Face
-
Made in France
SkinceuticalsSkinceuticals Protect Sheer Mineral Uv Defense Spf50 Visage 30ml
100% mineral protection for all skin types, even the most sensitive ones.
Paraben-free, chemical-free filter
Broad spectrum UVA / UVB sun fluid
Very high protection£31.98£1,066.00/l -
Made in France
BiodermaBioderma Hydrabio Perfecting SPF 30 Peaux sèches 40 ml
BIODERMA
Hydrabio Perfecteur
Hydrabio perfecteur will boost effectively the radiance of your skin and fade the imperfections thanks to its flouteurs and light reflectors agents. It allows to prevent from skin ageing and protects your skin from UV thanks to its SPF 30.
SPF30
UVA/UVB
sensitive and dehydrated skins
40ml£18.04£451.00/l -
Made in France
AvèneAvène Sun Sun Lotion SPF50 100 ml
Avène’s SPF50 sun lotion delivers very high, invisible protection against UVA and UVB rays.
£14.18£141.80/l -
Kelo-coteKelo-cote Uv Spf30 Silicone Gel For Scars 6g
KELO-COTE
Kelo-Cote UV Gel for Scars SPF 30 6g
Prevention and treatment of scars.
£21.65£3,608.33/kg -
-
AvèneAvène Sun Sunsistick KA SPF50+ Peaux sensibles 20g
AVENE Sun Stick KA SPF50+ is a pocket sunscreen for actinic keratosis treatment and prevention.
£16.49£824.50/kg -
Made in France
BiodermaBioderma Photoderm Max Tinted Cream Golden Spf 50+ Tube Peaux sensibles sèches 40ml
Maximum protection against the harmful effects of the sun, tinted to conceal imperfections.
£11.98£299.50/l -
GaldermaGalderma Daylong Sensitive Gel Face Fluid SPF50+ Oily Skin 50ml
Lightweight Fluid Gel that offers very high sun protection for very sensitive and sun-intolerant skin.
£9.23£184.60/l -
Made in France
AvèneAvène Sun Mineral cream very high protection fragrance-free for intolerant skin SPF50+ 50 ml
Very high sun protection for sensitive or fragile facial skin.
£14.95£299.00/l -
Organic Made in France
Laboratoires De BiarritzLaboratoires De Biarritz Sun care Family SPF50+ organic sun spray Très haute protection naturelle 100 ml
ALGAMARIS
Sun spray
SPF50+- no-white residue
- UVA/UVB protection
- light and fluid texture
- penetrates easily
- never sticky
- water resistant
- hypoallergenic (formulated to minimise the risk of allergies)
- dermatologically tested
- 125ml pump-action spray tube
- airless system allows for complete restitution of the product
£25.57£255.70/l -
Made in France
AvèneAvène Sun High Protection SPF30 Spray 200 ml
A high-protection SPF30 sun spray for sensitive skin on the face and body.
£17.04£85.20/l -
Made in France
AvèneAvène Sun Reflexe Spf50+ Sensitive Skin 30ml
Avene Sun Reflex SPF50+ high protection stick is designed for sensitive and hypersensitive skin exposed to an intense sunlight.
£10.56£352.00/l -
-
Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Sunscreens Oil SPF30 150ml
A summer favourite, this non-greasy oil for face, body and hair has a light Vanilla Coco fragrance.
£24.50£163.33/l -
Made in France
BiodermaBioderma Photoderm Sun Water Bronz SPF30 Sensitive skin 200ml
Bioderma 1st ecobiological suncare water activates your natural cutaneous defence.
£15.72£78.60/l -
Made in France
VichyVichy Ideal Soleil Spf50+ Velvety Cream 50ml
Velvety cream, Complexion refining action.£12.42£248.40/l -
Made in France
AvèneAvène Sun Lightweight radiance SPF50+ fluid 50 ml
A very high SPF50+ sun protection fluid for sensitive skin, keeping you safe while enhancing natural radiance.
£15.28£305.60/l -
Made in France
AvèneAvène Ultra Sérum SPF50+ Radiance Boost 30 ml
Offers intense SPF50+ protection against UVB/UVA and blue light while brightening the complexion with a vitamin Cg, Eg and B3 blend for an invisible, non-greasy finish.
£38.39£1,279.67/l -
IsdinIsdin FusionWater Isdin Foto Ultra Age Repair Fluid Spf50+ FotoUltra 50ml
Isdin UV Care FotoUltra Age Repair Fluid 50+ SPF 50ml is a face fluid of daily use containing actives that help to correct the photo-ageing.
£27.80£556.00/l -
VichyVichy Capital Soleil UV Aqua Invisible SPF50+ sun stick face 9 g
An invisible SPF50+ facial sun stick for high, lightweight protection on the go.
£17.59£1,954.44/kg -
Made in France
BiodermaBioderma Photoderm Bioderma Photoderm Mineral Spf50+ Spray Mineral Fluide 100g
Discover the SPF 50+ Photoderm Mineral Spray. This very high protection spray is designed for the skin of people who are allergic to chemical filters.
£12.53£167.07/kg -
Made in France
VichyVichy Capital Soleil Face mattifying sunscreen 3-in-1 with green clay SPF50+ 50 ml
3-in-1 SPF50+ sunsreen protects against sun rays & controls sebum.
£13.74£274.80/l -
Made in France
BiothermBiotherm WaterLover SPF50+ Eco-friendly Sun Milk Sunscreen Face & Body 200ml
Biotherm SPF 50 Waterlover Sun Milk hydrates & latingly protects your skin from UVA/UVB rays.
£18.68£93.40/l -
Made in France
AvèneAvène Sun Ultra Fluid Oil Control SPF50 50ml
High SPF50 sun protection with an ultra-fluid, lightweight texture for the Face's sensitive skin.
Protects against UVA, UVB and blue light.£15.28£305.60/l -
Made in France
A-DermaA-Derma Epitheliale A.H Ultra SPF50+ Protective Repair Cream 100ml
A DERMA protective repair cream SPF50+, which repairs, protects and soothes skin damaged by minor dermatological procedures or superficial skin changes.
£18.58£185.80/l -
Organic
AlphanovaAlphanova Bébé Spray Solaire Bébé SPF50 Bio 100g
Immediately protects babies’ sensitive skin with a lightweight, water-resistant hypoallergenic mineral barrier.
£18.59£185.90/kg -
Made in France
AvèneAvène Ultra Sérum SPF50+ hydrating long-lasting 30 ml
Offers intense SPF50+ protection against UVB, UVA and blue light while deeply hydrating skin with panthenol and antioxidants.
£38.39£1,279.67/l -
Made in France
CeraveCerave Invisible Hydrating Fluid SPF50 High Protection face 50 ml
Lightweight invisible SPF50 fluid for high-protection facial hydration
£20.64£412.80/l -
IsdinIsdin Active Unify Isdin Foto Ultra Active Unify Fusion Fluid Color Spf50+ Color FotoUltra 100 50ml
Isdin UV Care FotoUltra Active Unify Fusion Fluid Color SPF 50+ 50ml is a tinted sun fluid with depigmenting action with SPF 106 and UVA in-vitro 49, that clarifies and evens the complexion.
This fluid helps reduce pigment marks provoked by sun exposure thanks to the DP3-Unify Complex with proven efficiency. This complex regulates the production of melanin and reduces the pigmentation. It evens the complexion and protects against visible light.£25.57£511.40/l -
GaldermaGalderma Daylong Face sun fluid SPF50+ 50 ml
Daylong Face Sun Fluid SPF50+ offers high, year-round protection to help prevent sun-induced skin ageing.
£9.44£188.80/l -
AcmAcm Depiwhite SPF50+ protective cream 40 ml
ACM
Dépiwhite.M
Sunscreen
invisible texture
SPF50 +Depiwhite.M is an invisible protective cream specifically formulated for pregnancy mask type pigmentation disorders.
£14.84£371.00/l -
Made in France
AvèneAvène Sun Anti-ageing SPF50 fluid 40 ml
This lightweight SPF50 fluid offers high sun protection for sensitive facial skin, shielding against UVA, UVB and blue light.
£19.79£494.75/l -
Made in France
BiothermBiotherm WaterLover Sun milk SPF50+ face and body 200 ml
High-protection SPF50 face and body sun milk
£22.25£111.25/l -
Made in France
CaudalieCaudalie Vinoperfect Summer dark spot duo
Discover the Anti-Dark Spot & Sun Duo for a flawless, radiant tan that lasts all summer
£44.20£803.64/l -
Made in France
CeraveCerave Invisible SPF50+ high protection sun stick 8 g
CeraVe’s invisible SPF50+ sun stick offers high, lightweight protection in a convenient 8g format.
£16.09£2,011.25/kg -
-20%
DucrayDucray Keracnyl Fluide anti-imperfections SPF50+ Oily skin with a tendency to acne 50ml
KERACNYL UV Anti-Blemish Fluid offers a very high SPF50+ protection.
£11.44 £14.29£228.80/l