Isispharma Uveblock SPF50+ lotion 100 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 11.92ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with S.O.D, a natural protective antioxidant enzyme
- Provides high UVA/UVB protection with SPF50+
- Hydrates for 8 hours, leaving skin with a barely-there, non-greasy finish
- Ultra-light milk texture that absorbs quickly and is water-resistant
- Suitable for the whole family, including sensitive skin and babies
Effectively shield your skin from UV rays with Uveblock SPF50+ Lotion. More than just very high sun protection, this innovative formula acts as a daily barrier to preserve your skin’s health and beauty, while its water- and sweat-resistant properties keep you protected during all your activities.
Continuous antioxidant defence with S.O.D
At the heart of this expert formula lies Superoxide Dismutase (S.O.D), a powerful antioxidant enzyme that continuously neutralises free radicals to prevent cellular damage. Combined with high-performance hydrating agents, this sun lotion delivers 8 hours of uninterrupted hydration, actively combating dryness to maintain skin’s suppleness and comfort throughout the day.
An ultra-light texture for a bare-skin feel
Forget thick, white sun creams. This fluid milk texture glides on effortlessly, absorbing quickly for a non-sticky, invisible finish. Clinically proven for its exceptional sensorial performance, 100% of users confirm easy application, a non-greasy feel, and a true bare-skin effect. Your skin stays soft, protected, and free to breathe all day long.
ISISPHARMA
Immeuble Le Dauphiné Part-Dieu
78, rue de la Villette
69003 Lyon - France
+33 (0)4 28 00 04 00
How to use it
How to use Isispharma Uveblock SPF50+ Lotion?
Apply generously to face and body 15 minutes before sun exposure. Reapply after swimming, intense sweating or towelling. Water-resistant and suitable for all the family, including sensitive skin.
Avoid prolonged exposure, particularly for babies and young children. Fragrance-free and non-comedogenic, this SPF50+ lotion provides effective protection without leaving a greasy residue.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Aqua (Water), Propylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Caprylic/Capric Triglyceride, Diisopropyl Sebacate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Triazone, Propanediol, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Zea Mays (Corn) Starch, Diethylhexyl Butamido Triazone, Cetearyl Alcohol, Polyglycerin-3, 1,2-Hexanediol, Hydrogenated Palm Oil, Oryza Sativa (Rice) Bran Oil, Triacontanyl PVP, Sucrose Stearate, Glyceryl Caprylate, Xanthan Gum, Superoxide Dismutase, Tocopherol, Saccharum Officinarum (Sugarcane) Extract, Caprylyl Glycol, Tetrasodium Glutamate Diacetate, O-Cymen-5-Ol, Citric Acid Excessive sun exposure is a serious health risk. Do not stay in the sun for too long, even when using sunscreen. Keep babies and young children out of direct sunlight.
For external use only
Related products
-
IsispharmaIsispharma Uveblock Velvet Mousse Cream SPF50 40 ml
Offers intense SPF50 sun protection with an invisible velvety finish and enhanced antioxidant action for a unified, matte complexion.
(15)£16.39£409.75/l -
Made in France
AvèneAvène Sun High Protection SPF30 Spray 200 ml
A high-protection SPF30 sun spray for sensitive skin on the face and body.
(85)£17.04£85.20/l -
UriageUriage Bariésun Dry oil for sensitive skin SPF30 200 ml
This SPF50+ dry oil intensely protects skin from UVA/UVB rays, enriched with astaxanthin and vitamin E for a silky, antioxidant finish.
(8)£15.05£75.25/l -
Made in France
A-DermaA-Derma Protect Invisible SPF50+ sun spray 200 ml
Protects and strengthens sensitive skin with an optimised skin barrier and innovative water-resistant SPF50+ sun protection.
(18)£16.27£81.35/l -
IsispharmaIsispharma Uveblock Very High Protection Sun Spray SPF50+ 200ml
Thanks to the SUNSTRESS PROTECT complex, ISISPHARMA SPF 50+ sun spray from the UVEBLOCK® range offers you high-quality protection against the sun's harmful effects.
(4)£17.05£85.25/l -
A gift for you
ApivitaApivita Bee Sun Safe SPF30 Ultra-Light Face & Body Spray 200ml
Apivita ultra light spray hydrates and provides a broad spectrum UVA, UVB protection.
(1)£20.10£100.50/l -
A gift for you
ApivitaApivita Bee Sun Safe Ultra-light Face & Body Spray SPF50 200ml
Apivita SPF50 body spray protects against a broad spectrum of UVA, UVB rays, provides a sublime tan.
(0)£20.28£101.40/l -
KorresKorres Aegean Bronze Sunscreens Bronzing Oil SPF20 150ml
This Suncare oil with medium UVA + UVB protection gives you an intense, even tan.
(0)£24.50£163.33/l -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Anthelios XL Body Mist SPF50+ 200ml
Invisible body mist SPF50 by Anthelios for your reliable sun protection.
(440)£18.48£92.40/l -
Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Sunscreens SPF50+ lotion 150ml
Face and body protector for the whole family, ultra-fluid texture, invisible finish.
(11)£22.99£153.27/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.45ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;
Got a question?
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getContent, 122.31ms
- QUESTIONS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;