Dr Althea 345 Relief regenerating ointment gel 50 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 129.99ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with skin-nourishing nutrients and soothing actives for regenerating action
- Calms blemishes and post-acne marks without greasiness
- Deeply hydrates with a lightweight, silky gel-cream texture
- Convenient 50 ml size for precise, economical application
- Ideal for sensitive or blemish-prone skin
Dr Althea 345 Relief Regenerating Ointment Gel offers an innovative solution for skin marked by imperfections, combining lightweight texture with powerful efficacy. This post-acné treatment provides targeted action on blemish scars while delivering essential hydration and soothing relief, leaving skin regenerated and comfortable.
A complete, lightweight post-acné treatment
This regenerating gel-ointment works deeply through a multilayer structure that addresses the skin’s varied needs. It intensely nourishes while treating imperfections, without leaving a greasy residue. The non-greasy, refreshing texture is ideal for sensitive skin, even after harsh treatments. Enriched with hydrating oils, it ensures long-lasting moisture, while being free from artificial fragrances and dyes to maintain skin tolerance.
Daily comfort and gentleness
Perfect for reactive skin, this irritant-free formula delivers a silky-smooth feel upon application. Its natural, soothing approach helps restore skin balance without compromising on effectiveness. Whether reducing marks or restoring an even complexion, this gel-cream fits seamlessly into any skincare routine, offering visible results and instant comfort.
With 345 Relief Ointment Gel, give your skin gentle repair and optimal hydration, day after day.
https://doctoraltheaglobal.com/pages/contact-us
The Pure Lab Co.,Ltd
46F, Parc.1 Tower I, 108 Yeoui-daero, Yeongdeungpo-gu, Seoul 07335
How to use it
How to use Dr Althea 345 Relief regenerating ointment gel?
Apply a pea-sized amount of the ointment gel after your serum, to clean skin. Gently massage in circular motions over the affected areas until fully absorbed. Use daily, morning and/or evening, as needed.
Suitable for sensitive skin, this lightweight formula absorbs quickly without leaving a greasy residue. For best results, apply to slightly damp skin.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Eau, propanediol, glycérine, cyclohexasiloxane, 1,2-hexanediol, niacinamide, triglycéride caprylique/caprique, polyglycérine-3, panthénol, stéarate de polyglycéryle-10, polydécène hydrogéné, poly(oléfine C6-14) hydrogénée, carbonate de dicaprylyle, copolymère d'acryloyldiméthyltaurate d'ammonium/VP, alcools C14-22, polyméthylsilsesquioxane, glucoside d'alkyle C12-20, butylène glycol, polymère croisé d'acrylates/acrylate d'alkyle C10-30, éthylhexylglycérine, polyquaternium-51, trométhamine, hyaluronate de sodium, extrait de racine de Coptis Japonica, extrait de Houttuynia Cordata, Oenothera Biennis (onagre) flower extract, beta-glucan, resveratrol, extrait de fruit de Gardenia Florida, extrait de fleur de Lavandula Angustifolia (lavande), extrait de tige d'Opuntia Ficus-Indica, hydrolysed hyaluronic acid, extrait de feuille de Centella Asiatica, phenoxyethanol, extrait de fleur d'Hibiscus Sabdariffa, tocopherol, extrait de Corallina Officinalis, ceramide NP 1.
If any of the following symptoms occur during or after use, discontinue use and consult a doctor: redness, swelling, itching, or other skin irritation.
2. Avoid contact with open wounds.
3. Storage precautions a) Keep out of reach of children.
b) Avoid direct exposure to sunlight.
4. For external use only.
5. Avoid contact with eyes.
Related products
-
Made in France
CaudalieCaudalie Vinopure Anti-Imperfection duo serum and gel
Helps reduce blemishes, purifies skin and tightens pores with salicylic acid.
(0)£28.79£639.78/l -
-13%
CeraveCerave Oil Control Hydrating Gel-Cream Combination to Oily Skin 52ml
Oil Control Hydrating Gel-Cream For Combination to Oily Skin
(609)£12.98 £14.99£249.62/l -
Vegan
KorresKorres Santorini Grape Anti-Dilated Pores Cream 40ml
A cream that tightens pores while moisturising the skin, thanks to its Santorini Grape extract and antioxidant properties.(4)£23.40£585.00/l -
Dr. HermaDr. Herma Two-Step Blackhead Patches 2 x 5
Targets acne spots to soothe imperfections and help reduce the risk of scarring.
(1)£19.79Out of stock -
Made in France
BiodermaBioderma Sébium Kerato + SPF30 30 ml
Reduces blemishes and mattifies skin while providing SPF30 sun protection, thanks to salicylic acid and UV filters.
(0)£14.36£478.67/l -
Skin1004Skin1004 Madagascar Centella pore-minimising fresh ampoule hydrating face serum 100 ml
Tightens enlarged pores and refines skin texture with centella asiatica while delivering deep hydration.
(75)£23.75£237.50/l -
HeroHero Mighty Patch Invisible+ Day Acne Treatment 6 patches
Hero’s invisible hydrocolloidal patches absorb impurities and clear spots in 6–8 hours, blending seamlessly with skin for discreet, all-day wear.
(0)£3.68£0.61/u -
-20% Made in France
DucrayDucray Keracnyl Drying body spray for spots 150 ml
Quickly soothes and reduces blemishes with salicylic and glycolic acids for deeply cleansed skin.
(58)£14.77 £18.47£98.47/l -
ErborianErborian Hydra Matte moisturiser for face 50 ml
Deeply hydrates skin for 24 hours and instantly mattifies with hyaluronic acid and zinc for a balanced, shine-free complexion.
(1)£16.34£326.80/l -
ErborianErborian CC Red Correcting tinted care 15 ml
CC Red Correct is a multi-action illuminating skincare treatment.
(1032)£17.48£1,165.33/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 10.78ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;
Got a question?
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getContent, 116.59ms
- QUESTIONS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;