Caudalie VinoHydra Intense hydration and comfort gift set
- y_2026, m_10, d_3, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_15
- loc_en_GB, sid_146309, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 104.57ms
- REVIEWS, PRODUCT
Description
- Made with hyaluronic acid, organic grape water and shea butter
- Meets the needs of dry, sensitive skin prone to tightness and dehydration
- Cleanses, hydrates and nourishes the skin for lasting comfort morning and evening
- Two complementary textures in a practical 90 ml gift set
- Suitable for dry, sensitive skin as part of a daily facial routine
- Net weight: 90 ml
Caudalie VinoHydra Intense hydration and comfort gift set brings together essentials for a skincare routine designed for dry and sensitive skin. It helps restore nourished, supple and comfortable skin while reducing feelings of tightness.
Intense hydration and lasting comfort
VinoHydra Intense Hydration Cream is a particularly rich daily moisturiser, suitable for dehydrated skin. Its creamy, melting texture envelops the face in a protective veil, while plumping hyaluronic acid helps maintain optimal hydration levels. Organic prebiotic grape water, known for its antioxidant properties, completes the formula. Organic shea butter intensely nourishes the skin and helps ease discomfort associated with dryness. Apply the cream morning and evening to cleansed face and neck. Use it alone or after your usual serum.
Gentle daily cleansing
VinoHydra gift set also includes Hydrating Cleansing Jelly, designed for dry and sensitive skin. This first step removes make-up and impurities in one simple action, without soap or sulphates. Its gentle formula without sulphates or soap respects the skin barrier and helps prevent dehydration. From the first application, skin feels soft, comfortable and hydrated. Combining the cleanser and cream helps create a complete routine, from preparing the skin to nourishing it.
With its two complementary skincare products, this gift set supports dry and sensitive skin every day, providing hydration, suppleness and comfort.
europe@caudalie.com
CAUDALIE
sis 6 Place de Narvik
75008 PARIS
FRANCE
How to use it
How to use Caudalie VinoHydra?
Morning and evening, apply the Hydrating Cleansing Gel to the damp face and eye area. Massage gently until it lathers, then rinse with water.
After cleansing, apply the Intense Hydration Cream to the face and neck, either alone or after your serum. Use both products morning and evening for a complete hydrating routine.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI formula:
Intense hydration cream: AQUA/WATER/EAU, GLYCERIN, COCO-CAPRYLATE/CAPRATE, SQUALANE, CETEARYL ALCOHOL, ETHYL OLEATE, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER EXTRACT, VITIS VINIFERA (GRAPE) FRUIT WATER, POTASSIUM CETYL PHOSPHATE, PALMITOYL GRAPE SEED EXTRACT, CETEARYL GLUCOSIDE, XYLOSE, HYDROGENATED CASTOR OIL/SEBACIC ACID COPOLYMER, HYDROGENATED OLIVE OIL STEARYL ESTERS, CARBOMER, TOCOPHERYL ACETATE, CAPRYLYL GLYCOL, POTASSIUM SORBATE, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, SODIUM HYDROXIDE, TOCOPHEROL, VITIS VINIFERA (GRAPE) JUICE, CITRIC ACID, SODIUM HYALURONATE, SODIUM BENZOATE, PARFUM (FRAGRANCE).(392/006)
Cleansing jelly: AQUA/WATER/EAU, DECYL GLUCOSIDE, GLYCERIN, DISODIUM COCOYL GLUTAMATE, PROPANEDIOL, VITIS VINIFERA (GRAPE) FRUIT WATER, PANTHENOL, ACACIA SENEGAL GUM, SUCROSE COCOATE, XANTHAN GUM, CITRIC ACID, CAPRYLYL GLYCOL, GLYCERYL CAPRYLATE/CAPRATE, POTASSIUM SORBATE, SODIUM BENZOATE, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE POWDER, VITIS VINIFERA (GRAPE) JUICE, SODIUM HYALURONATE, PARFUM (FRAGRANCE).(396/011)
For external use only
Related products
-
Made in France
CaudalieCaudalie VinoHydra Hydrating sorbet cream 60 ml
Caudalie Vinosource Moisturizing Sorbet has an immediate and long-lasting soothing action.
(1159)£18.72£312.00/l -
CaudalieCaudalie VinoHydra SOS Hydration intense cream 50 ml
Caudalie Vinosource-Hydra S.O.S is a comforting cream quenching your skin on a daily basis.
(985)£18.72£374.40/l -
CaudalieCaudalie Vinopure Hydrating mattifying fluid 60 ml
A refreshing mattifying fluid for long-lasting hydration and shine control.
(4740)£17.53£292.17/l -
Made in France
CaudalieCaudalie VinoHydra Intensive Hydration Cream 60ml
VinoHydra Intensive Hydration Cream comes to the rescue of the driest, most sensitive skin.
(890)£18.72£312.00/l -
Made in France
CaudalieCaudalie VinoHydra Hydrating Gel 60ml
VinoHydra Hydrating Gel melts into the skin, leaving it suppler, as if bursting with water.
(8122)£18.18£303.00/l -
New
CaudalieCaudalie VinoHydra Hydration & comfort duo
Discover the ideal routine to give your Skin comfort and Gentle!
(58)£18.72£208.00/lOut of stock -
New
CaudalieCaudalie Winter cocooning routine kit
Your 100% Hydration cocooning ritual in travel size.
(109)£11.99£151.77/lOut of stock -
Made in France
CeraveCerave Body Hydrating balm for dry to very dry skin 454 g
Cerave Moisturizing Balm restores a protective skin barrier.
Enriched With 3 essential ceramides and hyaluronic acid.(1358)£15.28£33.66/kg -
Made in France
AvèneAvène Hydrance Moisturising cream for sensitive dry to very dry skin 40ml
Deeply hydrates and soothes dry to very dry skin with a rich, comforting texture enriched in anti-irritating thermal spring water.
(454)£15.92£398.00/l
Reviews
- y_2026, m_10, d_3, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_15
- loc_en_GB, sid_146309, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 13.21ms
- REVIEWS, PRODUCT
Got a question?
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getContent, 109.64ms
- QUESTIONS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;