Caudalie Resvératrol [Lift] Night tea cream 50 ml
- y_2026, m_10, d_3, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_122
- loc_en_GB, sid_82612, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 170.86ms
- REVIEWS, PRODUCT
Description
- Enriched with vegan collagen, resveratrol and hyaluronic acids
- Targets wrinkles and night-time loss of skin firmness
- Boosts natural collagen production for firmer skin
- Melting texture in a refillable jar for an eco-friendly routine
- Suitable for all skin types, including sensitive
CAUDALIE
Resveratrol Lift
Night Herbal Tea Cream
50ml
Caudalie Resveratrol Lift is enriched with Hyaluronic Acid & Collagen, smoothes wrinkles, firming and nourishing your skin.
For a 90% plumped epidermis first thing in the morning.
98% natural ingredients, soft and creamy texture.
Leaves it delicately scented with notes of basil, lemongrass, chamomile, thyme and orange blossom.
CAUDALIE
sis 6 Place de Narvik
75008 PARIS
FRANCE
How to use it
How to use Caudalie Resvératrol [Lift]?
In the evening, apply the cream to face and neck, after your serum if needed. Gently massage in for optimal absorption. Tip: the pot is refillable—keep it and simply replace the empty refill.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: AQUA/WATER/EAU, BUTYLENE GLYCOL, GLYCERIN, COCO-CAPRYLATE/CAPRATE, SQUALANE, CETEARYL ALCOHOL, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, HYDROGENATED VEGETABLE OIL, TRIHEPTANOIN, VITIS VINIFERA (GRAPE) SEED OIL, CITRUS AURANTIUM AMARA (BITTER ORANGE) FLOWER WATER, ARACHIDYL ALCOHOL, CARBOMER, PARFUM (FRAGRANCE), PALMITOYL GRAPEVINE SHOOT EXTRACT, BEHENYL ALCOHOL, POTASSIUM SORBATE, CAPRYLYL GLYCOL, CETEARYL GLUCOSIDE, PENTYLENE GLYCOL, ARACHIDYL GLUCOSIDE, HYDROLYZED HYALURONIC ACID, MALTODEXTRIN, VITIS VINIFERA (GRAPE) SEED EXTRACT, XANTHAN GUM, SODIUM HYDROXIDE, CELLULOSE GUM, TOCOPHERYL ACETATE, ADENOSINE, TILIA PLATYPHYLLOS FLOWER EXTRACT, VERBENA OFFICINALIS LEAF EXTRACT, ACETYL DIPEPTIDE-1 CETYL ESTER, LINALYL ACETATE, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, LEVULINIC ACID, TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, LINALOOL, LAVANDULA OIL/EXTRACT, LIMONENE, CITRIC ACID, HYDROLYZED SODIUM HYALURONATE, COUMARIN, CITRUS AURANTIUM PEEL OIL, PINENE, CITRUS LIMON (LEMON) PEEL OIL, MENTHA PIPERITA (PEPPERMINT) OIL, SODIUM BENZOATE, TRIPEPTIDE-1, HEXAPEPTIDE-9.(424/005)
98% natural origin ingredients
Related products
-
Made in France Vegan A gift for you
CaudalieCaudalie Resvératrol [Lift] Lifting and firming serum 30 ml
A firming lifting serum reduces wrinkles & redesigns a face contour.
(9605)£49.75£1,658.33/l -
Made in France Vegan
CaudalieCaudalie Resvératrol [Lift] Redensifying Cashmere Fluid 40ml
Caudalie Resveratrol Lift Redensifying Cashmere Fluid increases a natural production of Hyaluronic Acid and Collagen by skin cells.
(661)£38.40£960.00/l -
Made in France Vegan
CaudalieCaudalie Resvératrol [Lift] Refill Firming Lifting Serum Resveratrol Lift Caudalie 30ml
A firming lifting serum reduces wrinkles & redesigns a face contour.
(1182)£40.55£1,351.67/l -
Made in France
CaudalieCaudalie Vinoperfect Brightening Anti-Dark Spot Serum 30 ml
Brightens skin and visibly reduces dark spots with viniferine for a radiant, even-toned complexion.
(11642)£52.00£1,733.33/l -
Made in France
CaudalieCaudalie Beauty water 100 ml
Caudalie’s Beauty Water refines pores, boosts radiance and instantly sets makeup for a flawless finish.
(2129)£33.05£330.50/l -
Made in France
CaudalieCaudalie Premier Cru Global anti-ageing serum 30 ml
This luxurious Premier Cru serum delivers intense hydration with a firming effect for visibly rejuvenated skin.
(5211)£83.88£2,796.00/l -
Made in France Vegan
CaudalieCaudalie Premier Cru Global anti-ageing eye cream 15 ml
Premier Cru Global Anti-Aging eye treatment
(1836)£47.14£3,142.67/l -
Made in France Vegan
CaudalieCaudalie Resvératrol [Lift] Lifting eye care 15 ml
Caudalie Resveratrol Lift increases a natural production of Hyaluronic Acid and Collagen by skin cells.
(1795)£37.44£2,496.00/l -
EucerinEucerin Hyaluron-Filler Extra Riche Hyaluron Filler Extra Rich Night Care 50ml
extra rich hyaluron filler night care
dry and very dry skins
(21)£27.05£541.00/lOut of stock -
Made in France
AvèneAvène Hyaluron Activ B3 Multi-intensive night cream 40 ml
Boosts overnight skin regeneration with retinal, niacinamide and hyaluronic acid for smoother, firmer-looking skin by morning.
(244)£34.22£855.50/l
Reviews
- y_2026, m_10, d_3, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_122
- loc_en_GB, sid_82612, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 16.04ms
- REVIEWS, PRODUCT
Got a question?
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getContent, 104.87ms
- QUESTIONS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;