care
-
-20% Organic
CattierCattier Curls Styling Care 150ml
Leave-in Curls Defining Skincare helps nourish hair and define curls thanks to a combination of Castor and Coco plant oils.
£9.49 £11.87£63.27/l -
-20% Organic
CattierCattier Cattier Shower Gel Detangling Shampoo 2-in-1 Green Apple Fragrance 500ml
CATTIER Shower Gel Shampoo Detangler 2-in-1 gently cleanses children's sensitive skin without drying it out.
Washes delicate hair without stinging their eyes.£7.84 £9.79£15.68/l -
René FurtererRené Furterer 5 Sens Sublimating Dry Oil 50 ml
A precious alchemy of 5 natural oils, this sublimating dry oil embodies René Furterer's botanical expertise.
£17.52£350.40/l -
Made in France
Phyto ParisPhyto Paris Beach Rehydrating After-Sun Shampoo Hair exposed to UV Salt and Chlorine 100ml
The shampoo that eliminates residues of Sunscreens, salt, sand and chlorine while intensely rehydrating the fibre.£4.93£49.30/l -
Organic
NatessanceNatessance Shower Lemon verbena shower shampoo 1 l
Gently cleanses while preserving skin’s natural balance, with lemon verbena floral water for a refreshing, toning effect.
£9.89£9.89/l -
KloraneKlorane Mango Solide Shampoo 80g
Hair is deeply nourished from the 1st application. Hair is soft, sheathed and radiantly healthy.
£9.01£112.62/kg -
Organic
NatessanceNatessance Kids Apple and body shampoo organic no sulfate 500 ml
Gently cleanses children’s hair from age 3 with a plant-based coconut and sugar wash, enriched with wheat proteins and apple extract to soften and strengthen.
£7.92£15.84/l -
René FurtererRené Furterer Naturia Furterer Naturia Dry Shampoo 75ml
Furterer Naturia Dry Shampoo with Absorbent Clay
cleanses the hair without water thanks to the clay powder
£6.49£86.53/l -
Organic Made in France Vegan
CentifoliaCentifolia No-Rinse Dry Powder Shampoo Dark hair 30g
A lightly tinted powder to blend in with all shades of brown and leave no trace of white
£9.35£311.67/kg -
Wella ProfessionalsWella Professionals Fusion Intense Repair Shampoo 500ml
Professional shampoo for hair 95% more resistant to breakage.
£20.32£40.64/l -
New Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Recharge nourishing shampoo for very dry to dry hair 400 ml
A nourishing shampoo that cleanses, moisturises and deeply nourishes hair.
Hair regains vitality, softness and shine.£19.24£48.10/l -
René FurtererRené Furterer Tonucia Plumping Shampoo Cheveux dévitalisés 200ml
Plumping Shampoo by René Furterer revitalizing thin & weakened hair
£13.74£68.70/l -
Organic
PranarômPranarôm Plant oils Organic Castor Oil 100ml
Pranarom Castor Oil protects and nourishes your hair and nail.
£10.56£105.60/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Soft and moisturising Shower shampoo Pour Toute La Famille 1L
Hydration for the entire family Shower shampoo Centifolia
£13.74£13.74/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Raspberry powder dry shampoo 50g
Helps absorb excess sebum and space out shampoos
£9.34£186.80/kg -
Organic
CentifoliaCentifolia Repairing After-shampoo detangling balm 200ml
Care Réparateur conditioner is formulated with organic Castor oil combined with Keratin to strengthen hair.
£10.44£52.20/l -
-20% Organic
CoslysCoslys Organic Refreshing Detox Shampoo Oily hair 500ml
Enriched with sebum-regulating oat amino acids and organic burdock extract, Coslys Detox Freshness Shampoo acts against sebum production and reduces itching sensations.
£13.19 £16.48£26.38/l -
VichyVichy Dercos Kera Solutions Repairing Mask 200ml
Repairing mask for damaged hair
£18.68£93.40/l -
-20%
NatessanceNatessance Capillary Ultra-nourishing shea and plant keratin conditioner very dry hair 150ml
Deeply nourishes and detangles dry to very dry hair with shea butter and plant keratin for soft, shiny curls.
£7.64 £9.56£50.93/l -
Made in France
KloraneKlorane Protective Capillary Oil with Organic Tamanu and Monoï
Klorane has formulated Protective Oil with Organic Tamanu and Tahitian Monoi to care for hair exposed to the Sun.
£12.74£127.40/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Karité Hydrating Gaining Masks Dry hair 100ml
Double moisturising and sheathing action for 72H.¹ ¹Use test carried out on 75 consumers.
£19.14£191.40/l -
-20%
WeledaWeleda Extra gentle shampoo 190 ml
Weleda’s Extra Gentle Shampoo with millet gently cleanses the whole family’s hair.
£7.33 £9.17£38.58/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Soigner et renforcer Pink Power Restructuring Mask 300ml
The Pink Power Mask is an instant restructuring Capillary care product and a real shock treatment for dry, damaged hair.
£24.50£81.67/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Colour Radiance System Shampoo Resveratrol Vitamino Color 300ml
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.
Resveratrol is a powerful anti-oxidant from grape skin that fights against colour fading and protects against UV rays.£16.49£54.97/l -
Made in France
OlaplexOlaplex No.3 Complete Repair Treatment 100 ml
Perfector No.3 restores Capillary bonds broken by chemical, thermal or mechanical treatments. It repairs, strengthens and hydrates damaged hair.
£30.97£309.70/l -
-20%
WeledaWeleda Rosemary Revitalising conditioner Romarin 150 ml
Weleda’s revitalising rosemary conditioner nourishes hair without weighing it down, thanks to lightweight jojoba oil.
£7.00 £8.75£46.67/l -
NatessanceNatessance Karite Hair oil 100 ml
Rich in omega 6 and 9, shea oil deeply nourishes and protects face, body and damaged hair.
£7.58£75.80/l -
-20% Organic
CattierCattier Volume Conditioner Thin Hair 150ml
Cattier Volume Conditioner nourishes, strengthens and restores hair lengths.
£7.31 £9.13£48.73/l -
Organic Made in France Promo
MelvitaMelvita L'Or Bio Extraordinary dry oil 50 ml
L'Or Bio by Melvita, a delicately Perfumes dry oil that absorbs quickly without leaving a greasy film.
£17.92£358.40/l -
-20% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit 2-in-1 monoi and organic macadamia oil mask damaged hair 300 ml
A nourishing 2-in-1 hair treatment for dry or damaged hair, infused with organic macadamia oil—97% natural, vegan and made in France.
£5.27 £6.59£17.57/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Colour Radiance System Shampoo Resveratrol Vitamino Color 500ml
This shampoo protects and gives maximum shine to your coloured hair.
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.£23.00£46.00/l -
-20% A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Pure African Shea Oil 50ml
Pure African Shea Oil
Repairing Care£30.73 £38.41£614.60/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Refill Colour Radiance System Shampoo Resveratrol 500ml
This shampoo protects and gives maximum shine to your coloured hair.
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.£21.40£42.80/l -
KloraneKlorane Mango Nourishing Treatment Shampoo With Mango Butter Cheveux secs 200 ml
Klorane Nourishing Treatment Shampoo With mango Butter nourishes and restructures the hair shaft, closes up hair cuticles and fills in the cracks of the surface hydrolipidic film to protect it from dehydration
£8.75£43.75/l -
-20%
CattierCattier Shea Butter Shea Butter 100% Organic Face Body And Hair 20g
shea butter for body, hair and face
£3.42 £4.28£171.00/kg -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Curl Curls Definition Detangling Balm 150ml
Detangling balm with natural active ingredients for redefined curls and protection against frizz.
£17.16£114.40/l