Shampoos and hair care
-
Organic
NatessanceNatessance Kids Apricot shampoo 500 ml
Gently revitalises children’s hair with organic apricot oil, shea butter and wheat proteins for natural shine.
£7.92£15.84/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Curl Expression Definition-activating gel cream with thermal protection 250ml
The professional hydration superdose for curly and frizzy hair, a gel cream with concentrated active ingredients for a professional result.
£24.60£98.40/l -
ArganicareArganicare Castor Reinforcing Masks 500ml
The Arganicare range with Castor oil is the ultimate hair growth Care! Your hair is visibly stronger, shinier and delicately Perfumes.
£14.86£29.72/l -
Organic Made in France
René FurtererRené Furterer Naturia Organic Micellar Shampoo 50ml
Rene Furterer Gentle Micellar Shampoo efficiently cleanses all hair types from age 3.
£3.68£73.60/l -
Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Repair Intensive repair conditioner treatment 150 ml
This care product, enriched with 91% natural plant-based Keratin, repairs damaged and sensitised hair.
£25.67£171.13/l -
KloraneKlorane Centaurée Organic Hair Conditioner 200ml
KLORANE Organic Knapweed Hair conditioner gives your hair subtle cold reflections.
£11.98£59.90/l -
-20%
CattierCattier Shower Gel Family Shampoo And Shower Gel 500ml
Cattier Foaming Gel cleanses body and hair of the whole family, without damaging the skin.
£7.08 £8.86£14.16/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Vanilla Ylang-Ylang Smoothie 250 ml
A nourishing hair milk to hydrate and soften textured hair.
£20.32£81.28/l -
Made in France
KloraneKlorane Grenade Shampoo With Pomegranate Colour Treated Hair Cheveux Colorés 200ml
KLORANE
Shampoo with pomegranate.Intended for coloured hair, this shampoo protects the colour from bleeding and progressive tarnishing. Your colour keeps its intensity and brilliance. Thanks to its cleansing base enriched with repairing agents, your hair remains soft, silky and easy to comb.
£7.69£38.45/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Detangling Milk Balm 150ml
Rene Furterer organic detangling treatment can be used daily by the entire family from the age of 3.
£13.91£92.73/l -
Organic
FlorameFlorame Organic Aloe Vera Gel 50ml
This Organic Aloe Vera Gel, renowned for its moisturising and soothing properties, is a real beauty treasure for caring for your body and hair.
£4.82£96.40/l -
-20% Organic
NatessanceNatessance Capillary Ultra nourishing organic shampoo with plant-based keratin 500 ml
Gently cleanses hard-to-manage hair while nourishing and adding shine with organic shea butter and plant-based keratin.
£6.52 £8.14£13.04/l -
Made in France
OlaplexOlaplex N°5 Bond Maintenance Conditioner 250ml
Olaplex N°5 Conditioner helps restore Capillary bonds without weighing hair down. It repairs, hydrates and detangles hair without weighing it down.
£28.30£113.20/l -
-20%
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Shampoos 300ml
Absolut Repair Molecular Shampoo, Sulfate Free, Repairs Damage & Restores Strength.
For all types of damaged hair, 300ml.£17.89 £22.37£59.63/l -
-20% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit 2 In 1 Coco & Organic Shea Butter Masks Hair Curls 300ml
2-in-1 Capillary care for your curly hair. Enriched with ORGANIC Coco Oil and Shea Butter, 97% natural ingredients, vegan and made in France.
£5.94 £7.43£19.80/l -
VichyVichy Dercos Kera Solutions Resurfacing Shampoo Dry Hair 250 ml
Resurfacing shampoo for damaged hair.
£12.42£49.68/l -
New
CaudalieCaudalie Hair loss serum 50 ml
Helps reduce hair loss and boosts growth with VineOxyl™.
£28.16£563.20/l -
-15% Organic
LogonaLogona Volumea Organic Beer and Honey Shampoo 500ml
Volume shampoo with beer and honey from Logona Bioes for fine, dry and fragile hair. Gives volume and shine. 500 ml bottle.
£14.02 £16.49£28.04/l -
Organic
Clemence&VivienClemence&Vivien Super serum for Bioes lengths and ends 30ml
A certified organic serum with Plant oils for soft, shiny, non-oily hair.
£8.69£289.67/l -
-20%
NatessanceNatessance Capillary Ultra-nourishing shea & plant keratin shampoo very dry, curly or coily hair 250 ml
Deeply nourishes dry, curly or coily hair with organic shea butter and plant keratin for 48-hour shine and repair.
£4.31 £5.39£17.24/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Uniq One All-in-1 Shampoo 490ml
Cleanses, conditions hair, protects the scalp and provides 10 essential benefits.
£21.38£43.63/l -
OlaplexOlaplex N°7 Concentrated Repair Oil 30ml
Olaplex Repair Oil N°7 is ultra-concentrated and ultra-light. It protects hair from heat, tames frizz and enhances shine.
£30.77£1,025.67/l -
-
Made in France
DucrayDucray Kelual Squanorm Eco-Recharge Anti-Dandruff Regulating Shampoo 400ml
Effectively combats oily dandruff.£13.90£34.75/l -
Made in France
DucrayDucray Kelual Ds Soothing anti-dandruff spray 100 ml
Instantly soothes scalp itching and irritation while reducing dandruff with its patented antimicrobial complex.
£16.06£160.60/l -
-20%
NatessanceNatessance Capillary Hair mask with regenerating vegetable keratin and oil 200 ml
Intensely repairs and nourishes hair with castor, macadamia and coconut oils for stronger, shinier locks.
£10.58 £13.24£52.90/l -
New
CaudalieCaudalie Density and Volume Shampoo 200 ml
Restores hair volume and promotes denser hair with VineOxyl™.
£14.08£70.40/l -
Phyto ParisPhyto Paris Phyto7 Universal Sublimating Oil 100 ml
This lightweight nourishing elixir transforms hair into intensely soft, silky locks without weighing it down.
£24.50£245.00/l -
-20% Organic
CattierCattier 2 in 1 Curls Care Shampoo 250ml
The 2-in-1 Care shampoo is ideal for wavy to curly hair. Its creamy, sulphate-free* formula gently cleanses and helps to redefine curls. Aloe Vera and the Hydrating Complex help to tame curls, leaving hair sheathed and sublimated
£6.86 £8.58£27.44/l -
ArganicareArganicare Keratin Repairing and Nourishing Conditioner Dry hair 400ml
Repairs and nourishes the Capillary fibre.
£10.78£26.95/l -
-10%
BiokapBiokap Anticaduta Strengthening anti-hair loss shampoo 200 ml
An anti-hair loss shampoo that gives hair strength and vitality
£10.38 £11.54£51.90/l -
Made in France
KloraneKlorane Almond Shampo With Almond Milk Tous types de cheveux 200 ml
KLORANE Almond milk shampoo moisturizes and softens.
£6.92£34.60/l -
-20%
NatessanceNatessance Capillary Repairing and strengthening shampoo with keratin oil 500 ml
Gently cleanses while restoring flexibility, body and vitality to weakened or tired hair.
£6.52 £8.14£13.04/l -
Organic Made in France
GamardeGamarde Daily Shampoo All Hair Types 200g
Daily Hair Soften Shampoo gently cleanses and provides softness and lightness to hair.
£8.46£42.30/kg -
Dr. Theiss NaturwarenDr. Theiss Naturwaren SILICA SHAMPOO FOR DRY AND DAMAGED HAIR 200ml
Silicea Shampoo - from Maria's Herbal Garden (Dr. Theiss). Particularly recommended for dry, damaged, permed or Colouring hair.
£8.57£42.85/l -
-11% Organic
Helvetia NaturaHelvetia Natura Bioes Soothing Shampoo With plant-based Keratin and Aloe Vera 1L
Bio shampoo with plant Keratin and organic Aloe Vera, combined with a plant extract to soothe the scalp.
£7.79 £8.78£7.79/l