Clinique Moisture Surge(TM) Intense 72H Hydro-Replenishing Treatment dry skin 30ml
- y_2026, m_10, d_3, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_28
- loc_en_GB, sid_87090, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 117.84ms
- REVIEWS, PRODUCT
Description
CLINIQUE
Moisture Surge
Intense 72H Hydro-Replenishing Treatment
Dry skin
30ml
CLINIQUE Moisture Surge Intense 72H Hydro-Replenishing cream-gel hydrates & soothes your skin for a plumped and luminous effect.
Thanks to its self-rehydrating and lipid-replenishing technology, recharges dehydrated skin, reactivate sits internal hydration system, locking in moisturizing and nourishing agents.
Key ingredients:
- Centella Asiatica: soothes and calms irritations and redness.
- Hyaluronic Acid, Activated Aloe Vera Water and Caffeine: keep your skin hydrated for 72 hours, even after cleansing.
- Vitamin E and Ceramides: protect against external aggressions and boost your cutaneous lipid barrier.
Clinique philosophy: Simple. Sure. Efficient.
Always formulated for maximum results, with no irritations.
Subjected to allergy tests.
100% fragrance free.
How to use it
Apply morning and evening. Suitable for dry to very dry skin. Use on its own, under or over makeup. As a night mask, leave on for 5 minutes. As a complementary treatment, on cuticles and/or dry areas.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
Formula INCI : WaterAquaEau, Glycerin, Dimethicone; Isopropyl, Isostearate, Dipropylene Glycol, Squalane, Peg/Ppg-18/18 Dimethicone, Silica, Tocopheryl Acetate, Sodium Hyaluronate, Olea Europaea (Olive) Fruit Extract, Centella Asiatica (Hydrocotyl) Extract, Aloe Barbadensis Leaf Water, Palmitoyl Hexapeptide-12, Triticum Vulgare (Wheat) Bran Extract, Caffeine, Methyl Trimethicone, Sorbitol, Sodium Polyaspartate, Petrolatum, Trehalose, Whey ProteinLactis ProteinProtéine Du Petitlait, Linoleic Acid, Pyridoxine Dipalmitate, Butylene, Glycol, Cholesterol, Sucrose, Polysilicone-11, Glyceryl, Polymethacrylate, Peg-150, Peg-8, Hydroxyetyl, Urea, Hydroxyacetophenone, Bht, Disodium, Edta, Sodium, Hexametaphosphate, Sodium Benzoate
Related products
-
CliniqueClinique Basic 3 Temps So Different Hydrating Gel Peaux Grasses 125ml
This refreshing non-greasy gel by Clinique hydrates, smoothes and mattifies combination to oily skin.
(42)£32.09£256.72/l -
CliniqueClinique 72H Intense Hydro-Relipid Care Dry skin 50ml
CLINIQUE Moisture Surge Intense is 72H Hydro-Relipidizing Care.
(95)£33.16£663.20/l -
CliniqueClinique Redness Solutions Anti-Redness Cream all skin types 50ml
CLINIQUE extra-gentle, non-greasy Anti-Redness soothes and reduces a visible redness.
(39)£54.59£1,091.80/l -
CliniqueClinique Anti-Blemish Solutions Purifying Moisturizer S.O.S oily skin 50ML
Clinique Anti-acne moisturiser with salycilic acid purifies and soothes your skin.
(63)£33.06£661.20/l -
CliniqueClinique For Men 72H Self-Hydrating Care 50ml
Clinique for men Gel-cream enriched with aloe vera ensures a 72h continuous hydration.
(27)£33.16£663.20/l -
CliniqueClinique Superdefense Multi-Correction Moisturizer SPF25 50ml
Protects your skin, revives your complexion and corrects first signs of aging.
(26)£66.67£1,333.40/l -
CliniqueClinique Superdefense Moisturizing Multi-correction Gel SPF40 50ml
Clinique Moisturizing Multi-correction Gel SPF40 protects your skin, revives your complexion and corrects first signs of aging.
(75)£66.67£1,333.40/l -
CliniqueClinique Moisture Surge(TM) Transparent Finish Moisturizer SPF25 30ml
Clinique Moisture Surge™ SPF25, with an added sun protection and no gray cast, is adapted to all skin tones.
(896)£20.87£695.67/l -
Made in France
A-DermaA-Derma Exomega Control Emollient balm for atopic-prone dry skin 400 ml
This anti-itch emollient balm soothes dryness, redness and irritation, reducing itching by 95% in dry, eczema-prone skin.
(73)£16.25£40.62/l -
Made in France
AvèneAvène Hydrance Moisturising cream for sensitive dry to very dry skin 40ml
Deeply hydrates and soothes dry to very dry skin with a rich, comforting texture enriched in anti-irritating thermal spring water.
(454)£15.92£398.00/l
Reviews
- y_2026, m_10, d_3, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_28
- loc_en_GB, sid_87090, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 24.16ms
- REVIEWS, PRODUCT
Got a question?
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getContent, 109.88ms
- QUESTIONS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;